Studenti, je čas na restart studijních návyků! | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

Studenti, je čas na restart studijních návyků!

Vstávání na budík, příprava na vyučování a čtení odborné literatury. To jsou aktivity, kterým jste se během léta pravděpodobně vyhýbali obloukem, a tak vás, stejně jako další studenty vysokých škol, čeká restart studijních návyků. V dnešním článku jsme si pro vás připravili rovnou 5 tipů, jak vkročit do nového semestru pravou nohou a přepnout svůj mozek zpět do studijního režimu.

Studenti, je čas na restart studijních návyků!
Vysokoškolský diář Student’s assistant

Zkuste to letos jinak a lépe

Na zápočty a zkoušky se učíte vždy v nejzazší možný termín? Prokrastinace je vaší oblíbenou volnočasovou aktivitou? Podceňujete průběžnou přípravu? Máte problém zapamatovat si probírané učivo?

Pokud jste si na výše položené otázky odpověděli kladně, čeká vás pravděpodobně i v letošním zkouškovém období pořádný studijní maraton plný stresu, probdělých nocí a opravných termínů. Nebo to letos můžete zkusit jinak a osvojit si návyky, díky kterým zvládnete nadcházející akademický rok s úsměvem na tváří

5 kroků, které vás dovedou k velké změně 

 • Naložte si na svá bedra jen to, co skutečně unesete.
 • Průběžně se připravujte.
 • Vše si plánujte a své plány dodržujte.
 • Postupujte krok za krokem.
 • Neučte se nazpaměť.

1. Naložte si na svá bedra jen to, co skutečně unesete

Při výběru předmětů pro nový semestr se držte při zemi. Důkladně zvažte, co si zapíšete a kolik předmětů celkem zvládnete. Dovedeme si představit, jak pestrou paletu předmětů vaše škola nabízí, ovšem pamatujte, že v tomto případě opravdu platí, že méně je více. 

Jak sestavit svůj rozvrh? 

 • Než se pustíte do výběru předmětů, zvažte své časové možnosti. O to důkladněji v případě, že při studiu i pracujete.
 • Přečtěte si sylabus, abyste o předmětech zjistili co nejvíce informací a byli schopní odhadnout i jejich celkovou náročnost.
 • Zeptejte se studentů, kteří již vybrané předměty absolvovali, jaké podmínky museli splnit pro absolvování.

Tip: Svůj rozvrh se snažte poskládat tak, abyste do školy nemuseli jezdit každý všední den. Tím spíše na jedno cvičení či přednášku. Ušetříte tak čas, který můžete věnovat studijní přípravě nebo odpočinku. 

Studenti, je čas na restart studijních návyků!
Vysokoškolský diář Student’s assistant

2. Připravujte se průběžně

Každý rok stejná písnička. Nadšení z předmětů, které jste si před začátkem akademického roku zapsali, vystřídá panika ve chvíli, kdy začnete nakupovat vánoční dárky. V ten moment vám dojde, že zkouškové je doslova za rohem a toto období, na které se tolik netěšíte, nebylo zase až tak vzdálenou budoucností, jak jste se v říjnu domnívali. A přesně v tu chvíli už vám nezbude nic jiného než lamentovat nad tím, proč jste nezačali dříve. 

Než se tak stane, poradíme vám, co dělat, abyste se do takové situace vůbec nedostali. A světě div se, nic tak komplikovaného to není, klíčem k úspěchu je totiž průběžná příprava

Jak se průběžně připravovat?

 • Až budete mít zapsané všechny předměty, projděte si důkladně jejich sylabus. Díky tomu budete přesně vědět, co je jejich cílem a stihnete si půjčit literaturu, bez které se neobejdete.
 • Před přednáškou a cvičením si pročtěte látku, která se probírala minulý týden. Pokud vám zbude čas, projděte si i kapitoly, které vás čekají v daný den.
 • Pokud dostanete zadání pro semestrální práci, pracujte na jeho vyhotovení průběžně. Opravdu není dobrý nápad nechávat vše až na poslední den před odevzdáním.
 • Ověřte si, proti čemu přesně stojíte. Každá fakulta má na své studenty jiné nároky. Někde budete mít test s výběrem možností a jinde zase prostor pro výpis vlastních odpovědí. 

