Bojujete s nastavením priorit? Vyzkoušejte strategii dvou seznamů od Warrena Buffetta | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

Bojujete s nastavením priorit? Vyzkoušejte strategii dvou seznamů od Warrena Buffetta

V průběhu pracovní doby řešíte milion podružných věcí, ale na ty skutečně důležité nemáte čas? Skoncujte s tím! Převeďte do své praxe strategii dvou seznamů Warrena Buffetta a konečně pochopte, jak nastavit své kariérní cíle. Jediné, co potřebujete, je papír s tužkou a odhodlání škrtat. 

6 argumentů, proč mít jasno ve svých prioritách

 • Zvládnete své úkoly rozdělit na důležité a malicherné.
 • Naučíte se říkat „ne“ na úkoly, které by vás akorát okrádaly o čas.
 • Nebudete (zbytečně) tříštit svou pozornost do mnoha směrů.
 • Své projekty dotáhnete do konce. 
 • Přestanete být chronickým „nestíháčem”, protože se naučíte pracovat efektivně se svým časem.
 • Zorganizujete si svůj život a přestanete bojovat s chaosem.

„Rozdíl mezi úspěšnými a velmi úspěšnými spočívá v tom, že velmi úspěšní lidé říkají téměř na všechno ne.“ – Warren Buffett

Jednoduchá, ale účinná strategie ke stanovení priorit podle Warrena Buffetta

Warren Buffett se nestal jedním z nejbohatších a nejinspirativnějších lidí světa jen tak náhodou. Za jeho úspěchem stojí schopnost dokonale nakládat s vlastním časem. Naštěstí pro nás si tento um nenechal pro sebe, a my vám díky tomu můžeme naservírovat třístupňovou strategii, která vás dovede k vašemu kariérnímu naplnění.

1. Vytvořte si seznam s 25 kariérními cíli

Možná vám to na první pohled připadá jednoduché, ale věřte, že než vytvoříte seznam s tolika cíli, dost možná uplyne několik dnů či týdnů. Nutno dodat, že je to naprosto v pořádku. Přeci jen se nebavíme o tom, co budete dnes chystat k večeři, ale o tom, jakým směrem se bude ubírat vaše kariéra. 

2. Vyberte pět cílů, které jsou pro vás nejdůležitější

No a jestli vám přišel těžký první krok, tak jsme na vás opravdu zvědaví teď. Ze seznamu s 25 cíli totiž musíme vybrat pouze pět skutečně důležitých. Buď postupně škrtejte jednotlivé cíle, dokud vám jich nezůstane pouze pět, nebo naopak zakroužkujte ty, na které se chcete zaměřit. 

Proč je nutné si vybrat? Protože pět skutečně dokončených úkolů je víc, než 20 rozdělaných

3. Vytvořte si dva finální seznamy

Na vašem seznamu A bude pět nejdůležitějších cílů. Logicky na tom druhém, tedy seznamu B, bude zbývajících 20. 

A co teď s nimi, ptáte se? 

 • Seznam A si vystavte na viditelné místo, abyste ho měli neustále na očích. 
 • Seznam B přeškrtejte, roztrhejte a zahoďte. Zkrátka na něj zapomeňte.

Důvodem pro toto radikální řešení je fakt, že pokud se budete soustředit na všechny cíle současně, vlastně tím nic nezměníte. I nadále byste tříštili svou pozornost, nic nedělali se 100% zápalem a vlastně nic nedokončili. 

Podle Buffetta je seznam B cestou k tomu stát se neúspěšným. Mnoho lidí si nedokáže ze svých priorit vybrat ty, které jsou skutečně důležité, a tak i nadále zůstávají průměrní, protože nikdy nedosáhnout toho, po čem skutečně touží. 

Celou tuto úvahu potvrzuje i známé Paretovo pravidlo, podle kterého je 80 % užitku vytvářeno prostřednictvím 20 % aktivit. A světe div se, právě těch pět úkolů, které jste si na základě strategie Warrena Buffetta vybrali, dává dohromady přesně 20 % z celkového počtu původních cílů.

„V životě stačí udělat jen pár věcí opravdu dobře – pokud neuděláte opravdu hodně věcí špatně.“  – Warren Buffett

Víte, co je na celé strategii nejlepší?

Nemusíte ji nutně aplikovat jen na své kariérní cíle. Krásně si podle ní zvládnete uspořádat svou pracovní dobu. Stačí, když budete původní seznam vnímat jako to-do list, na který vypíšete 25 činností, které chcete v rámci pracovního dne, týdne či roku zvládnout. Z těch pak opět vyberete pět nejdůležitějších aktivit, na které budete soustředit svou pozornost. 

Celou strategii můžete samozřejmě uplatnit i na oblast vzdělávání nebo své životní cíle. Kreativitě se v tomto ohledu meze opravdu nekladou. 

Máte pilota, kterému se svěříte?

Říká se, že Buffett svěřil svůj tajný recept na účinné sestavení priorit svému osobnímu pilotovi, kterého krok za krokem instruoval, jak docílit kariérního naplnění. Vy už jste všechny tyto tipy nasbírali díky dnešnímu článku, ale můžete mít i pilota, který vám pomůže zaznamen váš progres

A když mluvíme o pilotovi my, nemáme tím samozřejmě na mysli nic jiného, než Chytrý motivační diář Pilot – praxí prověřený systém řízení důležitých priorit na týdenní bázi.

Bojujete s nastavením priorit? Vyzkoušejte strategii dvou seznamů od Warrena Buffetta
Chytrý motivační diář Pilot

Vše důležité, co byste měli o diáři Pilot vědět, pro vás shrnul Honza v krátkém videu.

Den podle Warrena Buffetta

Na závěr přidáváme pár zajímavostí, které jsme se o tomto legendárním investorovi, který vzbuzuje úžas lidí po celém světě, dočetli. 

 • Každé ráno začíná snídaní v McDonald’s.
 • V průběhu dne vypije až pět plechovek Coca–Coly.
 • K placení využívá výhradně hotovost.
 • 80 % své pracovní doby tráví čtením.

Chcete se o životě Warrena Buffetta dozvědět více? Pak vám doporučujeme shlédnout dokument na HBO s příhodným názvem Život Warrena Buffetta.

„Dávám si záležet na tom, abych každý den strávil hodně času jen tím, že sedím a přemýšlím. To je v byznysu v USA neobvyklé. Čtu a přemýšlím – a pak dělám daleko méně impulzivních rozhodnutí než většina lidí v byznysu.“  – Warren Buffett

Tak co, máte po dnešním článku jasno v tom, jaké priority vytvoří váš seznam A?