Jak změnit svůj mindset v 5 jednoduchých krocích | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

Jak změnit svůj mindset v 5 jednoduchých krocích

Nemám na to talent. Nejsem na to dost dobrý. Stejně se to nepovede. Sám to nedokážu. 

Asi každý z nás má v rukávu několik sebedestruktivních frází, které na sebe vytasíme v momentě, kdy začne naše hlava pracovat s myšlenkou, že je nejvyšší čas se posunout a něco změnit. Kde se to v nás bere, ptáte se? Odpovědi hledejte u toho největšího kritika a sabotéra seberozvoje – v našem způsobu myšlení. Naštěstí nic není ztraceno, protože existuje způsob, jak svůj mindset změnit a posunout směrem k vlastnímu užitku

Je vaše myšlení růstové nebo fixní?

Takovou otázku by vám zřejmě položila americká vědkyně v oboru psychologie Carol Dwecková, která přišla s definicí růstového a fixního myšlení ve své knize s příhodným názvem Nastavení mysli (Mindset: The Psychology of Success). 

Podle Dweckové lidé přirozeně tíhnou ke dvěma relativně vyhraněným nastavením mysli. Zatímco k typickým rysům růstově myslícího člověka patří chuť překonávat vlastní limity, ochota přijímat zpětnou vazbu a pozitivní postoj za každé situace, pro fixně myslícího člověka je takové jednání naprosto nepředstavitelné. 

„Ti, kteří věří, že na sobě stále mohou pracovat, jsou úspěšnější než ti, kteří si myslí, že mají své schopnosti „dány“ (v dobrém i špatném).“

Změňte vzorce myšlení, které vás brzdí

1. Věřte si

Urputně se snažíme uchránit sami sebe před selháním, až zapomeneme věřit, že se něco podaří. Přitom rovnice úspěchu hovoří jasně. Chce to konkrétní cíl, zdravé sebevědomí a víru ve vlastní schopnosti. Až budete mít tohle zmáknuté, bude pro vás snadné sebrat odvahu říct světu a ukázat mu, co umíte

Ne náhodou se říká, že ty skutečně úžasné věci se začnou dít až v momentě, kdy lidé opustí teplo své komfortní zóny. A pokud zatím nemáte jasno v tom, proč svou bezpečnou bublinu opustit, tak nezoufejte. Připravili jsme si pro vás článek, který vám pomůže určit priority, na které se vyplatí zaměřit pozornost.

2. Nestěžujte si

Možná je tomu těžké uvěřit, ale na každé situaci se dá najít něco pozitivního. Takže než abyste plýtvali svou energii na stěžování, raději ji soustřeďte na prospěšnou činnost. Pořád totiž platí, že nejbezpečnější a nejvýnosnější je investice do sebe sama

Tip: Začněte si psát seznam vděčností. Tato jednoduchá metoda vám ukáže, že i na dnech, kdy se vám zdánlivě nic nedaří, můžete najít něco pozitivního. Využijte k tomu týdenní kartu nebo týdenní kalendárium Pilota Plus – Exkluzivního diáře pro úspěšné.

Jak změnit svůj mindset v 5 jednoduchých krocích
Pilot Plus – Exkluzivní diář pro úspěšné

3. Inspirujte se úspěchem druhých

Inspirují vás úspěšní lidé nebo máte tendenci se s nimi srovnávat? 

Srovnávání může být velmi užitečné v momentě, kdy vás úspěch druhých motivuje a pomáhá vám vytyčit si vlastní směr. Naopak pokud na základě úspěchu druhých měříte i úspěch svůj, vydáváte se na cestu do pekel.

Věřte, že úspěch může být stejně nakažlivý jako úsměv. Stačí ho vnímat jako nevyčerpatelný zdroj inspirace a motivace. Uvidíte, že je to jednoduché. Prostě si jen řekněte, že pokud to zvládli oni, zvládnete to také a opakujte to tak dlouho, dokud se z toho nestane pravda.  

4. Přijímejte výzvy

Zamyslete se nad tím, kolik skutečně úspěšných lidí by bylo, pokud by svou cestu na vrchol vzdali při prvním neúspěchu. Žili bychom ve světě, kde by se neskloňovala velká  jména jako Oprah Winfrey, Steven Spielberg či Anna Wintour. Jejich současný úspěch se totiž zrodil z neúspěchu a obdivuhodného vytrvání. 

Co si z toho odnést? Problém nevnímejte jako znamení, že kráčíte po špatné cestě. Překážky jsou od toho, abyste je překonali, proto je vnímejte jako příležitost, nikoli konec. 

5. Naslouchejte zpětné vazbě

Není kritika jako kritika. Ta konstruktivní vás posune mílovými kroky blíže k vašim cílům. Jedná se totiž o užitečný způsob, jak získat zpětnou vazbu a vidět sebe sama skrze nový objektiv. Díky konstruktivní kritice můžete odhalit svá slabá místa a získat užitečné návrhy na zlepšení

Vidíte, jak může být zpětná vazba efektivní? Proto ji začněte aktivně vyhledávat a naučte se využívat podněty od ostatních pro vlastní rozvoj. 

To by bylo k dnešnímu článku vše. Doufáme, že vás přiměl udělat něco, co již dlouho odkládáte. Úspěch totiž vždy začíná ve vaší hlavě a na to nikdy nezapomínejte.