3. Vše si plánujte a své plány dodržujte

Vytvořte si jasný plán své cesty za úspěšným zdoláním zápočtů a zkoušek. Vše, co vás čeká a nemine, přeneste na papír a umístěte na viditelné místo. Zvýšíte tak šance, že se do plnění školních povinností skutečně dokopete. 

Jak plánovat?

 • Vytvořte si plán pro každou studijní aktivitu zvlášť. V tomto ohledu vám skvěle poslouží Vysokoškolský diář Student’s assistant, který nabízíme v datované i nedatové verzi. 
 • Jasně definujte, kdy s naplánovanou aktivitou začnete a odhadněte, jak dlouho vám bude trvat. 
 • Při plánování se trochu podceňujte. Pokud totiž stihnete některý ze svých úkolů rychleji, bude to mít na vaši mysl pozitivní účinek.

Tip: Do diáře si nezapomeňte plánovat odpočinek i volnočasové aktivity, ze kterých budete čerpat energii pro plnění studijních povinností. 

Snad ani nemusíte zmiňovat, že vše, co si naplánujete, musíte dodržet, protože jedině tak to bude mít skutečný význam. 

Studenti, je čas na restart studijních návyků!
Vysokoškolský diář Student’s assistant

4. Postupujte krok za krokem

Proč dělat sprint z něčeho, co by mělo být spíše vytrvalostním během? Nikdo učený z nebe nespadl, a tak je jasné, že k úspěšnému zvládnutí předmětu budete potřebovat více než jen jedno odpoledne, proto se nenechte rozhodit tím, že vám něco nejde hned a dopřejte si čas. 

Jak vše zvládnout po malých krůčcích?

 • Stanovte si malé cíle. Do Zápisníku na úkoly TODO si zapište konkrétní úkoly, pro které bude platit jediné pravidlo – na konci dne je musíte všechny odškrtnout.
 • Učení si vždy rozložte do více dnů.
 • Nastavte si pravidelný režim. Vytipujte si čas, v jakém se vám nejlépe učí. Mozek má rád pravidelnost, takže zakrátko uvidíte, že ho takto vycvičíte k lepší soustředěnosti. 
 • Bloky pro učení prokládejte pauzami, během kterých se protáhněte nebo vyrazte na krátkou procházku. Samotný blok by měl trvat vždy jen pár desítek minut. 
 • Domluvte se se svými spolužáky na společném učení nebo opakování látky. 
 • Nezapomeňte se odměňovat za úspěchy. Opět si tak se studijními povinnostmi spojíte něco příjemného. 
Studenti, je čas na restart studijních návyků!
Zápisník na úkoly TODO

5. Neučte se nazpaměť

Ať hodí kamenem ten, komu se při učení na zkoušku nestalo, že krátce po jejím absolvování vše zapomněl. Na vině je pasivní učení, kdy se nesnažíte látku pochopit, ale pouze si ji zapamatovat. Takový způsob vzdělávání je nejen náročný, ale ve skutečnosti vás ani příliš neobohatí. 

Jak se učit efektivně? 

 • Učivo si dávejte do souvislostí. Pomůže vám koncept myšlenkových map, díky kterému zvládnete propojit nové znalosti s těmi, které již máte z minulosti.
 • Vyzkoušejte Feynmanovu techniku, která vám pomůže s pochopením složitých a komplexních témat ve čtyřech jednoduchých krocích. 
 • Držte se hesla, že opakování je matka moudrosti. Posledních pár dnů před zápočtem či zkouškou se věnujte už jen opakování všeho, co jste se naučili.  
Studenti, je čas na restart studijních návyků!
Myšlenkové mapy MIND MAP Manager

Doufáme, že vám tento článek pomůže odstranit chyby, kterých jste se dosud dopouštěli. Zároveň věříme, že vám se zvládnutím studijních povinností pomohou i naši papíroví asistenti. Podívejte se proto i na naše další produkty vhodné pro studenty nebo navštivte naši prodejnu, kde vám rádi představíme všechny zápisníky v akci. Těšíme se na vaši návštěvu!