Dejte svým znalostem skutečnou hodnotu tím, že je převedete do praxe | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

Dejte svým znalostem skutečnou hodnotu tím, že je převedete do praxe

Dnešní doba přeje lidem, kteří prahnou po vědění. Jsme doslova obklopeni informacemi a díky moderním technologiím k nim máme přístup prakticky kdykoliv a odkudkoliv. Za pár vteřin si dokážeme vyhledat návod, tip, techniku či trik prakticky pro jakoukoliv oblast našeho zájmu. Ovšem všechny informace, které si nosíme ve své hlavě, nabývají opravdovou hodnotu až ve chvíli, kdy je dokážeme převést do praxe

Dejte svým znalostem skutečnou hodnotu tím, že je převedete do praxe
Zápisník osobního rozvoje Amos

Jste úspěšní v tom, co děláte?

Pokud se vám občas stává, že svádíte vnitřní boj a nedokážete se hnout z bodu A do bodu B, možná je jen chyba v tom, jak zpracováváte získané informace a přistupujete k jejich praktické aplikaci.

Mnohdy totiž nestačí přečíst si rozvojovou knihu nebo absolvovat hodinový kurz. Pokud chcete něco opravdu umět, bude vás to stát mnohem více úsilí.

Představte si například, že se chcete naučit hrát na hudební nástroj. Znát teorii hry na klavír bude jistě užitečné, ale mistra to z vás ani náhodou neudělá. Ve skutečnosti vás totiž čekají dlouhé hodiny, ba dokonce dny, praktického cvičení a důsledného opakování, než o sobě budete moci začít tvrdit, že jste klavírista.  

Jistě už se vám v minulosti stalo, že jste se vrátili z kurzu a překypovali nadšením, které ovšem po pár dnech opadlo nebo si nakoupili seberozvojové knihy, na které se akorát tak práší. Proč? Důvodem bude pravděpodobně to, že se vrháte do všeho po hlavě, a to bez jasného cíle či vědomí, co vám má tento skok do neznáma přinést. A o skoku do neznáma není řeč jen tak náhodou. Změny ve vašem mindsetu totiž dosáhnete teprve tím, že vystoupíte ze své zóny komfortu.  

Čím začít? 

Tím, že opravdu začnete. Nedovolte, aby vaše nadšení pro věc pohltila běžná agenda doplněná o výmluvy typu, že nemáte čas a vaše snaha nikam nevede. 

Až budete mít jasno v tom, co se chcete naučit, nebo v čem se chcete zdokonalit, stanovte si jasný cíl. A v tomto bodě se opravdu nebojte být konkrétní. Jen si dejte pozor na to, abyste se nepouštěli do více aktivit současně, protože byste tím akorát tříštili svou pozornost. 

Tip: Využít můžete notoricky známé SMART pravidlo, podle kterého by měl být váš cíl specifický, měřitelný, akceptovaný, reálný a časově ohraničený. 

Super, cíl byste měli, ale co teď s ním? Zamyslete se nad tím, jak ho naplníte

Vytrvejte 

Postupujte po malých krůčcích. V praxi to znamená, že než se pustíte do něčeho nového, vždy si ověřte, že máte na čem stavět. Celý tento proces je totiž především o tom získat sebedůvěru ve vlastní schopnosti – a tu získáte jen těžko, pokud budete nasávat informace jako houba a nedáte si je do souvislostí s tím, co již znáte. 

Chcete mít jistotu, že po teoretické stránce všemu rozumíte? Vyzkoušejte Feynmanovu techniku, se kterou ověříte, že máte skutečně pevný teoretický základ, na kterém můžete stavět svou praxi. 

Dejte svým znalostem skutečnou hodnotu tím, že je převedete do praxe
Zápisník osobního rozvoje Amos

Svěřte se do rukou odborníka

Internet je studnicí informací. Bohužel ne vždy najdete jen pravdivá fakta, a proto byste si měli ověřit důvěryhodnost zdroje, ze kterého se rozhodnete čerpat. 

Svůj čas a energii investujte spíše do přednášek, kurzů a workshopů, kde se dostanete do rukou odborníka, s jehož přispěním zdokonalíte svou dovednost mnohem rychleji. 

Výhodou těchto neformálních sdružení lidí je jejich společný zájem a motivace. Získáte nové kontakty a také si můžete předat tipy na odbornou literaturu a další zdroje, které vás mohou posunout o krok blíže k vašemu cíli. 

Abyste si vybrali opravdu ten nejvhodnější způsob seberozvoje, začněte s následujícími otázkami

 • Jak mi pomůže s naplněním mého cíle?
 • Co konkrétně od něj očekávám?
 • Pro jaké informace si jdu?

Požádejte o zpětnou vazbu

Pokud budete mít na své straně mentora, učitele či trenéra, zvyšujete tak své šance na úspěch. Vždy tu totiž bude někdo, kdo vás podpoří a vyzve k tomu, abyste to nevzdali. 

Zároveň tak získáte i zpětnou vazbu, kterou vnímejte jako příležitost zlepšit se v tom, co děláte a učit se ze svých minulých chyb. Je totiž přirozené, že v procesu experimentování budete chybovat.

Co si z dnešního článku odnést?

 • Přestaňte mluvit o změně a skutečně ji udělejte.
 • Uvědomte si svou výchozí pozici.
 • Stanovte si jasný cíl a naplánujte konkrétní kroky.
 • Probuďte v sobě zvědavost o dané téma a věnujte mu svůj čas.
 • Běžte do akce po hlavě, ale postupujte po malých krůčcích. 
 • Svěřte se do rukou odborníka. 
 • Požádejte o zpětnou vazbu a ponaučte se z ní.
 • V sebehodnocení na sebe nebuďte příliš tvrdí.

K tomu, abyste zvládli převést teorii do praxe, vám skvěle poslouží Zápisník osobního rozvoje Amos, jehož stránky jsme navrhli tak, abyste efektivní cestou vyšperkovali své dovednosti. Najdete v něm prostor na analýzu témat a plán jejich naučení na 2 stránkách; soupis až 20 aktivit; poznámky a důležitá témata ze všech přednášek; 20 akčních plánů, které pomohou zavést nové vědomosti do praxe a seznam zdrojů i důležitých kontaktů.

Dejte svým znalostem skutečnou hodnotu tím, že je převedete do praxe
Zápisník osobního rozvoje Amos

Na závěr jsme si nechali citát kanadského novináře a spisovatele Malcolma Gladwella, který tvrdí, že: „praxe není to, co děláte, když už jste dobří. Je to věc, kterou děláte, abyste se dobrými stali.“  Nevíme, jak vy, ale my bychom se pod tento citát rozhodně podepsali.