Vybičujte se k pořádnému nasazení: Pracovní produktivita 8krát jinak | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

Vybičujte se k pořádnému nasazení: Pracovní produktivita 8krát jinak

Stihnout více práce za méně času. To je to, oč tu běží. Teď si ovšem do rovnice přidejte i další proměnné jako motivaci, talent, vzdělání, trénink, spánek, zdravé stravování i celkovou fyzickou zdatnost a rychle zjistíte, že ke zvládnutí pracovní produktivity vám samotné štěstí stačit nebude.

Pro některé je cílová páska v nedohlednu, jiní se teprve postavili na startovní čáru a jen pro hrstku vyvolených je dávno zdolaným maratonem. My vám dnes přinášíme 8 neotřelých tipů, které vás dostanou do poslední ze zmíněných skupin. 

Vybičujte se k pořádnému nasazení: Pracovní produktivita 8krát jinak

Vytvořte, změňte a vyšperkujte své pracovní návyky 

Všichni jsme dostali do vínku stejný základ – máme k dispozici den s omezeným počtem hodin, které můžeme věnovat své práci. Je jen na nás, jestli a jak tento vyměřený čas využijeme. 

Pokud tedy začínáte každé své ráno se seznamem úkolů, který je na konci dne ještě delší, je načase připustit si, že máte co zlepšovat a vaše pracovní návyky vyžadují změnu. 

#1 Vzdejte se iluze dokonalosti

Až zase budete hledat způsob, jak vylepšit řešení úkolu, na kterém momentálně pracujete, mějte na mysli, že done is better than perfect.

Při honbě za dokonalostí byste totiž mohli ztratit čas, který by se dal využít mnohem efektivněji. Tím samozřejmě neříkáme, že byste neměli podávat 100% výkon, ale spíše vás nabádáme k tomu, abyste se drželi realistických nároků na sebe sama.

Získejte odstup. V případě potřeby se můžete kdykoli vrátit a úkol upravit nebo vylepšit. Třeba vás během pár minut napadne to, nad čím jste si předtím lámali hlavu několik hodin. 

#2 Začněte využívat bonusový čas

Dojíždíte do práce? Máte pár minut mezi schůzkami? Spolupracujete na úkolu se svými kolegy a čekáte, až se na vás dostane řada? Místo scrollování na sociálních sítích zkuste tento čas využít efektivně

Můžete aplikovat dvouminutové pravidlo popsané v bodě #4, připravit si to-do list na další den, vyřešit pár e-mailů nebo se pustit do brainstormingu.

Vybičujte se k pořádnému nasazení: Pracovní produktivita 8krát jinak
Zápisník na úkoly TODO

#3 Každému úkolu dejte deadline

Jistě to dobře znáte. Dostali jste úkol, kterému nehoří termín, a tak ho vesele sunete před sebou již několik týdnů. Nakonec vše doháníte na poslední chvíli a jste pod tlakem. 

Do takové stresové situace se ovšem dostáváte úplně zbytečně. Bohatě by stačilo, abyste pro každý nový úkol stanovili termín. Ano – i v případě, že na jeho dokončení nikdo nespěchá.

Vy jste tím, kdo stojí u kormidla, proto nedovolte, aby váš pracovní den řídili kolegové nebo přicházející notifikace.

#4 Vyzkoušejte dvouminutové pravidlo 

Jste už od začátku pracovního dne ve stresu z toho, kolik úkolů vás čeká? Než začnete panikařit, že nic nestíháte, zkuste si onen to-do list projít a zamyslet nad tím, kolik času skutečně potřebujete k jejich dokončení

Pokud mezi úkoly najdete i takové, k jejichž zvládnutí vám stačí dvě minuty a méně, udělejte je hned. Ve výsledku nad nimi strávíte mnohem méně času, než kdybyste je sunuli před sebou. 

Jen si dejte pozor na to, aby vás takové úkoly nerušili od jiné práce. V takovém případě se vždy zamyslete nad tím, jestli skutečně stojí za to přehodnotit aktuální žebříček priorit. 

Tip: Vyzkoušejte také pomodoro metodu – 25 minut dlouhé úseky hluboké koncentrace, které prokládejte pět minut dlouhými pauzami.

#5 Řiďte se svým biorytmem

Pochopení vlastního biorytmu je klíčem ke zdárnému dokončení menších či větších projektů. Jistě už jste slyšeli o tom, že ti nejúspěšnější lidé světa vstávají s ranním rozbřeskem. To ovšem nemusí nutně znamenat, že tento model bude vyhovovat i vám. 

Pokud jste spíše třetí pták, nebo sova, neváhejte si svou pracovní dobu naplánovat podle toho (samozřejmě za předpokladu, že je to s ohledem na typ vaší práce možné).

#6 Stanovte si jednu prioritu pro každý den

Ty nejnáročnější úkoly si vyžadují naši plnou pozornost. Často ovšem máme tendenci odsouvat je na konec pracovní doby, protože si nejsme jisti tím, jestli je zvládneme. Ovšem v momentě, kdy se k nim konečně dostaneme, už nemáme dostatek sil, abychom je vyřešili. 

Řiďte se proto známým heslem, že co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítra. Zároveň vždy vycházejte z toho, kdy se konkrétně vám nejlépe pracuje. Neexistuje totiž žádný osvědčený postup, který by fungoval na všechny. 

Každé ráno začněte tím, že sníte žábu. Uvidíte, že nic horšího už se vám v daném dni nestane. 

#7 Buďte proaktivní, nikoliv reaktivní

Zatímco lidé reagující reaktivně vidí nevyřešitelný problém, proaktivní lidé vidí výzvu a hledají možnosti řešení. Zamýšlí se nad budoucími událostmi a nereagují jen na předchozí problémy jako je tomu u reaktivních lidí. K úkolům přistupují s otevřenou myslí a dívají se na ně s potřebným odstupem, zatímco reaktivní lidé mají jeden naučený postup, který nehodlají měnit. 

#8 Své dny plánujte offline

Kus papíru, na který si napíšete své plány, má téměř čarovnou moc. Nasměruje vás, když jste bezradní a připomene vám, proč jste se vůbec do dané aktivity pustili. Dává vám možnost hodnotit vlastní pokroky či stagnaci, a tak vždy víte, na čem je třeba zapracovat. Plánování nás zkrátka udržuje v pohybu a vlévá nám novou krev do žil. 

Obsah obrázku text, interiér, přenosný počítač, počítač

Popis byl vytvořen automaticky
Pilot Plus – Exkluzivní diář pro úspěšné

Plánování off-line vám dává jedinečnou možnost udržet si přehled ve vlastních úkolech a prioritách, aniž by vás ovlivňovaly notifikace přicházející z online aplikací, kde vám spolupracovníci přihrávají další a další úkoly. Koukněte na video, ve kterém vám Honza poradí, jak lze se zápisníky pracovat v dnešní digitální době.

Věříme, že aplikací výše zmíněných bodů změníte svou produktivitu k nepoznání. Budeme také moc rádi, pokud se s námi podělíte o vaše vlastní tipy, které vám pomohly na cestě za vyšším pracovním nasazením. Spojit se s námi můžete prostřednictvím Facebooku či Instagramu