Myšlenková mapa: Cesta od vizualizace k realizaci | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

Myšlenková mapa: Cesta od vizualizace k realizaci

Už jste někdy bojovali s proudem svých myšlenek? A zkusili jste si ho přenést na papír a najít mezi jednotlivými nápady souvislost? Právě tento jednoduchý a univerzální způsob zachycování a propojování myšlenek vám pomůže rozvinou osnovu projektu, problému či nápadu, u kterého jste se zasekli a nemůžete s ním hnout. V dnešním článku vám ukážeme, jak jednoduché to je. 

Myšlenková mapa: Cesta od vizualizace k realizaci
zápisník MIND MAP Manager

Co je to myšlenková mapa?

Myšlenkové mapy nejsou žádným výdobytkem moderní doby. Používání diagramů k prezentaci informací má dlouhou tradici. Ovšem prvním, kdo tento koncept pojmenovat a představil široké veřejnosti, byl anglický spisovatel a vzdělávací poradce Tony Buzan. V roce 1974 vystoupil v BBC seriálu Use Your Head, aby techniku mapování mysli představilZde si můžete pustit záznam vysílání. 

Ve své nejčistší formě začíná myšlenková mapa ústředním tématem umístěným uprostřed celého diagramu. K tomu se ze všech stran přidávají nová související podtémata, která se větví na další vlastní nápady viz obrázek níže.  

Myšlenková mapa: Cesta od vizualizace k realizaci
zápisník MIND MAP Manager

8 smysluplných benefitů mind map

 • Posílíte svou schopnost zapamatovat si důležité informace.
 • Snáze pochopíte složitý problém, díky jeho rozdělení na více částí.
 • Zvýšíte svou pracovní produktivitu.
 • Osvěžíte si informace, které máte uložené ve své mysli. 
 • Rozpoutáte svou kreativitu.
 • Zvládnete jasně a jednoduše předat dál nabyté poznatky.
 • Shrnete si informace získané z různých zdrojů.
 • Dokážete si efektivně plánovat svůj čas

Zdaleka největší výhodou mind maps je jejich flexibilita. Můžete je totiž aplikovat při studiu i práci, a to doslova na jakékoliv téma. 

Například studenti mohou využít koncept myšlenkových map k propojení nových znalostí s těmi, které již mají z minulosti. Projektovým manažerům pomohou snáze odprezentovat jejich nápady zbytku týmu. Poradci zase mohou tuto metodu využít k vizualizaci aktuální situace svých klientů. Marketéři a obchodníci mohou myšlenkové mapy použít při přípravě kampaní.

Myšlenková mapa: Cesta od vizualizace k realizaci
zápisník MIND MAP Manager

Jak vytvořit myšlenkovou mapu?

Každý k tvorbě myšlenkových map přistupuje svých vlastním způsobem. Všechny by ovšem měly mít společné základní prvky, ke kterým patří hlavní myšlenka, větve, klíčová slova a barvy.

Co budete potřebovat?

Připravte si psací potřeby (včetně barevných fixů či pastelek) a papír, na který své myšlenky přenesete

Chcete přijít k hotovému? Vsaďte na aplikace na myšlenkové mapy, kterými se to na internetu jenom hemží. Vyzkoušet můžete například Coggle, Bubbl.us, Mindmeister, MindGenius, iMindMap nebo Mindjet.

My ovšem dáváme přednost vůni papíru a vlastnímu kreativnímu tvoření, a proto rádi pracujeme se zápisníkem MIND MAP Manager, který nabízíme rovnou ve třech různých velikostech. 

Dalším důvodem, proč si při tvorbě myšlenkových map vybrat raději papír než aplikaci, je možnost ponořit se hluboko do svých myšlenek a skutečně se soustředit na přítomný okamžik. Přeci jen na papíře tlačítko delete nenajdete a škrtanci si své dílo jistě hyzdit nechcete. 

Věříme, že až jednou myšlenkové mapy vyzkoušíte, naprosto tomuto způsobu zachycování a propojování myšlenek propadnete. Díky zápisníku je budete mít neustále pohromadě i po ruce, až se zase budete chtít pustit do brainstormingu a přijít na kloub nějaké dosud nevyřešené záhadě. 

Tvorba myšlenkové mapy v 5 jednoduchých krocích

 1. Doprostřed nepopsaného papíru si napište hlavní myšlenku neboli téma, které chcete rozebrat. 
 2. Ve volném prostoru kolem ústředního tématu napište podtémata
  • Může se jednat o úkoly či skutečnosti, které souvisí s hlavní myšlenkou. 
 3. Ponořte se hlouběji do tématu a stejným způsobem, jako jste větvili hlavní myšlenku, rozveďte i jednotlivá subtémata.
  • Pokračujte s dalšími úrovněmi, dokud nepřenesete na papír všechny své myšlenky.
 4. Nyní si vezměte barevné fixy a zakroužkujte všechna klíčová slova, která jste napsali. 
  • Vždy si dejte záležet s tím, abyste barevně odlišili centrální koncept a jednotlivé úrovně svých myšlenek. 
 5. V posledním kroku vám zbývá už jen propojit jednotlivé úrovně čarou.
  • Vždy postupujte od hlavní myšlenky a čarou ji propojte s první úrovní subtémat. 
  • Každé subtéma poté propojte s další úrovní a pokračujte tak dlouho, dokud nepropojíte všechna klíčová slova s tématem, se kterým souvisí
Myšlenková mapa: Cesta od vizualizace k realizaci
zápisník MIND MAP Manager

Tip: Mezi hlavní myšlenkou a subtématy si vždy nechte dostatek místa. Je pravděpodobné, že až se po čase k vytvořené myšlenkové mapě vrátíte, napadne vás další souvislost, kterou budete chtít doplnit. 

Tip2: Chcete se o zápisníku MIND MAP Manager dozvědět více informací? Pusťte si video s Honzou, ve kterém vám prozradí, jak myšlenkové mapy aplikuje v praxi s využitím onoho zápisníku.

Jak jsme psali již výše, pro myšlenkové mapy neexistují žádná striktní pravidla, kterými byste se museli řídit. Své myšlenkové pochody si klidně doplňte obrázky a dejte tak vzniknout opravdovému mistrovskému dílu. 

Budeme rádi, když se s námi na sociálních sítích podělíte o své výtvory a budete tak k aplikaci myšlenkových map povzbuzovat i ostatní.