Jak se nezbláznit v bláznivém období | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

Jak se nezbláznit v bláznivém období

Současná situace na nás klade zvýšené nároky. Není divu, že se mnozí z nás ocitají v nejistotě a v nadbytečném stresu. Několika užitečnými aktivitami tomu ale lze předejít. Můžeme opravdu z globální krize vyjít jako vítězové? S určitou mírou sebedisciplíny a odhodlání ano! Pojďme si ukázat, jak na to.

Vytvořte si perfektní prostředí 

Dokonale sestavené prostředí pro práci je klíčové k vysoké produktivitě. Je důležité, aby mozek spojil danou lokalitu s pokynem “pracuj”, proto rozhodně nedoporučujeme pracovat například na stole, kde i jíme a už vůbec ne brát si notebook do postele nebo s ním polehávat na gauči. Navrhněte si pracovní prostor podle sebe! Rozhodně by to neměla být přeplněná místnost, kde množství věcí strhává vaši pozornost a brání vám být v optimálním výkonu. Je dobré mít na dohled tzv vision board, kde pomocí obrázků reprezentujeme to, čeho bychom chtěli dosáhnout. Víc peněz? Lepší vztahy? Úspěch v práci? Je to jen na vás! Nechte své kreativitě volný průběh. 

Zažijte flow

Flow je stav, kterého bychom si měli přát dosáhnout. Jedná se o termín, který vymyslel maďarský psycholog Csikszentmihalyi. Jak poznáte, že se nacházíte ve stavu flow? Práce vám jde automaticky a vy si ji nesmírně užíváte. Ztrácíte pojem o čase, protože děláte něco, co vás vnitřně velmi naplňuje a vy cítíte, že byste pro to byli ochotni obětovat celý svůj život. Tento zajímavý fenomén je žádoucí u všech profesí, nejlépe je ale vidět na umělcích, kteří upadnou do “jiného světa” a začínají zde tvořit úchvatnou hudbu, malovat obraz nebo sepisovat nový román. Pokud ale zrovna nemáte ambice skládat operu, nezoufejte. Flow můžete zažít i bez toho. Bohužel neexistuje žádný ultimátní návod, jak flow dosáhnout. Základem pro jeho vytvoření je naprostý klid na práci v prostředí, ve kterém se cítíte bezpečně a spokojeně. Neměli byste být v místnosti s ničím jiným než s pomůckami, které potřebujete na daný úkol. Nenechte se ničím rozptylovat a zkuste se ponořit do své práce. Stav flow je ten nejvyšší stupeň produktivity a zažívat ho opakovaně je nejen snem každého workoholika. 

Pro dosažení flow je také zapotřebí perfektně rozvrhnout den, protože, když máme pocit, že se na nás vše valí a my nestíháme, propadáme stresu a panice, pocit flow se zaručeně nedostaví. Správně naplánovat denní aktivity, ať už pracovní či volnočasové, vám pomůže náš diář Pilot, kde i denně můžete provádět zpětnou sebereflexi, co se vám opravdu podařilo a na čem naopak byste chtěli ještě více zapracovat. Pro ideální přehled ve větším rozměru doporučujeme Motivační stolní zápisník Pilot deskpad, který vám přehledně ukáže vaše týdenní úkoly. 

Udržujte pozitivní mysl

V období pandemie, kdy většina lidí buď přišlo o práci nebo jim byla nařízena home office, se radikálně musel omezit osobní kontakt. My lidé jsme přirozeně společenští tvorové a komunikace s druhými lidmi, nejlépe ta osobní, má zásadní vliv na udržení duševní pohody každého z nás. I ten největší introvert potřebuje čas od času vyjít mezi lidi. Koronavirus ale zapříčinil to, že se lidé ve velkém přestali stýkat. Dle statistik se nárůst deprese a sebevražednosti během pandemie zvedl téměř trojnásobně. Každý z nás určitě zažil nějaký ten pocit nejistoty nebo pochmurné myšlenky. To je naprosto přirozené, jsme přeci jen lidé. Negativní myšlenky nelze nikdy absolutně odstranit. Můžeme je ale některými činnostmi minimalizovat a naučit se s nimi pracovat. 

