Pracovní nasazení Elona Muska: inspirace, nebo odstrašující případ? | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

Pracovní nasazení Elona Muska: inspirace, nebo odstrašující případ?

Těšíte se více z konce pracovního týdne nebo z jeho začátku? Elon Musk by s odpovědí dlouho neváhal. Kdyby mohl, z práce by ani neodcházel. V dnešním článku se podíváme na neutuchající zápal tohoto amerického vizionáře, který má ve zvyku pracovat i 100 hodin týdně. 

Work-life balance? Ani ve snu

Abychom k vám byli naprosto upřímní, tento článek jsme chtěli původně koncipovat jako důvody, proč se inspirovat pracovním nasazením Elona Muska. Ovšem poté, co jsme si pročetli dostupné zdroje, bylo nám jasné, že jeho přístup odporuje konceptu work-life balance, se kterým souzníme. I tak věříme, že pro vás budou následující řádky přínosem – jestli z pohledu inspirace nebo jednání, kterému se chcete vyvarovat, už necháme na vás. 

100 hodin dlouhý pracovní týden

Elon Musk v jednom ze svých twitterových příspěvků napsal, že „nikdo ještě nezměnil svět jen se 40 hodinami.“ Jeho přesvědčení bude zřejmě hlavním důvodem k tomu, že sám pracuje v průměru 85–100 hodin týdně

Když si přepočítáte jeho týdenní pracovní dobu na měsíční, vyjdou vám z toho s přehledem dva plnohodnotné pracovní úvazky. Dokážete si představit, že byste takto fungovali dlouhodobě? My tedy ne. 

Při takovém nasazení už se ani nedá hovořit o vysoké produktivitě, ale o workoholismu, tedy chorobné závislosti na práci, kdy člověk staví své pracovní povinnosti na piedestal, čímž přirozeně trpí jeho soukromé vztahy. Koneckonců i sám Elon je již 2× rozvedený.

Podívejte se, na nejzajímavější statistiky spojené s workoholismem:

  • Až 55 % manželství, ve kterých je alespoň jeden workoholik, končí rozvodem.
  • Zhruba 60 % workoholiků si dopřeje sotva 20 minut dlouhou pauzu na oběd. V extrémních případech během pracovní doby vůbec neopouští své místo, aby si udělali přestávku. 
  • 33 % workoholiků trpí pravidelnými migrénami způsobenými pracovním stresem.
  • Lidé pracující 11 hodin denně nebo více, mají o 67 % vyšší pravděpodobnost, že budou trpět kardiovaskulárním onemocněním a depresivními stavy ve srovnání s těmi, kteří pracují typických 7–8 hodin denně.

Přesčasy se nerovnají vyšší produktivitě 

Každý máme určité množství energie. A ať s ní v rámci dne pracujeme sebelíp, stejně nám z ní na konci dne nic nezůstane – musíme si odpočinout, abychom ji zase nabrali zpět. Tušíte správně, že workoholik se snaží tuto rovnici obejít a ani při únavě s prací nikdy nekončí, dokud nemá hotovo.

Katrina Onstad, úspěšná kanadská novinářka a prozaička, ve své knize Víkendový efekt poukazuje na skutečnost, že po zhruba 40 odpracovaných hodinách týdně naše produktivita klesá. Nehledě na skutečnost, že při závislosti na práci se zvyšuje pravděpodobnost vyhoření. 

Vracíte se ve svých myšlenkách k práci, i během víkendů, kdy máte odpočívat? 

Vyčleňte si 30 minut ze své neděle na naplánování navazujícího pracovního týdne. Stanovte si hlavní cíl týdne a tři nejdůležitější úkoly pro každý pracovní den. 

Díky tomuto jednoduchému návyku už si nebudete muset ukrajovat příliš času ze svého volna, protože budete mít všechny povinnosti na další týden detailně rozplánované. 

Tip: Vše si plánujte s Pilotem Plus – Exkluzivním diářem pro úspěšné. Kromě rozvržení pracovní agendy v něm máte dostatek místa i na plánování volného času, a tak nikdy nezapomenete odpočívat. 

