7 pádných argumentů, proč dát přednost papírovému diáři před elektronickým | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

7 pádných argumentů, proč dát přednost papírovému diáři před elektronickým

Každý z nás má hromadu úkolů, cílů, snů a nápadů. Když si k tomu připočítáme volnočasové aktivity a potřebu budovat mezilidské vztahy, vznikne nám z toho poměrně komplikovaná rovnice. Ne však neřešitelná! Abychom měli jistotu, že budeme mít čas a energii na plnění všeho, co chceme (a potřebujeme) realizovat, dosadili jsme si do rovnice papírový diář, se kterým nám začalo vše vycházet. Dnes vám přinášíme 7 pádných argumentů, proč byste měli udělat to samé a nenahrazovat tu nejdůležitější proměnnou (čti: papírový diář) elektronickou verzí. 

7 pádných argumentů, proč dát přednost papírovému diáři před elektronickým
Diáře CLEVER MINDS

Proč si vést papírový diář?

Vést vaši agendu a pomáhat vám s organizací času je pro papírový diář tou jedinou a zároveň nejlepší náplní práce. Máte tedy jistotu, že nikdy neodejde za lepším a bude vám oddaně sloužit až do své poslední stránky

Můžete si být jistí, že si nenaplánuje dovolenou na dobu, kdy ho nejvíce potřebujete a také nehrozí riziko, že by ho skolil nějaký bacil. Naopak vám bude k dispozici 24/7, a tak se nikdy nestane, že by vám zapomněl připomenout cokoliv z toho, co jste si do něj poznamenali. Zkrátka platí, že co je psáno, to je dáno

Papírový diář neočekává žádné odměny za své služby. Za málo peněz dostanete hodně muziky a v budoucnu už nebudete muset investovat nic do údržby – tedy minimálně do doby, než přijde čas koupit nový papírový diář.

Tip: Další důvody, proč právě teď potřebujete papírový diář, si přečtěte na našem chytrém blogu. 

Papírový vs. elektronický diář: Proč u nás nestárnoucí klasika jasně vede?

Dopřeje vám odpočinek od technologií

Začátek nového dne vám neohlašuje tradiční budík, ale ten, který jste si nastavili na svém chytrém telefonu? Novinky ze světa nečtete v novinách, ale ve svém tabletu či počítači? S lidmi už se nesetkáváte tváří v tvář, ale skrze nástroje pro pořádání online konferencí? Večeříte u zapnuté televize a před spaním nečtete knihu v pevné vazbě, ale ve čtečce? 

Neměňte to, co dokonale funguje a zůstaňte u organizace svého času offline. Papírový diář od vás nebude vyžadovat žádné heslo, nikdy se nevybije a nic v něm se vám záhadně nesmaže

Neochudí vás o pocit z přeškrtnutí hotového úkolu

Odškrtnutí úkolu na papíře dokáže vyvolat v našem těle chemickou bouři, která se projeví v našem prožívání. Mozek začne obratem vyplavovat dopamin, tedy chemickou látku, která funguje jako neurotransmiter umožňující přenos impulzů – právě odtud se bere ten dobrý pocit, který pociťujeme. 

Mozek si navíc rychle zvykne, že po dokončení úkolu zažíváme pocit uspokojení, a tak začne být na dopaminu pozitivně závislý. To vede přirozeně k tomu, že chce dokončovat stále více položek na seznamu úkolů. Tato reakce je hnacím motorem pro naši motivaci a produktivitu

7 pádných argumentů, proč dát přednost papírovému diáři před elektronickým
Kapesní seznamy úkolů TODO cards

Přispívá ke zlepšení vaší paměti – a nejen té

Zatímco někdo by mohl považovat ruční psaní za přežitek, my ho vnímáme jako dokonalý trénink pro mozek

Při psaní tužkou na papír zapojujete mnohem více smyslů a vytváříte dokonalé podmínky pro to, aby si váš mozek informace zapamatoval

Až tedy budete příště na přednášce nebo schůzce, zkuste si všechny poznámky zapisovat na papír – překvapí vás, kolik si toho zapamatujete. 

Během psaní si navíc pořádně zamakáte, protože spolu musí spolupracovat až 500 svalů. Dochází tak k rozvoji grafomotorických funkcí, které jsou klíčové pro správný vývoj mozku.

Tip: Poznejte Feynmanovu techniku – jednu z nejúčinnějších metod učení.

Jste jeho jediným majitelem

Když si koupíte papírový diář, budete ho přímo vlastnit. Navíc se sami rozhodnete, jak a kdy ho budete používat. Stejně tak můžete v průběhu roku měnit plánovací metodu.

Na rozdíl od toho aplikace nebude nikdy zcela vaše. Máte pouze licenci pro přístup a používání digitální platformy. To znamená, že vše, co zde uložíte, je vydáno na milost a nemilost dodavatele. Při plánování jste navíc do značné míry závislí na dostupných funkcionalitách a aktualizacích, které vám nemusí být vždy po chuti. 

Podněcuje vaši kreativitu

Ručním psaním vyjádříte rychleji a lépe své vlastní myšlenky – a to dokonce i v případě, že ovládáte techniku psaní všemi deseti. 

Pohyby prstů při klasickém psaní tužkou totiž v mozku aktivují oblasti spojené s myšlením, vyjadřováním a krátkodobou pamětí. Lze tedy předpokládat, že budete daleko nápaditější než při zapisování nápadů do telefonu a počítače.

7 pádných argumentů, proč dát přednost papírovému diáři před elektronickým
Zápisník bez linek Idea maker plus

Nerozptyluje vás od práce

Jak často se necháte nechtěně rozptýlit upozorněním a vtáhnout do bezmyšlenkovitého procházení Instagramu nebo Facebooku? U aplikací a online kalendářů hrozí, že vás budou zahlcovat notifikacemi, které na vás budou mít ve finále stejný vliv jako zmiňované sociální sítě – rozptýlí vás

Je proto důležité mít na paměti, že rozhodující není jen to, co napíšete, ale především místo, kam to napíšete. 

Papírový diář otevřete vždy až v momentě, kdy máte splněný předchozí úkol a vrháte se na další. Dá se tedy říci, že diář zvyšuje vaše odhodlání dokončit tasky, které jste si pro daný den naplánovali.

To nejlepší na závěr: Je věčnou připomínkou všeho, co jste již dokázali

Vaše úspěchy se nemusí ztratit v časoprostoru. Díky papírovému diáři máte trvalý záznam o všem, co se vám dosud podařilo. Zároveň vidíte v čase, jaké kroky vás dovedly k naplnění cílů. Tento přehled vám poslouží ve chvíli, kdy budete stát před další výzvou a pochybovat o své schopnosti dotahovat své záležitosti do zdárného konce. 

Doufáme, že vám dnešní článek pomohl pochopit neutuchající popularitu papírových diářů. Pokud ještě stále váháte nad tím, který zvolit, navštivte nás v naší prodejně, kde vám s výběrem pomůžeme.