Víme, jak odmaturovat bez ztráty kytičky! | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

Víme, jak odmaturovat bez ztráty kytičky!

Začal květen, měsíc lásky, ale také období, ve kterém u mnohých z vás vrcholí přípravy na pomyslnou zkoušku dospělosti, tedy maturitu. Jak ji absolvovat se ctí a bez ztráty rozumu? Pokračujte ve čtení a dozvíte se, jak zazářit u profilové části maturitní zkoušky!

Každý úspěšný projekt začíná přípravou

Maturant je školní zápisník na poslední pololetí střední školy. Vede vás k tomu rozdělit si přípravu a učení do celého pololetí tak, abyste vše zvládli s úsměvem na rtech.

Jak by to mělo vypadat aneb desatero zodpovědného maturanta

 1. Rozhodnete se, z jakých předmětů chcete maturovat. 
 2. Do školního zápisníku si vypíšete vybrané předměty společně s cílem, kterého chcete dosáhnout.
 3. Sestavíte si akční plán obsahující hlavní úkoly ke každému předmětu. 
 4. Vypracujete si otázky.
 5. Postupně a průběžně se učíte.
 6. Zaznamenáváte vlastní progres.
 7. Kriticky hodnotíte, na čem je třeba zamakat.
 8. Vesele odškrtáváte to, co již máte hotovo.
 9. O svaťáku si vše už jen opakujete.
 10. Radujete se z dosaženého úspěchu.

Tip: Koukněte v krátkém video, jak taková příprava vypadá v praxi.

Školní zápisník Maturant
Školní zápisník Maturant

Jak si myslíme, že to vypadá u vás?

Nejspíš zjišťujete, že z hlediska poklidné přípravy vám dávno ujel vlak. Jestli si teprve teď začínáte vyhledávat tipy, jak zvládnout maturitu, je jasné, že svatý týden u vás ve znamení opakování rozhodně nebude. Ale nezoufejte, ještě pořád jsme tu my a naše tipy, se kterými hravě zvládnete profilovou, tedy ústní, část maturity. Tak pojďme rovnou na to.

10 tipů, díky kterým bude váš svatý týden opravdu svatý

 • Najděte si místo, kde budete mít klid na učení
  • Pokud obýváte dětský pokoj se svým sourozencem, asi bude lepší, když se přesunete ke svým prarodičům, nebo se budete chodit učit do studovny, či knihovny
  • Při učení se vyhněte polehávání na posteli. Mozek by se automaticky snažil přizpůsobit tomu, že se chystáte spát. Velmi rychle byste si začali připadat unavení a než byste se nadáli, už byste spali.
  • Svou soustředěnost podpořte i tím, že si během učení zapnete letový režim na svém telefonu, aby vás nerušily zprávy ze sociálních sítí apod. 
 • Poslouchejte rady starších spolužáků, kteří již mají maturitu úspěšně za sebou, ale jen do té chvíle, než vám začnou tvrdit, že je maturita pouhá formalita a učit se nemusíte. Další pokus ke zvládnutí byste měli sice hned na podzim, ale přivodili byste si zbytečný stres, ohrozili studium na vysoké škole a zkazili si celé léto. Ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným.
 • Zapomeňte na 12hodinové šichty. Učte se v blocích podle studenta jménem Francesco Cirillo, který si v 90. letech minulého století lámal hlavu nad tím, jak udržet svou pozornost při učení až vymyslel pomodoro metodu, která se teď hojně využívá po celém světě. Postupným experimentováním došel Francesco k závěru, že nejlepších výsledků dosáhne při střídání 25 minut dlouhých úseků hluboké koncentrace prokládaných pět minut dlouhými pauzami.
 • Učivo si pročítejte a opakujte nahlas. Nové informace si mnohem rychleji vštípíte, pokud si je budete opakovat nahlas. Je to způsobeno tím, že pro mozek je váš vlastní hlas tím nejznámějším a nejpřirozenějším, a proto si informace zapamatujete mnohem rychleji a hlavně trvale.
 • Starejte se o své tělo.
  • Na každý den si naplánujte volnočasovou aktivitu. Může to být procházka, běh, návštěva posilovny nebo třeba bazénu. Při fyzické aktivitě alespoň na chvíli zapomenete na učení, pročistíte si hlavu a nečerpáte novou energii.
  • Každý den si dopřejte vydatný, a ničím nerušený, spánek. To, že nemusíte vstávat do školy na vyučování, neznamená, že budete dlouho do noci sledovat seriály a vyspávat až do oběda. S takovou byste toho příliš nestihli a vaše tělo by vám dalo zakrátko na vědomí, že takhle by to tedy nešlo. 
  • Váš mozek při učení spotřebuje velké množství energie, a proto ji doplňujte kvalitním jídlem. Do jídelníčku zahrňte oříšky, ovoce, zeleninu, luštěniny a rýži. Naopak se vyhněte těžce stravitelným pokrmům, po kterých byste byli akorát ospalí. Sladké limonády vyměňte za neperlivou vodu a zelený čaj, který má povzbuzující účinky. Na nervy a stres vám bude dobře fungovat čokoláda.
 • Dejte si dovolenou od domácích prací – respektive o ni požádejte své rodiče. Čeká vás pár náročných dnů a jistě vám prospěje, pokud budete veškerou energii soustředit na zvládnutí svých školních povinností. 
 • Poslední den už jen odpočívejte. Co jste se nenaučili do teď, už jen těžko stihnete, a proto poslední den věnujte z části opakování a z druhé části odpočinku. 
 • Pusťte se do učení. Rozumíme tomu, že vidina dlouhých dnů plných učení vám na optimismu moc nepřidává, ale udržujte si motivaci tím, že za pár týdnů už to budete mít celé za sebou a čekají vás nezvykle dlouhé prázdniny!

Rozcestník pro maturanty a budoucí vysokoškoláky

Tipů, jak se chytře vzdělávat není nikdy dost, a proto se neváhejte inspirovat na našem chytrém blogu dalšími články pro studenty: 

Studentský diář 2022/2023 - pro střední školy
Studentský diář 2022/2023 – pro střední školy

Co dál, až budete mít hotovo? Nepolevujte!

Pro mnohé z vás maturitou vaše studentská léta nejspíš nekončí. Pokud jste se rozhodli pokračovat ve vzdělání, co nevidět vás čekají přijímací zkoušky na vysokou školu, a tak ve svém úsilí nepolevujte

Bez debaty si zasloužíte volno, ale počkejte s ním až po přijímačkách. Na cestě za úspěchem vám opět pomohou naše školní diáře prověřené praxí. Prohlédnout si je můžete v naší pražské prodejně, kde jsou k vidění školní diáře na školní rok 2022/23. Těšíme se na na vaši návštěvu.