Poznejte Feynmanovu techniku – jednu z nejúčinnějších metod učení | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

Poznejte Feynmanovu techniku – jednu z nejúčinnějších metod učení

K pochopení sebesložitějšího tématu vám stačí, když začnete přemýšlet jako fyzik. Na první pohled vám může připadat, že se nejedná o dobrou radu, ale opak je pravdou. V dnešním článku se totiž zaměříme na Feynmanovu techniku, která během zkouškového období zachránila nejednoho studenta. 

Poznejte Feynmanovu techniku – jednu z nejúčinnějších metod učení

Co se odehrává v hlavách těch největších myslitelů?

Otázka, na kterou by chtěl znát odpověď snad každý z nás. Inteligence Alberta Einsteina, Leonarda da Vinciho nebo třeba Steva Jobse totiž zůstává pro většinu smrtelníků naprostou záhadou. 

Když nás tedy některý z těchto myslitelů nechá nahlédnout do svého osobitého vidění světa, je to skutečně velká věc. A přesně tak se stalo i v případě teoretického fyzika Richarda Feynmana, který za své přispění k rozvoji kvantové elektrodynamiky obdržel v roce 1965 Nobelovu cenu. Kromě toho byl také vášnivým myslitelem, od čehož se bude odvíjet i celý dnešní článek. Zaměříme se totiž na Feynmanovu schopnost objasnit složitá a komplexní témata jednoduchým a intuitivním způsobem, který dnes známe jako Feynmanovu techniku učení. 

Notes věcí, kterým nerozumím

Když se Richard Feynman připravovat na své závěrečné doktorandské zkoušky v americkém Princetonu, rozhodl se, že půjde cestou reorganizace svých vědomostí. Vzal si prázdný notes, na jehož titulní stranu napsal „Notes věcí, kterým nerozumím“, a začal zaplňovat jednotlivé listy. 

Jeho cílem totiž nebylo naučit se nazpaměť látku, které by vlastně nerozuměl, a navíc by ji krátce po dokončení studia zapomněl. Naopak ji chtěl skutečně pochopit a dát do souvislostí s tím, co již zná

4 kroky k pochopení složitých témat podle Richarda Feynmana

1. krok: Sepište si, co všechno už víte

Vezměte si kus papíru, nebo otevřete svůj Zápisník bez linek Idea maker plus na první volné stránce a nadepište ji názvem tématu, kterému se chcete věnovat.

Poznejte Feynmanovu techniku – jednu z nejúčinnějších metod učení
Zápisník bez linek Idea maker plus

Poté sepište vše, co již o dané problematice víte. Nebojte se být konkrétní. Na problematiku se podívejte ze všech úhlů pohledu a rozeberte každý detail.

Kdykoliv se k této stránce vraťte a doplňte ji o nově nabyté vědomosti, než totiž projdete všemi kroky Feynmanovy techniky, dozvíte se k problematice řadu nových informací. 

2. krok: Učte se tím, že budete učit

Náhodně sepsané věty uspořádejte do příběhu, který můžete vyprávět od začátku až do konce. K vysvětlení používejte samozřejmě vlastní slova. Pravdou totiž zůstává, že pokud nemůžete definovat slova a výrazy, které používáte, vlastně tím přiznáváte, že nevíte, o čem mluvíte. 

Aby byl tento krok skutečně efektivní, představte si, že musíte vše podat tak, aby to pochopilo i malé dítě. Vyvartuje se proto používání cizích výrazů, žargonu a komplikovaných souvětí. 

3. krok: Identifikujte mezery ve svém vyprávění

Během vysvětlování celé problematiky jistě narazíte na místa, kde to drhne. Buďto zjistíte, že nerozumíte nějakému výrazu nebo si jeho významem nejste příliš jistí. 

Všechny takto identifikované oblasti si barevně zvýrazněte a pusťte se ho hledání informací, které smažou nejistoty a zaplní mezery

V takový moment je důležité spoléhat na ověřené zdroje, proto vždy sáhněte po zápiscích či prezentaci z přednášek, skriptech nebo odborné literatuře, kterou vám doporučil vyučující. 

Tip: Ty nejdůležitější poznámky z přednášek i přehled doporučené literatury si můžete vést pohromadě ve svém Vysokoškolském diáři Student’s assistant.  

Poznejte Feynmanovu techniku – jednu z nejúčinnějších metod učení
Vysokoškolský diář Student’s assistant

4. krok: V interpretaci svých vědomostí buďte flexibilní

Teprve v momentě, kdy jste schopni jedno konkrétní téma vysvětlit pomocí různých slov, máte jistotu, že dané problematice skutečně rozumíte. 

Konečným testem vašich vědomostí by mělo být jejich bezproblémové předání někomu, kdo se v dané problematice neorientuje. Pokud se neobjeví žádný stín pochybností a daná osoba skutečně pochopí vše, o čem mluvíte, víte, že máte vyhráno. 

Nakonec to nebylo vůbec těžké, že? Možná bychom si dovolili přidat ještě jeden úkol, a sice začít. Bez toho vám totiž nebude dávat nic z toho, co jste dnes o této technice zjistili, smysl.  

Přečtěte se i o dalších metodách, které zefektivní vaše učení. Na našem blogu jsme již popsali princip pomodoro metody i koncept oblíbených myšlenkových map.