Vytvořte si itinerář na míru své cestovatelské duši | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

Vytvořte si itinerář na míru své cestovatelské duši

Ať už se chystáte na eurovíkend, za velkou louži nebo křížem krážem naší krásnou zemí, čeká vás vytržení z vašeho každodenního rytmu. Proto se vyplatí své putování důkladně naplánovat, abyste toho co nejvíce viděli a zažili. Message dnešního článku zní jasně – cestujte chytře s itinerářem v kapse

Vytvořte si itinerář na míru své cestovatelské duši
Výletník

Neztrácejte svůj drahocenný čas

Nezáleží na tom, jestli jste zkušený cestovatel, nebo vás čeká vaše historicky první výprava. Itinerář neboli plán cesty vám ušetří hromadu času, který by vám protékal mezi prsty, až byste bezradně stáli uprostřed hor, nebo na přelidněném letišti a nevěděli, jak se co nejrychleji a nejlevněji dostat do svého ubytování. 

V itineráři si zaznamenáte, jaká víza a další formality musíte vyřídit, než se na svou cestu vydáte. Hlad ani únava vás nikdy nepřepadnou nepřipravené, protože budete mít podrobný plán toho, kde jíst a spát. A především pak budete vědět, jaká místa navštívit a kolik času si pro jednotlivé zastávky vyhradit, abyste ze své dovolené vytěžili opravdu maximum.

3 otázky, na které si musíte odpovědět, než začněte s přípravou itineráře

Kolik máte času? 

Nesnažte se vidět vše za každou cenu. Nemá smysl přebíhat z jednoho místa na druhé a být jako splašený. Vyrážíte si přeci odpočinout a načerpat novou energii.

Co je cílem vaší cesty?

Udělejte si jasno v tom, co chcete v daném městě či zemi vidět. Láká vás dobrodružství? Dáváte přednost památkám a architektuře nebo toužíte spíše po úniku do přírody? 

Jaký máte rozpočet?

Každá sranda něco stojí. To, že právě cestování není zrovna levným koníčkem, pro vás jistě není žádnou novinkou. Díky předem stanovenému rozpočtu budete přesně vědět, jaký typ dopravy, ubytování i stravování zvolit a také kolik vstupenek a suvenýrů si můžete koupit. 

Tip: V cestovatelském deníku najdete dostatek prostoru pro všechny své položky rozpočtu, nezapomeňte proto zahrnout i náklady na vyřízení pasu, cestovního pojištění, víz a dalších formalit, bez kterých se neobejdete. 

Pro plánování itineráře si vyhraďte dostatek času

Začněte s hledáním inspirace. Internet je studnicí informací, kde najdete hromadu tipů, díky kterým budete přesně vědět, bez čeho z vaší dovolené určitě neodjíždět. Pokud se chystáte do zahraničí, doporučujeme vyhledat si oficiální stránky města či blogy místních, kteří svou domovinu znají přeci jen lépe než turisté. 

Zabrouzdejte i na sociálních sítích. Vyhledejte si oficiální účty dané destinace a prozkoumejte hashtagy. Nejenže najdete skvělé tipy, ale také krásné fotografie, kterými se můžete nechat inspirovat. 

Pakliže vás čeká delší cesta, neváhejte investovat do knih, které skrývají netušené bohatství. Kromě tipů a triků se dočkáte i podrobných popisů míst, a to mnohdy i s historickým okénkem. Dále se můžete kochat fotografiemi a celou cestu si projít prsem na přiložených mapách.

Tip: Unikátní publikaci nabízí i Via Czechia, která se blýskla detailně propracovanou Severní stezkou od autora Jana Hocka. K té vyšel ve spolupráci s námi i speciální zápisník Vandrovník, do kterého si můžete celé dobrodružství zaznamenat

Vytvořte si itinerář na míru své cestovatelské duši
Dárkový set Severní stezka + Vandrovník

Zároveň vám prozradíme i jedno tajemství. V tisku už je dlouho očekávaná Jižní stezka, které se dočkáte již začátkem června. Samozřejmě se můžete těšit i na nového Vandrovníka, který doputuje na náš sklad již za pár dnů.

Vytvořte si seznam zastávek

A teď to hlavní. V otázkách výše jsme předeslali, jak je důležité mít jasný cíl cesty. Itinerář vášnivého dobrodruha se bude jistě v mnohém lišit od toho, který si připraví milovník historie. 

Z načerpané inspirace vám vyšlo nespočet bodů na mapě a teď je jen na vás, abyste je efektivně propojili. Mějte ovšem na paměti, že cílem není odškrtnout si co nejvíce míst, ale skutečně si to užít a vychutnat do sytosti. Proto při svém plánování zohledněte i čas potřebný pro prozkoumání dané oblasti, muzea či národního parku. 

Dotvořte svůj plán cesty k dokonalosti

Teď už víte, jak bude vaše cesta vypadat, a tak je nejvyšší čas vyřešit i dopravu, ubytování a stravování. Pro vaše záchytné body si vyhledejte vhodná dopravní spojení, ubytovací zařízení a restaurace. V této fázi mějte na paměti svůj budget. Pro lepší přehlednost si všechny očekávané výdaje zapisujte do svého cestovatelského deníku

Vytvořte si itinerář na míru své cestovatelské duši
Cestovatelský deník My Notes From

Počítejte s tím, že se něco nepovede

Vždy je lepší mít v záloze plán B pro případ, že by věci nešly podle očekávání. Jestli totiž něco skutečně neovlivníte pak je to počasí. Proto mějte vždy připravenou variantu, jak danou oblast poznat i za deště – například skrze její kuchyni (restaurace) či historii (muzea). Vyhnete se tak případnému zklamání a tápání nad tím, co teď. 

Všechny cestovatelské zážitky pod jednou obálkou

Zatím ještě nemáte vlastní itinerář, ve kterém byste mohli své putování naplánovat? Nevěste hlavu. Na našem e-shopu je k dostání Výletníkova krabička. Kromě štědrého prostoru pro plánování i mapování vaší cestyzahrnuje také korespondenční lístky pro pozdrav vašim blízkým. 

Vytvořte si itinerář na míru své cestovatelské duši
Výletníkova krabička

Vyšší dívčí je pak Cestovatelský deník My notes from, ve kterém máte přehledně uspořádané vzpomínky, ke kterým se můžete vrátit kdykoliv si zamanete. Pojme rovnou čtyři velké výpravy s podrobným popisem přejezdů i samostatných cest. Bez problémů do něj vtěsnáte všechny své fotky, jízdenky a kresby. Na bezmála 50 volných stranách můžete sepsat svůj itinerář i seznam všeho, co si vzít s sebou. 

Vytvořte si itinerář na míru své cestovatelské duši
Cestovatelský deník MNF

Tak a teď už se jen stačí zabalit a skutečně vyrazit. Příští zastávkou je totiž nezapomenutelné dobrodružství