7 rychlých tipů, jak si v dnešní době udržet psychické zdraví | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

7 rychlých tipů, jak si v dnešní době udržet psychické zdraví

Události posledních dnů zamávaly snad s každým z nás. Cloumají s námi pocity strachu, úzkosti a bezmoci. Skutečnost, že pouhých pár stovek kilometrů od našich hranic probíhají válečné útoky, nás zkrátka nemůže nechat v klidu. To samozřejmě působí negativně na naše psychické zdraví. Dnes jsme si proto připravili 7 rychlých tipů, jak si zachovat zdravý rozum a psychickou pohodu v době, která je plná nejistot

7 rychlých tipů, jak si v dnešní době udržet psychické zdraví

1. Vývoj situace sledujte z relevantních zdrojů

Určitě vás nechceme nabádat k tomu, abyste zavírali oči před tím, co aktuálně rezonuje celým světem. Je důležité, abyste zůstali i nadále v obraze, ale informace čerpejte výhradně z ověřených zdrojů.

Zaměřte se na fakta od mezinárodních tiskových agentur a na média, která se řídí novinářským etickým kodexem. Pokud jakékoliv informace sdílíte s rodinou nebo na sociálních sítích, vždy si ověřte jejich relevantnost z více zdrojů

Ve zprávách nebuďte ponoření celý den. Vyhraďte si vždy jen pár minut v průběhu dne, během kterých si projdete ověřené zdroje, abyste zůstali informovaní. 

2. Vypište se ze svých pocitů

Klidné místo, papír s tužkou a trocha času. Více netřeba. Dokumentování každodenních událostí je balzám pro duši. Touto činností odbouráte negativní myšlenky, snáze se vyrovnáte s traumaty a snížíte hladinu stresového hormonu kortizolu

Zkrátka a dobře – pravidelné zapisování vlastních pocitů vás naladí zpět na pozitivní notu. Skutečnost, že psaní rukou působí příznivě na kognitivní funkce, zlepšuje paměť a pomáhá rozšiřovat slovní zásobu, už je jen třešničkou na dortu. 

Tip: Přečtěte si našich 7 pádných argumentů, proč dát přednost papírovému diáři před elektronickým.

7 rychlých tipů, jak si v dnešní době udržet psychické zdraví
Zápisník Denní záznamy

3. Neuzavírejte se sami do sebe

Komunikujte. Se svou rodinou a přáteli. Pokud se nemůžete v současné chvíli setkat osobně, klidně se potkávejte online. Jejich pocity jsou pravděpodobně podobné těm vašim, a tak si budete vzájemně rozumět a podpoříte se. Nejhorší, co teď pro své psychické zdraví můžete udělat, je zůstávat o samotě a uzavřít se sami do sebe. 

Máte pocit, že negativní pocity, které zažíváte, jsou natolik silné, že vás limitují ve vykonávání každodenních činností? Popovídejte si s odborníky na nonstop linkách důvěry.  

Není ostuda říct si o pomoc. Naopak to chce pořádnou dávku odvahy, tak na to myslete, až vás přepadne úzkost, ze které nebudete schopni najít sami cestu ven. 

4. Věďte si zápisník vděčností

Deník vděčností funguje jako samoterapeutická pomůcka, díky které si uvědomíte, že máte být ve svém životě za co vděční. Naučíte se hledat to dobré i v těžkých situacích. 

Důvody, proč se radovat, nepřestat doufat a neztrácet optimismus, uvidíte černé na bílém, a tak se k nim můžete kdykoliv vrátit. K zápisu vděčností můžete využít Zápisník bez linek Idea maker plus.

Pořiďte si papírový notes a začněte si do něj každý den zapisovat, co vám daný den udělalo radost a za co jste byli vděční. K čemu je to dobré? Pocit vděčnosti souvisí s vylučováním dopaminu – jedná se o chemickou látku v našem těle, která funguje jako neurotransmiter umožňující přenos impulzů.

7 rychlých tipů, jak si v dnešní době udržet psychické zdraví
Zápisník bez linek Idea maker plus

5. Zaměstnejte svou hlavu

Je jasné, že ať se děje ve světě cokoliv, vy musíte i nadále žít. Mějte proto pod kontrolou vše, co můžete sami ovlivnit – studium, zaměstnání, podnikání, mezilidské vztahy, koníčky a také své zdraví. 

Zaměřte se na aktivity, které zaměstnají vaši hlavu (a ruce). Pusťte se do kutění, připravte svou zahrádku na příchod jara, udělejte si pořádek ve své domácnosti, začněte zpracovávat daňové přiznání, pozvěte na návštěvu své přátele, uspořádejte rodinný večer s deskovými hrami, začtěte se do nové knihy nebo se začněte učit nový světový jazyk apod. 

Až se vám podaří: 

  • dokončit nějaký ze svých projektů,
  • udělat něco pro své zdraví,
  • strávit příjemný čas se svými blízkými, 

dovolte si pozitivní pocity

6. Dodržujte své rutiny

Rituály patří k životu. Pomáhají nám čelit výzvám a překonávat překážky, které nás v průběhu dne čekají

Rituál může mít mnoho podob. Společné mají to, že nás uklidní a zmírní náš stres. Může se jednat o přípravu výběrové kávy, dechové cvičení, masáž spánků, čtení knihy, offline plánování a jiné.

Tip: Pokud své rituály teprve budujete, využijte k tomu Záložku Úkoly, která je k tomu jako stvořená. 

7 rychlých tipů, jak si v dnešní době udržet psychické zdraví
Záložka Úkoly

7. Pomáhejte tam, kde je vaše pomoc třeba

Jak uvádí sama skupina dobrovolníků a aktivistů Stojíme za Ukrajinou: „pomáhat Ukrajině můžete mnoha způsoby. Rukama i hlavou, materiálně i finančně. Z terénu i z gauče.“

Nevíte, kde pomoci? Informujte se na stránkách Stojíme za Ukrajinou, kde najdete všechny dostupné a ověřené možnosti.

Pomáhat nezištně druhým je účinný lék, kterým pomáháte především sami sobě