6 tipů, jak zvládnout letošní maturitu s klidem | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

6 tipů, jak zvládnout letošní maturitu s klidem

Když jsem pro vás dával dohromady tyto tipy pro zvládnutí maturity, už jsem ji měl rok za sebou. Na co jsem při psaní myslel? Motto, které jsem denně vídal na nástěnce v naší třídě v průběhu celé oktávy, zní „Maturity není třeba se bát, na maturitu je třeba se připravovat.”

S odstupem času můžu říct, že to skutečně platí. Mnozí se na střední škole maturity bojí a mají vůči ní respekt. Je to přirozené. Po menším množství látky na jeden test je před námi “kvantum” informací, které se musíme naučit. Doposud zkrátka něco nepředstavitelného…

Maturita ale může být v pohodě, záleží na vás, jak se k ní postavíte. Buď můžete nechat vše na posledních pár týdnů volna, každou otázku se nějakým způsobem naučit a spoléhat na šťastnou ruku při losování. Nebo to vezmete pevně do svých rukou, aby vás vaše čisté svědomí podpořilo a pomohlo překonat nervozitu, až ona zmiňovaná chvíle nastane. Osobně bych doporučoval spíše druhou možnost. 🙂

Když nechcete mít z maturity stres, vše si dopředu naplánujte a rozvrhněte. Zde je několik praxí ověřených tipů:

1. Vyberte si předměty a stanovte cíle

 • Proč jste se rozhodli maturovat z daného předmětu?
 • Jakým směrem se chcete dále ubírat?
 • Jaké známky chcete mít na maturitním vysvědčení a proč?
6 tipů, jak zvládnout letošní maturitu s klidem
Zápisník MATURANT je 5měsíční zápisník pro přípravu na maturitu.

Na začátku každé cesty je potřeba znát její cíl a důvod, proč tam jdete. Udělejte si pohodlí a chvíli přemýšlejte s tužkou a papírem. Až pak dělejte rozhodnutí. Nezáleží totiž na tom, jak vysoko na žebřík vylezete, když je opřený o špatnou zeď. Nepromyšlený výběr na začátku může mít za následek přinejmenším zbytečné komplikace, v horším případě pak neúspěch u maturity.

Vybírejte předměty s chladnou hlavou a reálně se zamyslete, kterým směrem se chcete ubírat, na jakou školu se chcete hlásit, z čeho skládáte přijímačky apod. Například v mém případě to byly max. dvě dvojky, protože díky takovému vysvědčení jsem měl možnost se na školu dostat bez příjimaček.

2. Zhodnoťte svou počáteční pozici a sestavte si akční plán

 • Co všechno musíte udělat, abyste mohli z daného předmětu maturovat?

Můžete od kamarádů z minulého ročníku obstarat maturitní otázky nebo je musíte sami zpracovat? Kolik jich je celkem? Jak probíhá maturita z konkrétního předmětu? Kolik knih musíte ještě přečíst? Potřebujete si obstarat potřebnou literaturu k otázkám, zeptat se profesorů na průběh celé zkoušky? Čím lépe zhodnotíte, co všechno potřebujete, tím lépe se vám bude plánovat další postup.

6 tipů, jak zvládnout letošní maturitu s klidem
Vytvořte si AKČNÍ PLÁN a sledujte svůj postup s blížící se maturitou

Tip 1: Doporučuju počítat s tím, že jednotlivé otázky je třeba si projít 2-3 krát. Prvně se seznamte s otázkou a tématem při jejím zpracovávání. Podruhé si otázku projděte ještě před svaťákem, abyste její jádro pochopili, byli v obraze a byli schopni o ní mluvit. A potřetí se otázku učte/opakujte během svaťáku, jeďte naplno, jděte do hloubky.

Sledujte svůj progres
Zápisník Maturant

3. Rozfázujte si práci na měsíce a jednotlivým úkolům dejte konkrétní termín dokončení

Jakmile budete vědět, co všechno musíte do maturity zvládnout, sestavte si seznam jednotlivých otázek, které potřebujete zpracovat a následně se naučit. Vytvořte si časovou osu od dnešního dne do konce školní docházky.

 • Kolik vám zbývá měsíců? Kolik je to dní?
 • Co z toho tvoří Vánoce, svátky, víkendy, různé oslavy apod.? (Předpokládám, že v tyto dny se maturitou nebudete chtít zabývat…)

Dojdete k výsledku, který vám určí, kolik reálně máte času. Lépe tak budete schopni rozfázovat množství práce a úkolů. Každému úkolu dejte termín dokončení!

