Nakopněte svůj den s jednoduchým nástrojem | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

Nakopněte svůj den s jednoduchým nástrojem

Nedělní podvečer již tradičně u mně patří k týdenní revizi a plánování dalšího týdne. Dnešek tedy nebude výjimkou, nicméně ještě před začátkem posílám krátké doporučení na jedno téma, které jsem v minulém týdnu zaznamenal a sice téma podzimní únavy až “depky”. 

Zažíváte něco podobného? Také vás pravidelně s příchodem podzimních mlh a deštivého počasí přepadají podobné myšlenky? 

Úkolem našeho blogu je pomáhat hledat řešení a třeba navádět i na nástroje či postupy, které mohou v určitých situacích být skvělým pomocníkem.

Mně osobně v podobných situacích pomáhají 2 nástroje: 

 1. JEDEN seznam úkolů každý den proškrtávaný a prioritizovaný dle aktuální potřeby –> pomáhá udržet přehled 
 2. INBOX nebo-li prostor na zaznamenání přicházejících informací (úkol, nápad, připomínka)  – perfektní obrana před zapomínáním

Důležitým parametrem nástroje je, aby byl rychle dostupný, jednoduše ovladatelný a ideálně vždy v naší kapse. Pro tento případ existuje řada jednoduchých aplikací, které toto vyřeší elektronicky v mobilu. Já osobně preferuji Wunderlist, který funguje multiplatformně díky cloudu. Na iOS stačí využívat Připomínky. Vše se synchronizuje i s počítačem, takže přehled si lze krásně zachovat. 

No jo, ale co když jsme “papíroví“? Co když nás technologie prostě jen brzdí, protože ji třeba neumíme nebo nechceme používat a držet v ruce na každém kroku? 

Přesně takový jsem i já! Baví mě čmárání, mapování, odškrtávání. Cítím se při tom více vtažený do toho, co dělám. Ostatně i David Allen ve svém GTD používá INBOX jako jeden ze základních pilířů systému a obecně doporučuje začít s papírem a až posléze po pochopení všech principů přejít na technologii. 

Tradičním řešením je jakýkoliv kapesní notýsek. Skvěle poslouží pro sběr informací, ale také pro jednoduché TO-DO listy. Za léta používání GTD jsem vytvořil vlastní systém práce s INBOXem. Snažil jsem se vymyslet způsob, jak oba dva nástroje – tedy seznam úkolů a INBOX spojit do jednoho. Nechtělo se mi nosit v kapse více notesů. A tak jsem si je různě upravoval, čísloval stránky, vlepoval proklady, atd. Při všem tom hledání, testování a zkoušení jsem nakonec nalezl řešení, které mně osobně vše změnilo! Jednoduchý nástroj, který plně kopíruje každodenní potřeby člověka – tedy mít místo na soupis denních úkolů a také prostor na zaznamenání poznámek. A tak vznikl základ nástroje TODO – kapesního a vždy přítomného notesu. 

Jak tento notes funguje a jak jej můžete využít i Vy? Pojďme si jej trochu představit. 

Hlavní výhody zápisníku TODO 

 • jednoznačně kapesní formát 
 • flexibilní otáčení stran – poznámku napíšete snadno i v jedoucí tramvaji
 • jednoduché “poutko na tužku”, po kterém řada lidí u notýsku prahne, nahrazuje vysoce kvalitní kroužková vazba
 • trhání listů – potřebujete někomu dát nějakou informaci na papírku nebo se vám zápis nepovedl? Prostě ho vytrhněte…
 • jednoduché přímočaré řešení seznamů úkolů
 • nadčasovost – dnes použijete, zítra nemusíte…prostě dle libosti

Základní parametry TODO 

 • formát 85 x 130 mm (š x v), takže se při tloušťce 14 mm vejde do kapsy u kalhot či do saka
 • materiál – desky jsou z recyklovaného papíru ve formě speciální lepenky, vnitřek pak tvoří exkluzivní, hedvábně hladký nenatíraný papír s výbornou savostí
 • bronzový kroužek té nejvyšší kvality dodává notesu nejen exkluzivní vzhled, ale především podporuje již tak skvělou flexibilitu nástroje
 • notes obsahuje 120 stran pro vaše úkoly a poznámky

Možnosti použití notesu TODO 

Obyčejný notýsek, řekli byste. A budete mít do jisté míry pravdu. Tedy do jisté míry.  TODO je totiž navržen tak, aby svému uživateli poskytl sice kapesní, ale přesto velmi flexibilní prostor pro seberealizaci. Je jedno, jakou metodu sebeorganizace používáte. 

TODO není obyčejný notýsek, je to nástroj. Takže se to sice nepředpokládá, ale můžete jej využít jen jako klasický papírový INBOX – prostě budete jen zapisovat poznámky a nesmíte řešit předtisknuté čtverečky pro odškrtávání úkolů. 

Jeho přednosti se však ukáží, když jej použijete, jako: 

 • denní inbox a seznam denních úkolů – k tomuto účelu primárně vznikl – aby uživatele zbavil velkého náporu z úkolů, informací a stresu z deadlinů
 • týdenní inbox a úkoly – to je pro ty, kdož v pressu aktuálně nejsou a nebo zkrátka nemají až tolik každodenních povinností 
 • kapesní GTD – pamatujete na Davida Allena a jeho první knihu? Seznamy, seznamy, seznamy. Ve všech podobách – listy, karty, komplexní plannery. I TODO Today lze použít jako kapesní a velmi příjemné GTD ve své čisté podobě. Stačí jen každou stranu s úkoly použít dle potřebných kontextů.
 • plánování rolí dle Stephena Coveyho v kapesní a poněkud netradiční formě? Ano, i k tomu můžete TODO Today použít. Stačí trochu představivosti a strana s úkoly je rázem soupisem kroků v dané roli, zatímco protilehlá strana s poznámkami může symbolizovat aktuální cíl či směr pro danou roli. Drbání levou nohou za pravým uchem? Vůbec ne, pouze jiný pohled na tradiční způsob selfmanagementu.

Pro jednoho hloupost, pro druhého jednoduché a efektivní řešení problému. 

Trápí vás nestíhání, nával úkolů, stres? Pamatujte na jedno – čím jednodušší řešení – třeba i jen krátkodobé – na překlenutí svých starostí zvolíte, tím snáze dosáhnete kýženého stavu klidu a přehledu nad vším podstatným.