Jak vypadá knihomol 21. století? | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

Jak vypadá knihomol 21. století?

Pracuje ve sdílených discích. Usmívá se do telefonu v tramvaji. Má kalendář schůzek plný videokonferencí. Stahuje si podklady do Cloudu. Současně má ale rád odpojené věci. Ty věci, které zažijete, když dáte telefon do kapsy a začnete vnímat fyzický svět. Možná tak milovníka knih v současném moderním světě ani nepoznáte. Můžete se ale vsadit, že si svůj život nedokáže představit bez knih, zápisků, journalu nebo psaní a kreslení rukou.

Ví, že čtení je sebeláska

Nadmíra informací, dezinformace a neklidná mysl. Jak utéct před online světem především v této těžké době? Je čas vypnout. Proniknout do jiných světů a nechat se unést vlastní představivostí. Knihomol ví, že čtením rozvíjí především sám sebe. Čtení může tak posloužit stejně jako masáž, cvičení nebo meditace.

Neztrácí své vědomosti

Jak se jmenovala postava trans influencerky v knize Dívka, žena, jiné od Bernardine Evaristo? Nevím. Četl jsi Hollywood od Bukowského? Nevím. Jaká byla poslední kniha, kterou si četl? V průběhu čtenářova života přijde okamžik, kdy je toho zkrátka dost. 

Nezbývá než se obrátit na starý dobrý čtenářský deník. Ano, ten který zná ze školy v kabátě 21. století. Zápisky do čtenářského deníku mohou být přehledné a užitečné

Deník přečtených knih využije zejména  pro:

  • citace z knih
  • přehled o přečtených knihách
  • hodnocení daného díla
  • čtenářovi reflexe
  • další prameny k tématu

Dokud nás papír nerozdělí

Psaný nápad či úkol nemá pro knihomola takovou váhu ve světě jedniček a nul. Papír mu dává svobodu. Ať už si potřebuje dělat zápisky, kreslit nebo vyřešit problém. Papírové knihy jsou pro něj zdrojem podložených informací, kterým lze věřit. Vyhýbá se e-knihám a audioknihám, i když si čas od času poslechne audiopovídku, když nemůže spát nebo má zrovna chvíli volna. Nikomu ze svých přátel by to ale nepřiznal. 

Jak vypadá knihomol 21. století?

Problém okamžitých myšlenek

Při čtení textu by si rád poznamenal do okamžitou myšlenku. Jako milovník knih, ale nedokáže psát přímo do knihy. A i kdyby k tomu někdy došlo, forma podtrhávání ztratí na aktuálnosti hned, jak knihu zavře. Jakmile se k tomu chce vrátit, neví, o čem byla řeč.

Jednoduchým řešením může být poznámková záložka na knihy. Karta funguje tak, že se do knihy přiloží vedle rozečtené stránky. Slouží k zachycení okamžitých postřehů. Kartu lze otočit a uživatel tak může popsat až čtyři stránky. Popsanou kartu pak strčí do diáře nebo bloku, který zrovna používá. 

Záložka v diáři mu připomíná, že s danými náměty v poznámkách chce dále pracovat. Chytré záložky tak neslouží jen k okamžitým poznámkám, ale především zavést je do života. Lze ji využít při studiu ale i na pracovní schůzce. Chcete se dozvědět více o systému záložek? Podívejte se na video s Honzovými tipy, jak tento produkt používat.