Rituál pátečního odpoledne - zakončete pracovní týden | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

Rituál pátečního odpoledne – zakončete pracovní týden

Posledních několik hodin v práci po náročném pracovním týdnu. Myšlenkami jste už někde docela jinde a v hlavě máte spíš víkend, než zbývající povinnosti. Přitom má to, co uděláte v tuto chvíli, zásadní vliv na to, jakým způsobem začnete příští týden, jak v klidu a odpočatě strávíte váš víkend, i na to, jak se budete cítit v pondělí ráno na cestě do práce.

Většina lidí, kteří se snaží o vysokou produktivitu si tak udržuje určitou rutinu, kterou prochází každý pátek před odchodem z práce. Několik jednoduchých kroků, které nezaberou víc než půl hodiny, ale které vám zaručí spokojený víkend bez stresu z nesplněných úkolů a bez obav z příštího týdne –  a pondělní návrat do kanceláře v klidu a s čistou hlavou.

A protože vás máme rádi, rozhodli jsme se s vámi ukázat náš páteční rituál – v praxi, na našem Pilotu

Zhodnoťte uplynulý týden

Většina lidí má tendenci při úprku z kanceláře hodit celý uplynulý týden za hlavu a teprve v pondělí ráno se k němu s nechutí vracet. Přitom právě zhodnocení celého pracovního týdne na jeho konci vám dodá klid i perspektivu toho, jak se vám v něm vlastně dařilo. Zároveň bude start následujícího týdne o mnoho jednodušší.

Řekněte si, co se vám v uplynulém týdnu povedlo a co naopak nevyšlo tak docela podle plánu. Projděte si svůj to-do list a podívejte se, co jste v daném týdnu zvládli a co budete naopak muset ještě přesunout na příští týden. A nakonec si napište, za co jste na sebe v uplynulém týdnu pyšní a čím jste si udělali radost – motivace je vzácná věc a je potřeba ji pravidelně doplňovat.

Určete si priority pro příští týden

Nemusíte si zapisovat desítky malých úkolů, kterým se musíte věnovat – na jejich plánování bude času dost. Místo toho si stanovte tři velké cíle, kterých chcete příští týden v práci dosáhnout. Díky tomu tak budete už v pondělí vědět, co je pro vás prioritou a budete tomu moci přizpůsobit program celého týdne.

Kromě toho si určete i všechny oblasti, kterým se musíte věnovat – všechny role, které chcete v dalším týdnu zastat. Práce, rodina, sport, koníčky, vše co je pro vás důležité – díky tomu si pak budete moct každý den jednoduše pohledem připomenout, které z oblastí nevěnujete tolik času a energie, kolik jste původně chtěli.

Dotáhněte věci do konce – a vypněte

Prakticky nikdy nedotáhnete všechny věci, které zrovna máte na práci – vždycky zůstane rozdělaný projekt, nedoladěný nápad, nedopsaný report. Důležité je ale projít si všechny záležitosti, které jste nestihli dokončit a sami pro sebe si pro tento týden všechny z nich uzavřít. Dát vědět sobě i vašim kolegům, že jste pro teď udělali vše, co bylo potřeba.

A pak běžte domů. Zavřete počítač, neotvírejte emaily a odpočívejte s klidným svědomím a čistou hlavou. A v pondělí ráno pak stačí pouze znovu otevřít váš Pilot…