7 kroků úspěšné přípravy k maturitě | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

7 kroků úspěšné přípravy k maturitě

Zkouška z dospělosti tvoří významný předěl v životě člověka. Je to něco jako čtvrtfinále na mistrovství světa – ti úspěšní mají našlápnuto k cestě pro medaile.

Na začátku dnešního příběhu stál tentokrát náš fotograf Honza. Jelikož letos maturuje a my ho vážně vytěžujeme, potřebovali jsme vymyslet nástroj, který by mu pomohl skloubit práci s přípravou na zkoušku z dospělosti. A při jeho tvorbě jsme vyšli z osobních zkušeností a společně definovali 7 kroků, které dle našeho názoru vedou k úspěšné přípravě na maturitu. Tady jsou:

1. Sepište jaké předměty jste si vybrali a především PROČ.

Všichni, kdo máme maturitu již za sebou, víme, jak důležitá je právě ve finální fázi motivace. Někdo to nechá na svaťák, ale pak je to spíše týden hrůzy, nikoliv svatý. 🙂

Jedno ze základních pravidel sebemotivace říká – když víš PROČ, najdeš i to JAK.

Jakkoliv to zní jako banalita, tak správný výběr předmětů má lví podíl na úspěchu.

Ke každému ze zvolených předmětů si sepište důvody své volby – například jejich využití v budoucnu – na vysoké škole i v životě.

Odpovědi na tyto základní otázky vám mohou pomoci ve chvíli, kdy dochází dech a potřebujete nabrat znovu vítr do plachet.

2. Naporcujte slona – vytvořte si svůj akční plán.

Jinak se tomu také říká mapa. Když člověk někam jde, je lepší, když ví, jak se tam dostane. Pak může alespoň předvídat určité nástrahy po cestě a připravit se na jejich řešení.

Ke každému z předmětů si sepište jednoduchý plán. Stačí 5 nejdůležitějších kroků – velkých kamenů. Ty se následně rozpadnou na drobnější každodenní úkoly.

3. Sledujte svůj progres.

Nejjednodušší v případě přípravy na maturitu je sledovat, kolik otázek máte již zpracovaných a naučených.

V tomto případě lze použít jednoduchý graf, ve kterém lze zaškrtávat již zmáknuté otázky Tato jednoduchá forma vizualizace pomůže okamžitě zjistit, jak na tom s přípravou jste.

4. Vytvořte seznam otázek a podkladů a přiřaďte termíny, kdy je získáte.

Otázky ke každému předmětu student zná. Co tak většinou řešíte jsou podklady a jejich obstarání. Je jedno, jakou formou je získáte – zda budete vypisovat, stáhnete z internetu nebo od kamarádů.

To důležité je udělat si přehled a časový harmonogram. Uvidíte, co již máte a co naopak chybí, popř. do kdy chybějící materiál obstaráte.

5. Hlavní GRO úspěchu je týdenní plán! Sestavte jej každou neděli.

Ať již jako student používáte diář/kalendář nebo ne, zkuste si sestavit jednoduchý týdenní přehled všech úkolů, které chcete stihnout během následujícího týdne. Při běžných studijních povinnostech toho budete mít i tak dost, proto se plán určitě hodí. Zamyslete se především nad tím, na co dáte důraz. Konkrétní kroky si rozepište do týdenního kalendária na konkrétní dny.

6. Svůj plán pravidelně hodnoťte!

Bez kontroly není vedení. Proto doporučujeme na konci týdne ten uplynulý zhodnotit – co se povedlo, co ne a proč. Stačí krátký zápis, který pomůže ujasnit si další postup. Srovnejte své výsledky s akčním plánem a nebojte se být sebekritičtí.

7. Poznámky, poznámky a zase jen poznámky.

Zapisujte si vše, co vám přijde důležité a své poznámky si organizujte. Budou se vám hodit poznámky nejen ze školy, ale také třeba ze specializovaných workshopů či seminářů, které zdánlivě nemusí s tématem předmětu souviset. Nikdy nevíte, kdy se podobné zápisky můžou hodit a v jakém kontextu.

Při procházení všech těchto kroků jsme došli k závěru, že bychom mohli vytvořit nový výrobek, ve kterém se uvedené kroky protínají. Říkáme mu lakonicky MATURANT a dostanete jej na našem eshopu ZDE.

MATURANT je skutečně efektivní pracovní nástroj, který vás bude motivovat k postupné práci a ochrání vás před prokrastinací. Jelikož se nejedná o klasický diář, je velmi vhodným doplňkem k jakémukoliv diáři – papírovému či elektronickému.V neposlední řadě může pomoci i rodičům v podpoře studenta, neboť budou mít jasný přehled o tom, jak se jejich mu daří.