Jste skřivan nebo sova? Produktivní den můžete mít v každém případě | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

Jste skřivan nebo sova? Produktivní den můžete mít v každém případě

Jak můžeš vstávat tak brzo ráno? Jak můžeš chodit spát tak pozdě večer? Nechápu, jak můžeš být produktivní hned po probuzení. Nechápu, jak se zvládneš soustředit na práci pozdě odpoledne.

Dotazy a poznámky tohoto typu slyšel ve svém životě snad každý z nás. Stojí za nimi naprosté nepochopení ze strany lidí, kteří jsou zvyklí fungovat jinak ­– zcela opačně. A právě toto vnitřní nastavení je do značné míry ovlivněno tím, jaký máme chronotyp. V dnešním článku se tomuto fenoménu moderní doby podíváme na zoubek a poradíme vám, jak být produktivní ať jste skřivan nebo sova

Jste skřivan nebo sova? Produktivní den můžete mít v každém případě

Chrono-co? 

Jestli vás pojem chronotyp doposud míjel, bude vhodné si ho na úvod trochu rozebrat. Psychologové definují chronotyp jako individuální načasování fyziologických, biochemických a psychologických proměnných. Je součástí naší genetické výbavy a jako takový bychom ho měli přijmout a naučit se s ním pracovat. Ovlivňuje totiž způsob stravování i fyzickou aktivitu, ale zdaleka nejčastěji bývá skloňován v souvislosti se spánkovou hygienou

Jste sova, skřivan, nebo se vám daří balancovat někde mezi nimi?

Pokud to tedy hodně zjednodušíme lze populaci rozdělit do třech skupin. Jste-li typ člověka, který se ráno probouzí plný energie, jste skřivan – označovaný také jako ranní ptáče. Opakem je sova, kterou zvuk budíku dohání k šílenství a rána by nejraději úplně zrušila. Ovšem největší zastoupení v populaci mají lidé, kteří balancují mezi výše zmíněnými skupinami, dokážou se lehce přizpůsobit a berou si to nejlepší z obou podle dané situace. 

Existuje řada dalších přístupů, jak populaci členit podle fungování lidí. My ovšem zůstaneme pro účely tohoto článku u porovnávání ranních a večerních jedinců. To mimo jiné vychází ze švédských studií autorů Jamese A. Horne a Olova Östberga. Ti dali dohromady sebeposuzovací dotazník MEQ, který si můžete vyplnit a poznat, do jaké skupiny patříte právě vy.

Pokud jste skřivan, zaměstnavatelé i učitelé vás budou milovat

Pravděpodobnost, že byste přišli pozdě na vyučování nebo meeting se totiž rovná nule. Ráno je pro vás nejoblíbenější částí dne a z postele vstáváte plní energie a chuti být produktivní. Typická je pro vás tolerance k řádu, svědomitost, vysoká míra pečlivosti i pozitivní vztah k práci. 

Tělesná i psychická výkonnost ve vašem případě vrcholí v dopoledních hodinách. S trochou nadsázky lze říct, že skřivani začínají každý den na svém vrcholu a pak už to s nimi jde tak trochu z kopce. Z toho důvodu je vhodné, aby všechny své nejnáročnější úkoly směřovali na ráno a dopoledne.

Tip: Přečtěte si náš článek o tom, jak nakopnout svou produktivitu

Jak fungovat?

Až si tedy budete ve svém Chytrém motivačním diáři Pilot plánovat aktivity, které je zapotřebí zvládnout, na ráno si dejte ty, které jsou časově i psychicky nejnáročnější

Odpoledne můžete věnovat vyřizování korespondence, nenáročné administrativě a činnostem, jejichž postup máte zautomatizovaný a nestojí vás tedy příliš úsilí. 

Pokud vás v odpoledních hodinách přepadne únava, zdřímněte si. Uvidíte, že 15–20 minut odpočinku s vámi udělá hotové divy. Pokud takovou možnost nemáte, nastartujte svou produktivitu čerstvým vzduchem a dostatkem světla. 

Než vám skončí pracovní doba, naplánujte si svůj další den. Díky tomu se budete moci pustit do práce hned zkraje dne, kdy jste nejvíce produktivní. 

