Opravdu se stanete mistry, pokud budete trénovat 10 000 hodin? | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

Opravdu se stanete mistry, pokud budete trénovat 10 000 hodin?

Co byste řekli, že se dá naučit za 10 000 hodin? Odpověď je jednoduchá – cokoliv. Tedy alespoň to tvrdí Malcolm Gladwell, který ve své knize Outliers: The Story of Success představit pravidlo 10 000 hodin (The 10 000 Hour Rule). Právě tolik času podle něj potřebujete k tomu, abyste se stali mistry svého oboru. Dnes se podíváme na původ pravidla, názor vědce a naše postřehy. 

Kvantita rozhoduje, až poté přichází kvalita

Kanadský novinář a spisovatel Malcolm Gladwell tvrdí, že naše příprava předurčuje výsledky. Každou dovednost se podle něj můžeme naučit, ale abychom ji skutečně ovládli, musíme cvičit. Stojí si za tím, že právě 10 000 odpracovaných nebo odtrénovaných hodin z nás udělá odborníka

Při určování časové hranice nutné pro úspěch vycházel z počtu hodin, které

  • Mozart věnoval hře na klavír a housle;
  • Beatles strávili hraním a vystupováním v Hamburku;
  • Bill Gates obětoval programování před založením společnosti Microsoft.

Toto pravidlo se dá podle Gladwella aplikovat na všechna možná odvětví od hudby přes medicínu a sport až po business.

Tip: Chybí vám potřebná dávka odhodlání začít plnit vlastní cíl? Zjistěte u nás na blogu, jak změnit svůj mindset v pěti jednoduchých krocích, a konečně začněte svůj čas využívat ve svůj prospěch. 

Jak to vidí Anders Ericsson?

Ještě před tím, než Gladwell představil světu ono pravidlo, psycholog Anders Ericsson provedl se svým týmem výzkum na studentech elitní berlínské Akademie múzických umění. V něm se zaměřil na dospívající houslisty, které rozdělil do třech skupin na talentované, dobré a ty, kteří se orientovali na učitelskou dráhu. 

Počet hodin, které jednotlivé skupiny věnovaly pilování hry na housle, se v jednotlivých skupinách zásadně lišil. Měření začalo v době, kdy bylo houslistům 8 letech a před dovršením 20 let bylo zřejmé, že skupina talentovaných nasbírala nejvíce hodin – 10 000. Členové skupiny dobrých hráčů nastřádali 8 000 hodin a nejméně budoucí učitelé, kteří se hře věnovali 4 000 hodin. Ericsson tak potvrdil, že „individuální rozdíly můžeme do značné míry vysvětlit množstvím tréninků v minulosti a v současnosti“.

Tento výzkum, který Ericsson později zopakoval také na skupině pianistů a šachistů, si začal žít vlastním životem a právě Gladwell byl tím, kdo ho do značné míry nafoukl a výsledky výzkumu přetvořil v chytlavé heslo

Dlužno dodat, že podle psychologa Anderse Ericssona je pravidlo The 10 000 Hour Rule, tak jak ho Gladwell interpretuje, příliš zjednodušené a nerespektuje skutečnost, že každý začíná svou cestu za mistrovstvím z jiného místa. Mistrem se podle něj člověk nestane při pouhém trénování. Za klíčový považuje záměrný trénink (deliberate practice).

Když dva dělají totéž, není to totéž

Pokud shrneme podstatu deliberate practice do jedné věty, záměrný trénink musí být užitečný z pohledu cíle, který jste si vytyčili. Není to tedy jen o samotném počtu hodin, ale především o kvalitě činností, které je vyplní. Kromě toho je důležité mít stanovený cíl a vědět, jak a co cvičit

Ne každé učení nebo trénování můžeme označit za efektivní, a proto nelze očekávat, že dva různí lidé dojdou za 10 000 hodin ke stejnému výsledku (v našem případě vysoké úrovni odbornosti), pokud každý z nich využije jiné postupy – někdo efektivnější a někdo méně. A to ani nemluvíme o tom, že někteří by do této rovnice úspěchu vložili rádi také talent a zděděné vlohy. 

