Vystřelte svou produktivitu do nebeských výšin s pomodoro metodou | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

Vystřelte svou produktivitu do nebeských výšin s pomodoro metodou

Co takhle zkusit produktivní den podle Francesca Cirilla? Že nevíte, o koho jde? Nebudeme vás dlouho napínat. Řeč je o zakladateli legendární pomodoro techniky. V dnešním článku zjistíte, jak vznikla, proč je výjimečná, pro koho je vhodná a čím ji ještě více vyšperkovat.

Vystřelte svou produktivitu do nebeských výšin s pomodoro metodou

Zatočte s prokrastinací a tříštěním pozornosti 

O tom, jak mozek reaguje na splněné úkoly, už víte. Ovšem k tomu, abyste mohli nějaké zadání odfajfkovat, se do něj musíte v první řadě pustit a ve druhé řadě vytrvat až do jeho pokoření. 

Právě s tím by vám mohla pomoci plánovací metoda pomodoro, která je jako stvořená pro dnešní roztěkanou dobu, kdy kolem sebe máte celou řadu zdrojů rozptýlení, které si vyžadují vaši pozornost.

Pomodoro technika v praxi

Lepší plánování. Udržení koncentrace na práci. Odfiltrování vnějších i vnitřních rušivých elementů. Dokonalejší přehled o úkolech. Efektivnější a rychlejší práce. Pomodoro je zkrátka metodou, která vás dostane do té správné flow, kdy zvládáte vysoké pracovní nasazení a zároveň se u toho nehroutíte. Velké a na první pohled děsivé zadání si totiž rozdělíte, což vám umožní vidět i tu nejnáročnější výzvu jako sled lehce zvládnutelných úkolů. 

Měl rajče a neváhal ho použít

Malý krok pro lidstvo, ale velký krok pro studenta jménem Francesco Cirillo, který si v 90. letech minulého stolení lámal hlavu nad tím, jak udržet svou pozornost při učení.

Vyzkoušel mnohé metody, až se mu po čase dostal do ruky kuchyňský časovač ve tvaru rajčete (italsky pomodoro). Nakonec se ukázalo, že jediná minutka má tu moc změnit pravidla hry a převálcovat svět produktivity. 

Francesco si začal pomocí kuchyňské minutky měřit časy pro práci a volno. Vše začalo krátkými, sotva desetiminutovými bloky, po kterých následovaly ještě kratší pauzy. Postupným experimentováním došel Francesco až na 25 minut dlouhé úseky hluboké koncentrace, které prokládal pět minut dlouhými pauzami.

Proč právě 25 minut práce a pět minut volna?

Tuto kombinaci považoval pro svou produktivitu za nejefektivnější, a tak u ní i zůstal. A rozhodně nebyl sám. Dnes je tato metoda populární po celém světě. Využívají ji studenti, volnoběžci, start-upy i velké společnosti.

Ukázalo se totiž, že právě 25 minut je tak akorát dlouhá doba k tomu, abyste se zvládli plně soustředit na konkrétní zadání, vynaložili maximální úsilí a vše plnili s radostí. Myšlenkou pomodoro totiž není sedět nad úkolem, dokud ho nevyřešíte. Naopak si ho rozdělíte na menší části. 

V rámci vyměřených 25 minut se soustředíte vždy jen na splnění malého cíle, který jste si pro dané časové okno vymezili. Při plnění úkolů tak dosahujete vyšší efektivity, která pramení ze schopnosti krátkodobého soustředění.

Z času vymezeného pro práci vytěžte maximum

Aby u vás mohla tato metoda fungovat, je nutné si jednotlivé bloky pečlivě naplánovat. Využít můžete například zápisník Denní záznamy, do kterého vtěsnáte plány pro následujících 75 dnů. 

Obsah obrázku text, kosmetické

Popis byl vytvořen automaticky
Denní záznamy

Potřebujete namotivovat? Při osmihodinové pracovní době se vám pětiminutové pauzy mezi bloky práce nasčítají na krásných 80 minut. Tak jak je využijete?

Zároveň neberte pomodoro jako svůj každodenní závazek, ale pouze jako možnost pro komplikovaná zadání, kde dává rozdělení do bloků opravdový smysl. 

Buďte i vy produktivní jako Francesco

Dnes je ideální den na změnu. Nemyslíte? Tak nastavte časovač a pusťte se do práce. Nikdo jiný ji za vás totiž neudělá.