Jste skřivan nebo sova? Produktivní den můžete mít v každém případě
Chytrý motivační diář Pilot

Moderní společnost sovám příliš nefandí

Většinou je totiž lidé považují za lenochy, jejichž nejoblíbenější volnočasovou aktivitou je prokrastinace a spánek. Pravda je ovšem taková, že se po probuzení sice dlouho rozjíždí, ale postupně nabírají tempo a večer jsou doslova k nezastavení. To může být výhodné zejména pro ty, kteří pracují na odpoledních či večerních směnách. 

Ovšem ne každou práci je možné dělat na směny, čímž pak jedinci, jejichž biorytmus není respektován, trpí. Jejich tělo zkrátka není nastavené k tomu, aby fungovalo brzy ráno a hned po probuzení podávalo 100% výkon. Zaměstnavatelé na tento fakt bohužel mnohdy neberou žádný zřetel, což může u sov vyvolat různé zdravotní potíže. 

Pokud se nevyhovující pracovní doba týká i vás, zkuste si se svým zaměstnavatelem promluvit o změně. Dle zákoníku práce má zaměstnavatel v této oblasti vysokou flexibilitu a není tedy nutné vycházet jen ze zvyklosti. Nakonec z toho totiž budete těžit oba. Vy budete pracovat v čase, kdy jste nejproduktivnější a firma, ve které pracujete, na tom rozhodně vydělá.

Se sovami je spojena kreativita a analytické schopnosti. Nezapomeňte proto prodat své dovednosti již na pohovoru. Věřte, že každý zaměstnavatel ocení vaši schopnost rychle vyhodnotit situaci a adekvátně na ni zareagovat. Jinak tomu nebude ani v případě studia, kdy si k sobě máte najít členy týmu, se kterými budete pracovat na společném projektu. 

Do karet vám hraje i skutečnost, že se mezi sovami nachází mimořádně inteligentní jedinci. To potvrdila i studie vědců z Londýnské univerzity provedená na 420 účastnících s jasným profilem skřivana či sovy. 

Jak fungovat?

Na rozdíl od skřivanů si všechny náročné aktivity naplánujte na odpoledne / večer. Pokud musíte zvládnout během dopoledne psychicky náročný úkol, vždy raději počítejte s tím, že vám zabere trochu více času. Díky tomu si nezpůsobíte stres už od samého rána, kdy kvůli jednomu nezvládnutému deadlinu prošvihnete i všechny další. V tomto čase navíc doporučujeme pracovat v blocích podle Pomodoro metody, která podpoří vaši soustředěnost.

Na dopolední hodiny si plánujte méně náročné úkoly a meetingy. Nechcete přeci ztrácet čas chozením po schůzkách v odpoledních hodinách, kdy jste nejvíce produktivní a potřebujete toho i nejvíce zvládnout. 

Zkuste pracovat se Zápisníkem na úkoly TODO. Vše, co musíte v daném dni zvládnout, budete mít pořád na očích. Dobrý pocit s odškrtnutého tasku je pak jen třešničkou na dortu!

Úkoly si plánujte vždy ráno. Díky tomu zpomalíte a lépe se naladíte na nový pracovní den.  

Jste skřivan nebo sova? Produktivní den můžete mít v každém případě
Zápisník na úkoly TODO

Fake it until you make it

Pokud si své povinnosti nemůžete z různých důvodů uzpůsobit podle svého vnitřního nastavení, nezbude vám nic jiného než fungování skřivanů napodobit. Držte se hesla „Fake it until you make it“. Buďto se vám časem podaří osvojit si některé z návyků skřivanů, nebo zjistíte, že pro vás bude lepší ono zaměstnání změnit. 

Na závěr je nutné doplnit, že je zcela běžné, že člověk svůj chronotyp během života několikrát změní. Například děti bývají spíše ranní ptáčata zatímco dospívající inklinují k večernímu ponocování. 

I přesto, že toho o chronotypech víme poměrně hodně, záhadou zůstává, proč vůbec k jejich vzniku došlo. A tak, jako lidé vymysleli několik teorií vzniku, existují i různé přístupy k samotnému dělení populace podle chronotypů. 

Za zmínku stojí například klinický psycholog a spánkový odborník Michael Breus, který obvyklé dělení na skřivany a sovy odmítá a přichází s chronotypem lva, delfína, medvěda a vlka. Na jeho webových stránkách The power of when si můžete udělat kvíz, který vám prozradí, který z chronotypu na vás nejvíce sedí a co přesně to pro vás znamená.

Už víte, jaký jste chronotyp? Naučili jste se podle toho plánovat svůj čas? Podělte se s námi o své zkušenosti na našich sociálních sítích.