8 tipů, jak oslavit Mezinárodní den rodiny | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

8 tipů, jak oslavit Mezinárodní den rodiny

Jen těžko bychom bez ní mohli být šťastní, a přitom máme tendenci považovat ji za absolutní samozřejmost. Řeč je samozřejmě o rodině – té, do které jsme se narodili a té, kterou jsme sami založili. K příležitosti Mezinárodního dne rodiny jsme si pro vás připravili 8 tipů, jak tento den oslavit a ukázat všem členům své rodiny, jak moc si vážíte společných chvil.

„Šťastný je ten, kdo našel štěstí v rodině.“ – Lev Nikolajevič Tolstoj 

Mezinárodní den rodiny

V kalendáři najdeme Den Matek, Den otců i Den dětí. Od roku 2021 slavíme oficiálně také Světový den prarodičů. Existuje ovšem i významný den, v rámci kterého můžeme oslavit důležitost všech členů rodiny najednou

Mezinárodní den rodiny se v České republice slaví každoročně 15. května, a to již od roku 2006. Založila ho Organizace spojených národů (OSN) v roce 1994. 

V tento den si po celém světě připomínáme důležitost – tradiční i netradiční – rodiny jakožto základu společnosti. Velkou část našeho bytí trávíme v přítomnosti rodiny, a tak se dá říct, že se jedná o skupinu těch nejdůležitějších lidí našeho života. Pojďme to společně oslavit.

OSN přiděluje každoročně Mezinárodnímu dni rodiny jiný podtitul. Tentokrát bude hlavním tématem Rodina a urbanizace. Národní instituce se pak zamýšlí nad rodinnou politikou dané země s ohledem na konkrétní podtitul.  

Svou troškou do mlýna můžete přispět i vy tím, že:

 • budete svým chováním příkladem pro dysfunkční rodiny;
 • oslavíte odlišnosti své rodiny a lásku ke všem lidem, které máte rádi;
 • budete vést se svou rodinou rozhovory o tématech, kde se vaše názory rozcházejí.

To nejdražší, co můžeme dát své rodině, je náš čas

Dnešní rodiny se v mnohém liší od těch, které tu byly před tisíci lety. Nicméně důležité jsou pořád stejně, a proto se zamyslete nad možnostmi kvalitně stráveného času. Jedině tak dáte své rodině najevo, jak moc je pro vás důležitá a podporu, kterou od ní dostáváte, neberete jako samozřejmost. Fantazii se meze nekladou. Je totiž zřejmé, že každá rodina je jedinečná z pohledu svých příběhů, vzpomínek a dobrodružství, a proto se zaměřte na tradice, které jsou vám vlastní a spojují vás

8 tipů, jak můžete oslavit Mezinárodní den rodiny v roce 2022

 • Začněte psát rodinou kroniku. Zaměřte se na vše, co je pro vaši rodinu typické a co by mohlo být zajímavé i pro další generace. Zároveň můžete svou kroniku pojmout zábavnou formou a popisovat v ní společně zažitá dobrodružství v rámci rodinných výletů nebo kutilských projektů. 
Zápisník rodinných výletů Výletník
Zápisník rodinných výletů Výletník
 • Sestavte si svůj rodokmen. Do projektu zapojte i prarodiče a starší generace, abyste se v pátrání po svých předcích dostali co možná nejdále. Za všechny, kteří již nejsou mezi vámi, nezapomeňte zapálit svíčku a zavzpomínat na zážitky, které s nimi máte. Rodina totiž není jen vaše přítomnost a budoucnost, ale také vaše minulost.
 • Zasaďte společně strom. Zároveň si naplánujte program pravidelné péče, do které se opět zapojí celá rodina tak, abyste se u stromu potkávali a společně sledovali, jak vaše budoucnost krásně vzkvétá. Samozřejmě se můžete pustit i do menšího projektu a zasadit pár okrasných květin nebo začít s pěstováním bylinek.
Zápisník Chytrý zahradník
Roční plánovací set Chytrý zahradník
 • Sdílejte spolu své myšlenky. Komunikace je v mezilidských vztazích klíčová. Díky ní pochopíte vzájemné kroky a naučíte se respektovat své odlišnosti. Naslouchejte proto svým blízkým a sami s nimi sdílejte vše, nad čím zrovna přemýšlíte – před kým jiným být zranitelní, než před svou rodinou. 
 • Objevujte společně svět. Na planetě Zemi nenajdete jedinou rodinu, která by měla stejnou historii jako ta vaše. Postarejte se o to, že bude zpětně na co vzpomínat. Vyrazte na objevnou štaci po České republice nebo se vydejte za její hranice prozkoumat svět. Hlavně si vše důkladně poznamenejte, ať vaše zážitky nikdy nevyblednou.
Vandrovník pro Stezku středozemím
Vandrovník pro Stezku středozemím
 • Vymyslete si vlastní rodinný recept. Jídlo není jen potrava, ale ideální způsob, jak spojit lidi. Vymyslete si recept, který budete mít už nadosmrti spojený se svou rodinou a společně prožitými chvílemi. Až se rok s rokem sejde, neváhejte svou sbírku rozšířit o další rodinné stříbro. Každý z receptů si poznamenejte (ideální na jedno místo), ať je můžete předávat z generace na generaci. 
Zápisník receptů Moje chytrá kuchařka
Zápisník receptů Moje chytrá kuchařka
 • Zapojte se společně do dobrovolnické činnosti. Ne každý má to štěstí, že má dnešní den s kým oslavovat. Važte si toho, že právě vy patříte mezi šťastlivce a věnujte svou energii na podporu těch, kteří tolik štěstí jako vy neměli. Navíc se jedná o skvělý způsob, jak poznat nové přátele a rozvíjet vztahy v komunitě, tak tuto příležitost chyťte za pačesy.
 • Vyrobte si společně jídelní stůl, u kterého se pravidelně scházejte. Víc hlav víc ví, tak je dejte dohromady a pusťte se do společného projektu, který vás zabaví, naučíte se u něj něco nového a ještě z něj vzejde ručně vyrobený nábytek, u kterého se budete pravidelně potkávat, debatovat a debužírovat. Jestli je na vás jídelní stůl příliš velké sousto, začněte s něčím jednodušším – například s policemi na knížky, kde můžete založit rodinnou knihovničku. 
Chytrý kutil
Chytrý kutil

Doufáme, že vám dnešní článek připomněl, jak důležité je trávit čas se svou rodinou. Zároveň věříme, že vám posloužil jako zdroj inspirace, co v tento krásný květnový den podniknout. Užijte si společný čas!