 • Do kdy chcete mít hotové všechny otázky?
 • Kolik času potřebujete na jejich naučení?
 • Kdy chcete mít zpracovanou celou povinnou četbu?
6 tipů, jak zvládnout letošní maturitu s klidem
Při maturitě využijete Čtenářský deník

Tip 2: Učte se nejdříve na testy z maturitních předmětů a z těch mějte nejlepší známky. Teprve když jste naučení na maturitní předměty, začněte se učit na ostatní písemky. Obzvlášť během druhého pololetí. Není-li pro vás pololetní vysvědčení prioritou (protože např. vámi zvolené vysoké školy jej žádným způsobem nezohledňují), jste ve výhodě. Na druhou stranu, vždy si lze i z nematuritních předmětů udržet “standard”, na který jste byli v minulých letech zvyklí. Mnohdy to nestojí tolik úsilí a někdy stačí pouhá domluva s profesory.

4. Plánujte jednotlivé týdny a sledujte váš progres

Podle vašeho plánu a rozfázování práce pak plánujte konkrétní týdny. Věnujte vždy v neděli večer pár minut plánu na další týden.

 • Které otázky potřebujete za týden udělat, abyste se drželi plánu?
 • Co potřebujete na každý ze čtyř předmětů udělat za jeden den?
 • Co bude vaší odměnou za splněné úkoly?

Tip 3: Trackujte a měřte svůj progres. Když uvidíte, kolik otázek už máte za sebou, tak vás to jednak bude více motivovat k další činnosti, druhak budete mít o svém učení přehled. Můžete si taky rozdělit den v diáři do pěti bloků – pro každý předmět 1 blok a pátý blok využít na ostatní věci do školy, poznámky nebo úkoly.

6 tipů, jak zvládnout letošní maturitu s klidem

5. Poslední fáze – svaťák

Opřete se do toho. Stejně jako na začátku, tak i teď si spočítejte, kolik dní (včetně víkendů apod.) vám zbývá do vaší ústní zkoušky. Od toho se odpíchněte. Na základě předchozího učení a měření progresu uvidíte, co všechno potřebujete ještě udělat a kolik dní na to máte. (V tento moment byste měli mít ideálně všechny otázky hotové a minimálně jednou přečtené.) Nyní se soustřeďte na učení, opakování, učení, opakování… Zapomeňte na ostatní aktivity, rozdělte si den tak, jak to vyhovuje vám a jeďte otázku za otázkou.

Tip 4: Začněte učení na daný předmět tak, že se vrátíte k otázce, kterou jste se učili třeba 3-5 dní zpátky a přeříkejte si ji. Klidně podle nějaké osnovy, kterou si vytvoříte. Díky tomu budete otázku udržovat čerstvě v paměti a rovnou trénovat projev u zkoušky.

Tip 5: Dělejte si přestávky po kratších časových úsecích. Stopněte si na naučení konkrétního množství látky 30 minut, poté si dejte 5 minut pauzu. Otevřete okno, nadýchejte se čerstvého vzduchu a na chvilku vypněte. Poté se znovu pusťte na 30 minut do učení. A tak dále. Jedná se o tzv. pomodoro techniku, díky které jste schopni pracovat efektivněji a úkoly plnit v kratším čase (viz. google). Uvidíte, jak vám učení bude rychleji utíkat a přitom toho zvládnete více 🙂

Tip 6: Jezte ovoce, pusťte si jako podkres nějakou hudbu, třeba Mozarta. Mně osobně se při hudbě lépe učilo. Spolu s ovocem jako zdrojem cukru a energie je to velmi zajímavá kombinace, jak si učení a hodiny strávené v knihách zpříjemnit. 🙂

6. Používejte tužku a papír

Digitální svět a technologie dnešní doby jsou super věc, ale nikdy se nenaučíte látku psanou na počítači/tabletu tak, jako když si ji píšete ručně. Pořiďte si notes přímo na vaši přípravu na maturitu. Postup a rady, které jsem zde popsal, jsme vložili do našeho Maturanta – kombinaci diáře a pomocného nástroje, který vám ve výše popsaných věcech pomůže, nasměruje vás (ale neodmaturuje za vás:-)). Sám jsem jeho prvním uživatelem a vznikal právě současně s mojí přípravou na maturitu, která byla úspěšná :-).

Závěrem vám chci popřát, aby vaše maturita byla úspěšná, abyste si zvolili správně a abyste se dostali na tu vysokou školu, na kterou plánujete.

Hodně zdaru!

Honza