Chcete mít jistotu, že vaše učení bude skutečně efektivní? Pořiďte si parťáka, který vám bude na vaší cestě oporou. Vsaďte na Zápisník osobního rozvoje Amos.

Zápisník osobního rozvoje Amos
Zápisník osobního rozvoje Amos

Jak to vidíme my?

Souhlasíme s tvrzením, že mistrovství vyžaduje čas, protože mistrem se člověk nerodí, ale stává se jím. Ovšem také se přikláníme k výroku, že nestačí pouhý trénink. O tom koneckonců píšeme i v článku na blogu, kde vysvětlujeme, jak je důležité dát svým znalostem skutečnou hodnotu tím, že je převedete do praxe.

Kapacity svého oboru, o které Gladwell opíral svou teorii, nezačaly trénovat až v momentě, když už dobrými byly a celý svět je znal. Tito lidé se dobrými stali, protože začali trénovat. Otázkou tedy zůstává, od kdy Gladwell měří oněch 10 000 hodin u osob, které zmiňuje ve své knize. Pochybujeme totiž o tom, že pokud bychom se teď hned rozhodli, že se chceme ve hře na klavír dostat na stejnou úroveň, na které byl svého času Wolfgang Amadeus Mozart, povedlo by se nám to za 10 000 hodin pokud bychom začínali úplně od nuly a neměli pro danou dovednost žádné předpoklady. 

Na druhou stranu věříme, že pokud si stanovíme reálné cíle, budeme vědomě trénovat a zaměříme se na kvalitu výstupu, dá se očekávat, že se staneme odborníky mnohem dříve než za 10 000 hodin

Tip: Inspirujte se u nás na blogu tím, jak si určit skutečně dobrý cíl. Až ho určíte a začnete hledat nástroj, se kterým naplánujete jednotlivé kroky, pak vám doporučujeme sáhnout po Chytrém motivačním diáři Pilot – praxí prověřeném systému řízení důležitých priorit.

Chytrý motivační diář Pilot
Chytrý motivační diář Pilot

Nechcete čekat 10 000 hodin?

Nevadí, podle bestselleru Joshe Kaufmana The First 20 Hours: How to Learn Anything.. Fast vám bude k osvojení (nikoliv naučení) základů jakékoliv dovednosti stačit 20 hodin času. Klíčem je podle něj soustředěnost a zefektivnění samotného procesu trénování. 

Není totiž žádným tajemstvím, že právě začátky jsou ve fázi osvojování si nových dovedností těmi nejnáročnějšími. V tomto období jsme jen krůček od toho to vzdát. Jsme frustrovaní z toho, že nám vše hned nejde, a tak v tom nechceme pokračovat. Josh Kaufman proto přichází s jednoduchým řešením, jak maximalizovat produktivní praxi a osvojit si základy něčeho nového v rekordním čase

4 kroky, které následujte na cestě za úspěchem

„K rychlému osvojení jakékoliv dovednosti vedou čtyři kroky. Nejprve ji rozložíte na nejmenší možné dílčí dovednosti. Pak si o každé z nich zjistíte dost na to, abyste ji zvládli duchaplně nacvičovat a opravovat při tom vlastní chyby. Pokusíte se odstranit všechny fyzické, duševní a emocionální bariéry, které vám brání v tréninku. Následně věnujete dvacet hodin pilování těch nejdůležitějších dílčích dovedností.“ – Josh Kaufman

Ovšem pokud se chcete stát v daném odvětví skutečnými mistry, s jistotou lze tvrdit, že pouhých 20 hodin vám k tomu stačit nebude. Na druhou stranu budete mít dobře našlápnuto a zároveň budete mít dostatek času k tomu si uvědomit, jestli dané činnosti chcete věnovat zbylých 9 980 hodin, abyste naplnili pravidlo Malcolma Gladwella. 

Ráda na závěr. Pokud se chcete zdokonalit v něčem, co vám činí upřímnou radost, pak na počítání hodin zapomeňte. Uvidíte, že čas strávený tím, co milujete, vám uteče jako voda. V každém případě vám na cestě za mistrovstvím přejeme hodně sil a vytrvalosti!