Ještě pořád nevizualizujete? Měli byste začít! | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

Ještě pořád nevizualizujete? Měli byste začít!

Superschopnost, která nám pomůže do života přinést to, o čem sníme. Máme ji v sobě všichni, ale ne všichni ji skutečně využíváme ku prospěchu svého osobního a pracovního života. A to je chyba! V dnešním článku se dozvíte, jak se díky vizualizaci dostat ze skupiny průměrných k těm skutečně úspěšným

Ještě pořád nevizualizujete? Měli byste začít!

Staňte se tím, na co myslíte

Vizualizace je jako oblíbený film složený z mentálních obrazů. Děj se odehrává za zavřenými víčky a ústřední postavou není nikdo jiný než vy. Při hodnocení byste takovému snímku neváhali dát plný počet hvězdiček, protože sledujete ideál svého budoucího já. 

O vizualizaci fungující na principu autosugesce toho bylo napsáno již mnoho. A není se čemu divit. Tento rituál, při kterém se ponoříte do vlastních myšlenek, vám umožňuje vidět vlastní úspěch v jeho nejryzejší podobě

Mnozí se mylně domnívají, že tato technika slouží k představení si toho, že nás na cestě za úspěchem nic nezastaví. Je to právě naopak. Překážky je žádoucí si připouštět, ale jen tehdy, pokud věříme, že je překonáme. Díky vizualizaci se na ně můžeme připravit a posilovat tím svou sebedůvěru. 

Když dva dělají totéž, není to totéž

Vizualizace je skvělý nástroj v rukou toho, kdo skutečně chápe její význam. Proto je důležité uvést na pravou míru, že se nejedná o synonymum pro meditaci.

Zatímco během meditace se snažíme zklidnit vlastní mysl, prohloubit soustředění a napojit se na sebe, při vizualizaci si programujeme své podvědomí, abychom podpořili dosažení vytyčených snů a cílů

Na své si přijde opravdu každý

Mentální trénink je zvlášť oblíbený mezi sportovci a byznysmeny. Není žádnou výjimkou, že právě nejúspěšnější lidé světa využívají k dosahování svých snů, vizí a cílů právě vizualizaci. Ovšem hned, až přijdete této populární technice na chuť, zjistíte, že ji můžete aplikovat opravdu ve všech aspektech svého života bez ohledu na skutečnost, v jaké životní a profesní fázi se zrovna nacházíte. 

Jak to celé funguje? Podle vědců není mozek člověka schopen rozeznat rozdíl mezi skutečností a pouhými představami. V praxi to znamená, že pokud běžíme závod ve své mysli, mozek si myslí, že běžíme doopravdy.

Mentální trénink v praxi

Ze všeho nejprve si jasně definujte cíl, ke kterému míříte. Jak na to vám poradíme v článku: 6 tipů, jak si udržet novoroční předsevzetí. Ve zkratce – musíte si přát to, co je reálné. Pomůže vám k tomu notoricky známe SMART pravidlo, o kterém se v článku rovněž zmiňujeme. 

Zavřete oči a začněte si přehrávat sami sebe v situaci, do které chcete dospět. Představujte si nejrůznější detaily a vždy u toho myslete na výsledek. Vše, co si představujete, formulujte do úderných vět, které si opakujte. Z vět by mělo být jasně pochopitelné, co chcete – nikoliv, to co nechcete.

Př.: „Podnikám v realitách. Sídlo firmy mám na Praze 1. Každý den dojíždím do práce černým BMW. Na svůj dvacetičlenný tým se mohu 100% spolehnout. Moje firma XY je považována za obávanou mezi konkurenty.“

Myslete na to, že můžete ovládat pouze svůj život, proto si nepředstavujte to, co si přejete pro druhé. Zaměřte se čistě jen na sebe. Zvyšte účinnost celého tréninku zapojením svých emocí. Při vizualizaci totiž hraje důležitou roli celkový prožitek, a proto byste k ní neměli přistupovat mechanicky.