Pracovní nasazení Elona Muska: inspirace, nebo odstrašující případ?
Pilot Plus – Exkluzivní diář pro úspěšné

Multitasking jako alfa a omega úspěchu? Pro Muska možná

Po telefonu byste si s ním příliš nepopovídali, protože s největší pravděpodobností by váš hovor ani nepřijal. Mnohem radši ho využívá k obchodování při kontrole faktur. Jeho nejoblíbenějším komunikačním nástrojem je e-mail. Posílá je dokonce i při hraní se svými dětmi.

Co si o tom myslíme my? Multitasking je cesta do pekel. Náš mozek čistě a jednoduše nedokáže kvalitně dělat víc věcí najednou. I když si někteří z nás myslí, že to jde, není to pravda. Náš mozek akorát tříští pozornost do nespočtu úkolů, které se snažíme dělat naráz, a my ve výsledku dokončujeme každý z těchto úkolů s horším výsledkem, než kdybychom se zaměřili pouze na jeden

O dalších důvodech, proč na multitasking zapomenout, píšeme v samostatném článku, tak se neváhejte inspirovat. 

Vedle toho je Musk známý dodržováním svého extrémního pracovního rozvrhu. Všechny činnosti si rozděluje do pětiminutových bloků. Přičemž naprostou většinu svého dne tráví následujícími aktivitami:

  • e-mailovou komunikací;
  • plánováním své agendy;
  • produktivní prací;
  • získáváním zpětné vazby;
  • optimalizací své agendy s cílem dosáhnout lepších výsledků.

Tip: Pokud se vám práce v pětiminutových blocích jeví jako extrémní, pak vám doporučujeme vyzkoušet pomodoro metodu, při které se střídají 25 minut dlouhé úseky hluboké koncentrace s pět minut dlouhými pauzami.

Aby u vás mohla tato metoda fungovat, je nutné si jednotlivé bloky pečlivě naplánovat. Využít můžete například zápisník Denní záznamy, do kterého vtěsnáte plány pro následujících 75 dnů. 

Pracovní nasazení Elona Muska: inspirace, nebo odstrašující případ?
Zápisník Denní záznamy

Nahlédněte do diáře Elona Muska

Přeci jen jsme mezi pracovními návyky Elona Muska našli takové, které považujeme za udržitelné a věříme, že vám mohou z dlouhodobého hlediska pomoci. 

Neprodlužujte schůzky bez jasného cíle 

Je pravdou, že schůzky jsou nedílnou součástí našeho pracovního života. Ovšem neměli bychom je pořádat jen ze zvyku. Podle statistiky Forbes 70 % všech schůzek brání zaměstnancům v práci a plnění jejich úkolů

Není náhodou, že právě Elon Musk je odpůrcem meetingů, na kterých se probírají neaktuální záležitosti. V takovém případě se neváhá zvednout a opustit zasedací místnost. Možná vás překvapí, že se nejedná o jeho privilegium – stejně se mohou zachovat i všichni jeho zaměstnanci.

Nebojte se udělat rozhodnutí

Jestli něco Elon Musk nemá rád, pak je to chození kolem horké kaše. Preferuje impulzivní rozhodnutí před nekonečnou diskuzí, jak a proč se rozhodnout.

Abyste se nenechali ovládnout rozhodovací paralýzou, ale zároveň vyřčeného verdiktu nemuseli litovat, doporučujeme vám dělat ta nejnáročnější rozhodnutí hned ráno, kdy máte čistou mysl a nejvíce energie. Zároveň vždy zvažte své možnosti – odpovězte si na otázky, co vám může dané rozhodnutí přinést a jestli je šance, že byste do budoucna mohli litovat, pokud ho neučiníte

Dovedete si představit, že byste z dlouhodobého hlediska vydrželi pracovní tempo Elona Muska, nebo vám daň za úspěch v podobě téměř nulového času stráveného s blízkými, připadá nepřijatelná?