Restart podnikání #3 s Kryštofem Kopeckým | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

Restart podnikání #3 s Kryštofem Kopeckým

Kryštof Kopecký je průvodce strategickým rozvojem. Majitelům firem a jednotlivcům pomáhá nastavit dlouhodobé strategické cíle pro jejich podnikání nebo konkrétní projekty se zapojením odzkoušených a funkčních nástrojů.

Kryštof je naším dalším hostem v miniseriálu Restart podnikání, kde se na celou koronakrizi díváme z pohledu podnikatelů, kteří se snaží zachránit a znovu nakopnout své podnikání. 

Restart podnikání #3 s Kryštofem Kopeckým
Kryštof Kopecký – Průvodce strategickým rozvojem

1. Jakou hraje podle Vás malé a střední podnikání roli v dnešní společnosti?

Je to základ. Malé a střední podnikání je rozšířené a samostatné odvětví. Češi jsou podnikatelé. Zároveň samo o sobě velice dobře doplňuje velké firmy a korporáty, kdy je malá či střední firma často subdodavatelem.

Každá chyba otevře x dalších možností.

2. Co Vám osobně podnikání přináší?

Přináší mi to svobodu. Časovou, názorovou, finanční. Není to zadarmo a není to pro každého. Mně to za to rozhodně stojí.

3. Představme si situaci, že jste bez práce. Proč byste začal podnikat?

Chtěl bych si vyzkoušet své dovednosti i mimo zaměstnání. Nebo bych se konečně pustil do projektu, o kterém už dlouho přemýšlím a nebyl na něj doposud čas.

4. Jaký byste zvolil postup?

Rozhodně do všeho nejít po hlavě. Začít pěkné postupně, dát si čas. Od definice cílové skupiny pro můj produkt či službu, přes průzkum trhu až po strategicky naplánovaný a časově ohraničený start. Určitě bych si dopředu připravil strategii a konkrétní číselné cíle na dva roky. A napsal si svou vizi a hodnoty někam na papír a vystavil, ať vím, kam směřuji.

Restart podnikání #3 s Kryštofem Kopeckým
Kryštof Kopecký – Průvodce strategickým rozvojem

5. Jaké 3 klíčové parametry / prvky / věci byste si ohlídal?

Zájem trhu o můj produkt či službu, finance v podobě naplánovaného cashflow a zda mám relevantní strategický plán.

6. Současná doba zasáhla malé a střední podnikání nebývale, co byste doporučil podnikatelům, jejichž byznys pandemie zasáhla až ochromila?

Variant je více. Dobré je na začátku počítat. Co mohu a nemohu, jaké mám zdroje, kde se dá ušetřit a kam alokovat prostředky. Spolu s tím si připravit krizový plán včetně kompetencí pro krizové rozhodování. A pak bych se vrhnul na vymýšlení možných nových cest a variant produktu, služby či podnikání, abych na krizi naopak zkusil vytěžit.

Základem dlouhodobého úspěchu je vědět, kam jít a znát cestu.

7. Vaše 3 tipy pro každý den?

Pozitivní myšlení – každá chyba otevře x dalších možností. Čistit si denně hlavu – sportem, přírodou. Péče o tělo – zvlášť v dnešní době je obranyschopnost nutná, takže pestrá strava a otužování na denní bázi.

8. Někdy se člověku nechce, je všeho plný, unavený, co s tím? Jak se nakopnout a vyrazit?

Někdy je naopak lepší se nenakopnout, poslechnout se a prostě si odpočinout a nechat věci plynout. Samozřejmě to nesmí být moc často. Pro nakopnutí mi nejvíc funguje běhání. Jen sám se sebou a bez hudby někde v přírodě. Je to skoro jako meditace.

9. Kdybyste mohl doporučit jeden podcast, profil, osobu, kterou pro inspiraci sledovat, co/kdo by to byl?

Těžké doporučovat něco obecného, každý má jiné preference. Jako byznys podcast doporučím Martina Pavlíka a jeho Timetoasters. Jako zábavu a rozšíření obzorů s přesahem do podnikání můžete poslouchat podcast Rodina, prostituce a podnikání.

Nečekejte na štěstí. Jděte za ním. 

10. Co dělat pro vlastní pocit štěstí?

To nejdůležitější za mě je prostě ho chtít mít. To štěstí. Nečekat a jít za tím. Jinak je plno publikací o syntetickém štěstí a jak na něj. Šťastný může být doopravdy každý z nás. Ale chceme to vůbec všichni?

Přečtěte si také rozhovor s psycholožkou, lektorkou, publicistkou a koučkou Ing. Mgr. Radkou Loja.