Př.: „Získám pro naši firmu zakázku XY. Potenciálního klienta přesvědčím kvalitně a detailně zpracovanou prezentací. Budu vystupovat sebevědomě.“

Vymyslete si mantru, kterou si budete potvrzovat, že svého cíle dosáhnete. Opakujte si ji vždy, když o sobě začnete pochybovat a budete se chtít vzdát. 

Př.: „Jsem sebevědomý a úspěšný podnikatel. Pracuji na lukrativní adrese. Vedu tým spolehlivých lidí. Mám samé spokojené klienty.“

Z vizualizace si vytvořte rituál

Pokud to s vizualizací myslíte opravdu vážně, pak vám doporučujeme přehrávat si sami sebe hned několikrát denně. Stačí vám k tomu vždy jen pár minut. Na vizualizaci si najděte čas ideálně hned po probuzení a večer těsně před usnutím, kdy váš mozek vizualizaci aktivně zaznamenává a ukládá.

Platí, že čím častěji budete do své představy vstupovat, tím silnější bude účinek celého snažení. Pravidelným tréninkem si vytvoříte silný mentální návyk a budete posilovat svůj záměr.

Jaké nástroje se vám budou při vizualizaci hodit?

Základní pravidlo zní jasně – co si vizualizujete, musíte mít na očích. Pokud totiž své cíle skutečně uvidíte, nemůže se stát, že byste na ně zapomněli. Snáze si tedy uděláte čas na jejich realizaci. 

Nástěnka vizí

Pokud jste kreativní duše, pusťte se do výroby osobité nástěnky vizí

Postup je velmi jednoduchý. Uspořádejte si nejrůznější obrázky, citáty i vlastní myšlenky související s tím, co si chcete přitáhnout do svého života. Poté si vezměte nástěnku a vše, co jste si připravili, na ni připíchněte. Pokud nemáte nástěnku, můžete si vše nalepit přímo na zeď nebo volné listy Kreativního diáře

Ještě pořád nevizualizujete? Měli byste začít!
Kreativní diář

Teď už si jen stačí vybrat místo, kam svou motivační nástěnku pověsíte. Myslete na to, že byste ji měli mít neustále na očích, a tak ji umístěte ideálně nad svůj pracovní stůl. 

Deskpad

Jste praktičtí a s kreativitou si příliš netykáte? Pak pro vás bude ideální již hotové řešení, do kterého budete pouze zapisovat. 

Zabijte dvě mouchy jednou ranou. S Motivačním stolním plánovačem Pilot Deskpad budete přesně vědět, jakým směrem soustředit svou pozornost, ale na rozdíl od vision board si s ním zvládnete vymezit čas pro samotnou vizualizaci

Tip: Seznamte s vizualizací své děti. Speciálně pro ně máme v nabídce barevný Deskpad Můj týden

Všudypřítomný diář

Skladnější alternativou k Deskpadu je papírový diář, který jste zvyklí používat na denní bázi. Diáře se liší systémem plánování, ale všechny mají společné jedno – obsahují dostatek prostoru. A pokud by vám náhodou nestačily karty pro plánování jednotlivých týdnů, využijte pro potřeby vizualizace poznámkové listy. 

Nám osobně se na vizualizaci osvědčily následující diáře:

Tip: Nezapomeňte svého papírového asistenta využít k naplánování bloků, které budete trávit samotnou vizualizací. Myslete na to, že jde o rituál, proto je důležitá pravidelnost.

Ještě pořád nevizualizujete? Měli byste začít!
Pilot Plus – Exkluzivní diář pro úspěšné

Kdy s vizualizací začít?

Upřímně? Včera bylo pozdě. Přece ani nedává smysl, abyste odkládali na později to, po čem nejvíce toužíte. 

Pokud vám k dnešnímu dni žádný nový návyk nevydržel, nepočítejte s tím, že se to změní jako mávnutím kouzelného proutku – ze všeho nejprve budete muset změnit svůj přístup. S tím vám pomůže náš článek: Jak změnit svůj mindset v 5 jednoduchých krocích. Dočtete se v něm, jak transformovat vzorce myšlení, které vás brzdí.

Na závěr je vhodné dodat, že vizualizace vás sama o sobě nespasí. Jedná se o podpůrný nástroj, který nebude fungovat bez vašeho aktivního přičinění