Velmi kladný vliv má na náš mozek meditace, při které bylo vědeckými studiemi dokázáno, že opravdu mění strukturu mozku. O všech možných optimalizacích se dočtete na každém rohu. Jedna z klíčových aktivit, která pokaždé stojí za zmínku je sport. Jakákoliv fyzická aktivita. Nemusíme se připravovat na olympiádu. Stačí rychlá chůze, protažení nebo lehký běh. My v Clever Minds vám chceme usnadnit plánování i takových aktivit, proto jsme vyvinuli Běžecký deník, který vám pomůže v dlouhodobém udržování kondice.

Buďte k sobě fér

Být sám k sobě upřímný je vlastnost, kterou málokdo má. Přitom je to absolutní základ pro úspěšný život. Ve všech ohledech. Čas od času si položit otázku, zdali jsem k sobě opravdu férový, není vůbec na škodu. Nelžu sám sobě? Opravdu to nešlo zařídit jinak? Vymlouvám se úplně zbytečně? Tohle absolutně postrádá smysl. Proč bych měl lhát sám sobě? Komu tím pomůžu? Jasně, v dané chvíli se cítíme lépe, protože jsme si ospravedlnili něco, co jsme třeba neudělali, protože se nám nechtělo nebo jsme byli líní. Sami sobě jsme si ale nalhávali, že jsme neměli čas. Je tomu ale opravdu tak? A kdo za to v dlouhodobém horizontu ponese následky? Samozřejmě, že my sami. A čím déle si takhle budeme nalhávat další a další nesmyslnosti, tím to pro nás bude horší. 

Základem je si sám se sebou sednout a napsat si, co jsem daný den nestihl udělat a co bych chtěl příště zvládnout lépe. Po pravdě. V Pilotovi k tomu najdete vyhrazenou kolonku “25. hodina”, která je určena přesně těmto situacím. 

Ale funguje to i naopak. Buďte k sobě upřímní i v pozitivních případech. Nebojte se za něco pochválit. Nejlépe nahlas. Spousta lidí tohle neumí, což je obrovská škoda, protože to akorát vede do stavu, kdy začínají hledat samá negativa a to, co dokázali zvládnout, přehlížejí. Klíčem k lepší produktivitě a šťastnému životu je tedy i to umět se pochválit. I za zdánlivě banální věc, která ostatním připadá automatická, pro vás to však má velký význam. 

Nejste robot

Doba krize by neměla být vnímána jako prázdniny. Právě naopak. Teď je ten ideální čas na sobě začít pracovat po všech stránkách. Na období nicnedělání tedy zapomeňte! Místo toho se opravdu snažte ze své práce vytěžit co nejvíce. Současný stav ale vyžaduje zvýšené nároky, a i proto je nutné se hlídat. Nezapomínejte, že nejste robot. To, že máte home office neznamená být online 24/7. Přehlcováním prací si příliš nepomůžete, vede to akorát k syndromu vyhoření a hodí vás to o obrovský kus cesty zpět. Je dobré si přesně naplánovat hodiny, kdy pracujete a čas, kdy odpočíváte a věnujete se seberozvoji v jiných oblastech života. A nejdůležitější je toto rozvržení opravdu dodržovat. Nespadnout do mechanického odškrtávání úkolů. Mějte na paměti své “proč”. Neděláte přeci svou práci jen proto, že to takhle někdo řekl a proto, že to šéf takto chce, ne? Neustále si připomínejte hlubší smysl své cesty. V této době je to mnohonásobně víc potřebné, než za normálních okolností. 

Jak se vypořádáváte s home office vy? Máte naopak nějaký tip vy pro nás? Jak si plánujete čas? Dejte nám vědět do komentářů. 

Photo by Laurenz Kleinheider on Unsplash