Kreativní diář, nebo bullet journal? | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

Kreativní diář, nebo bullet journal?

V posledních několika letech se nabídka nejrůznějších typů diářů znatelně rozrostla. A navíc přibývá těch, kterým nevyhovují předtištěné kolonky a dávají přednost zápisníkům upraveným podle vlastních preferencí. Nejčastěji skloňovanými jsou přitom kreativní diář a bullet journal. Co mají společného a jak se od sebe liší?

kreativní diář nebo tečkovaný zápisník na bullet journal?
Clever journal je skvělá metoda plánování dle vašich vlastních preferencí

Popusťte uzdu své fantazie

Hned zkraje je dobré říct, že obojí, jak kreativní diář, tak bullet journal, jsou v podstatě metody. Jaké k nim zvolíte vybavení a jak si je upravíte, je zcela na vás. Zatímco kreativní diář spočívá v úpravách diáře, který může i nemusí být předtištěný, bullet journal má striktnější pravidla, která jeho stoupenci v základu dodržují, a vyžaduje na počátku prázdné stránky. 

Zatímco v kreativním diáři lze používat prvky bullet journalingu, jakmile ozdobíte bullet journal, stane se z něj kreativní diář. Liší se také v tom, že zatímco s bullet journalingem přišel konkrétní autor, Ryder Carroll, kreativní úprava diářů sahá nejen daleko do minulosti, až k počátkům time managementu a prvních seznamů úkolů, ale také do různých oblastí inspirovaných rozmanitými obory lidského poznání (myšlenkové mapy, vision boardy, moodboardy, skečnouty apod.). 

V nabídce Clever Minds najdete nejrůznější typy diářů i zápisníků, které se hodí k oběma metodám a úpravám zcela podle vašeho gusta. A pro obě metody se dá využít také Kreativní diář, na jehož podobě se podílely autorky stejnojmenné knihy. 

Obsah obrázku text, tužka

Popis byl vytvořen automaticky

Kolonky? Ano, i ne

Bullet journal začíná vždy s prázdnými stránkami a vytvořením takzvaného indexu (více o metodě se dočtete zde). Kolonky k němu patří, ale vytváříte si je sami a podle svých potřeb. Ideální je tečkovaný nebo čtverečkovaný zápisník (s nabídkou zápisníku přímo od autora metody nedávno přišel Leuchtturm). 

Ke kreativnímu diáři můžete zvolit jak klasický předtištěný diář (datovaný i nedatovaný), ale také čistý zápisník. V tom druhém případě se vám pak možná také nejvíce osvědčí tečkované stránky, protože nabízejí oporu pro pevné linky, ale přitom nesvazují. Většina z těch, kdo si kreativní diář jako metodu oblíbí, začíná s prázdným zápisníkem, později se obrací zpět k předtištěným diářům, a nakonec volí kompromis. Tím může být i Kreativní diář od Clever Minds, kde najdete předtištěné nedatované měsíční plány společně s některými označenými, ale většinou prázdných stránek. 

Symboly? Ano, i ne

Symboly jsou základ bullet journal metody, budete se podle nich orientovat, nacházet potřebné údaje i plánovat do budoucna. 

Do kreativního diáře patří symboly přesně do té míry, do jaké se vám právě hodí (což může být každý týden jinak, pokud se tak rozhodnete). 

Spíše než funkční, mají ozdobnou roli. Dotvářejí informace, které svému diáři svěřujete, ilustrují jejich charakter. Mohou pomáhat v orientaci, ale jsou velmi individuální a osobité. Už proto, že kreativní diář může mít základ v předtištěném klasickém diáři, některé symboly mohou být také přejaté a dotvořené. 

Kreativní diář, nebo bullet journal?
Clever Journal je tečkovaný zápisník pro metodu bullet journal

Ozdoby? Ano, i ne

Pokud budete ve svém bullet journal používat skečnouting na stránkách k tomu určených, bude váš zápisník sice zdobnější, ale zůstanete stále věrni jedné metodě. Jakmile se však pustíte do zdobení, opouštíte klidné vody bullet journalingu a vydáváte se na rozbouřené moře kreativního diářování. 

Vision board vám může pomoci vyjádřit sny a přání, které si v daném roce toužíte splnit. Moodboardy mohou pomoci najít styl nebo rozproudit inspiraci. Myšlenkové mapy pomáhají s projekty i plánováním dovolené. A zdobení výstřižky může i zpětně připomínat náladu a charakter dnů, týdnů a celých období. 

Ať už se rozhodnete pro striktnější bullet journal, nebo svobodomyslný kreativní diář, čeká vás oproti klasickým diářům dobrodružné objevování úplně nových způsobů nahlížení na plynoucí čas. Každá z metod má své výhody i výzvy, ale obě vedou ke splněným snům