Proč ze sebe dělat kopie, když jsme každý originál? | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

Proč ze sebe dělat kopie, když jsme každý originál?

„Narodil ses jako originál. Nezemři jako kopie.“ John Mason

Když jsem náhodou na tento citát narazila, naprosto ve mně zarezonoval, nemohla jsem ho dostat z hlavy. Má v sobě ohromnou motivační sílu. Úplně mě nastartoval a přiměl se zamyslet v širším kontextu.

Vařím si čaj, beru svůj notes a tužku a jdu si sednout na terasu. Mobil a počítač nechávám doma, svoje myšlenky si nevygooglím ani je nenajdu na sociálních sítích. Jenom notes, tužka, horký čaj a já. Inspirativní jarní příroda kolem a vyvstávající myšlenky v mé hlavě. Je jich tolik, musím jim dát řád. Beru tužku do ruky a začínám psát. A najednou mi to všechno zapadá. 

Mnohokrát jsem ve svém životě šlápla vedle, dost často to bylo právě z důvodu, že jsem přestala být sama sebou, přijala jsem názory někoho jiného, aniž bych se jimi hlouběji zabývala, anebo jsem se stala kopií, protože kopiemi byli všichni kolem mě. 

Za všechny manipulativní –ismy a konflikty může stádovitost lidí, neschopnost nebo neochota zamyslet se nad obsahem sdělení. Nekritické přijetí myšlenek nějakého méně intelektuálně zdatného či psychicky narušeného jedince. 

Když vám někdo předkládá své učení, myšlenky a názory, máte v podstatě pět základních cest, jak se k informacím postavit.

  1. Uvěříte, že je to tak správně, a ztotožníte se s nimi. Vaší motivací bude víra. Pak vám ovšem hrozí, že se stanete pouhou kopií.
  2. Ještě horší variantou je přijetí myšlenek pouze z důvodu přijetí ostatními. Kopie mezi kopiemi.
  3. Další špatnou pohnutkou je strach. Přijmete učení, protože se bojíte myslet a mít vlastní názor. Opět kopie.
  4. Přijmout učení můžete také z vypočítavosti. Ztotožníte se s názory pouze navenek s přesvědčením, že uvnitř zůstáváte myslícím originálem. Bohužel nezůstáváte. Když nežijete v souladu s vlastními myšlenkami, okolnosti vás semelou, nahlodají vaši podstatu a vy se postupně, organicky, stáváte další kopií v systému. A pokud k sobě budete upřímní, svojí originalitu před sebou neobhájíte.
  5. Anebo se zamyslíte, vezmete tužku do ruky, soustředíte se na to klíčové, na svoji podstatu, zkušenosti, zážitky, okolnosti, paralely, příčiny a důsledky… a budete vědět… je to tak, souhlasím, protože…, nebo to vidím úplně jinak. Ano, zůstáváte originálem. Jdete svou cestou.

Pokud se budeme nad obsahem dostupných informací zamýšlet a nezvolíme jednu z jednoduchých cest – víra, strach, stádo, sebeklam, ale půjdeme cestou nejpracnější – tzn. myslet, vyhneme se spoustě problémů, život získá novou kvalitu. Je to práce, ale stojí to za to. A naše notesy mají ambici být při této práci vaším parťákem, pomoci vám zůstat originály po celou dobu vašeho života.

My v CLEVER MINDS svoji práci milujeme, bereme ji jako poslání. Věříme ve schopnost člověka přemýšlet. Naše zkušenosti i vědecké studie dokazují, že nejlépe se přemýšlí s notesem a tužkou v ruce. Psaní rukou na papír rozvíjí jemnou motoriku, aktivuje specifická nervová spojení, formuje osobnost. 

Prosím, pojďte s námi do toho, podpořte svoji originalitu.

S námi a s našimi notesy.

Hezký den přeje Ilona