6 tipů, jak si udržet novoroční předsevzetí | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

6 tipů, jak si udržet novoroční předsevzetí

Nový rok přichází tradičně ruku v ruce s novoročním předsevzetím – vysoce ambiciózním, ale často nepříliš dobře promyšleným. Tato kombinace vede k jeho krátké životnosti a přivádí nás do začarovaného kruhu, kdy místo stanovení nových cílů recyklujeme ty, které se nám nepodařilo naplnit loni a předloni. V dnešním článku vám dáme návod, jak tento neúspěch prolomit a konečně uspět ve svých novoročních předsevzetích.

6 tipů, jak si udržet novoroční předsevzetí
CLEVER MINDS diáře na rok 2022

1. Zapomeňte na novoroční předsevzetí

Proč? Protože novoroční předsevzetí je slovní spojení notoricky spojované se selháním a nedodržením slibů, které jsme dali sami sobě. 

Pokud to se změnou svých – pracovních, studijních, stravovacích nebo kterýchkoliv jiných – návyků myslíte skutečně vážně, pak je přestaňte dávat do souvislosti s novoročním předsevzetím. 

Věřte, že pokud vám do dnešního dne žádné nevyšlo, není jediný důvod k tomu, proč by se to mělo jako mávnutím kouzelného proutku změnit. 

„Definice šílenství je opakovat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“  Albert Einstein

2. Mějte jasnou vizi

Zamyslete se nad tím, co chcete ve svém životě skutečně dokázat. Jasná vize je z dlouhodobého hlediska opravdu důležitá, protože k jejímu naplnění povedou všechny vaše kroky. 

Vize je vlastně obrazem vaší budoucnosti, proto byste si ho měli umět dokázat představit v jasných barvách.

K určení vlastní vize vám pomůže kladení otázek:

 • Co chci v životě dělat?
 • Jak chci, aby mě vnímali ostatní?
 • Jaké jsou moje největší hodnoty?
 • Čeho chci v životě dosáhnout?
 • Jak chci žít?
 • Co chci ve svém životě změnit?

Svůj ideální budoucí stav můžete specifikovat také pomocí myšlenkových map. Tato kreativní forma zapisování vlastních myšlenek vám pomůže lépe je uspořádat a také realizovat.

6 tipů, jak si udržet novoroční předsevzetí
Myšlenkové mapy MIND MAP Manager

„Není větší tragédie než pečlivě stoupat po žebříku úspěchu, abychom nahoře zjistili, že je opřený o nesprávnou zeď.“ Stephen Covey

3. Stanovte si smysluplné cíle

Určení vlastní vize bude skvělým základem pro stanovení konkrétních cílů. Teď už totiž znáte cíl své cesty a zbývá vám specifikovat kroky, které vás k němu dovedou. 

Díky cílům budete mít lepší kontrolu nad svou budoucností. Ovšem i tato disciplína má svá pravidla, pokud v ní chcete uspět. 

Za prvé si musíte dát pozor, abyste po cestě neztratili motivaci. K tomu vám pomůže rozdělit si svůj velký cíl na několik menších částí

Vzhledem k tomu, že rok 2022 teprve začal, můžete svůj cíl rozdělit na 12 samostatných kroků. Pocit z odškrtnutí úkolu je nenahraditelný a náš mozek ho miluje, a proto je mnohem lepší zažít tento pocit v průběhu roku dvanáctkrát než jen jednou. 

Za druhé si musíte dát pozor na to, jak své cíle interpretujete. Rozhodně by neměly mít povahu nařízení nebo zákazu. Takové budou na váš mozek působit jako červený hadr na býka. 

S cíli, které si určíte, by se vám mělo hlavně dobře pracovat, proto by měly respektovat SMART pravidlo. Podle toho jsou cíle specifické (S), měřitelné (M), akceptovatelné (A), relevantní (R) a termínovatelné (T)

„Nemá smysl nastavovat si cíle, když vlastně nevíte, jestli k nim směřujete.“ Richard Branson

4. Určete si priority

Ctižádostivost je skvělá vlastnost, ale nic se nemá přehánět. Nechte si i nějaké cíle na další roky, ano? 

Abyste si na svá bedra naložili opravdu jen tolik, kolik zvládnete sami unést, je důležité své cíle prioritizovat

Díky jasně určeným prioritám zvládnete rozdělit své úkoly podle důležitosti, přestanete tříštit svou pozornost a konečně začnete své projekty dotahovat do konce

Pokud určování priorit nepatří mezi vaše silné stránky, pak vám radíme vyzkoušet strategii dvou seznamů od Warrena Buffetta. Jediné, co budete potřebovat je papír s tužkou a odhodlání škrtat. 

„Většina lidí přeceňuje to, co může udělat během jednoho roku, a podceňuje to, co může udělat během deseti let.“ Bill Gates

5. Naplánujte si své dny, týdny i měsíce

Nestačí jen chtít něčeho dosáhnout. Abyste ve svém snažení skutečně uspěli, potřebujete akční plán, tedy kroky, které vás dovedou k jasně vytyčenému cíli. 

Zatímco cíl je pouhou představou o ideálním budoucím stavu, plán už je konkrétním záměrem s jasně vytyčenými kroky a akčními činnostmi

K tomu, aby bylo vaše plánování skutečně efektivní, neobejdete se bez nástroje – tím nejdokonalejším je podle nás ruka, ke které se přidá papír s tužkou jakožto nejlepší technologie. Pak už stačí vzít Roční datovaný diář Optimum Life 2022 (nebo kterýkoliv jiný diář z naší nabídky) a pustit se do plánování.

6 tipů, jak si udržet novoroční předsevzetí
Roční datovaný diář Optimum Life 2022

Pokud jste prošli předchozí kroky tohoto článku pečlivě, měli byste svůj hlavní cíl na rok 2022 vidět v jasných barvách. Zároveň byste měli mít seznam kroků, které je třeba splnit každý měsíc, aby vás na konci roku čekal pocit zadostiučinění. 

Aby se nestalo, že poslední dny v měsíci budete dohánět své dílčí cíle, je potřeba udělat si jasno v tom, jaké aktivity budete řešit v rámci jednotlivých týdnů a dnů. Jak toho docílit?

 • Pro každý měsíc si určete tři priority.
 • Týden si plánujte vždy v neděli, abyste hned v pondělí ráno věděli, čím začít.
 • Na každý den si určete tři hlavní úkoly, které musíte za každou cenu splnit.
 • Neplánujte si jen pracovní agendu, ale také svůj volný čas.
 • Pro plnění každodenní agendy používejte Zápisník na úkoly TODO.
 • Naučte se říkat „ne“ úkolům, které vás rozptylují od toho, co je skutečně důležité.
 • Na konci každého měsíce zhodnoťte, co se vám dařilo a na čem je naopak nutné zapracovat.
 • V diáři se zaměřte na plánování vlastní agendy. Pro týmové projekty používejte jiný diář nebo aplikaci. 
6 tipů, jak si udržet novoroční předsevzetí
Zápisník na úkoly TODO

Tip: Přečtěte si, jaký diář se vyplatí mít po svém boku, pokud chcete, aby byl rok 2022 rokem skutečných změn.

„Rozdíl mezi úspěšnými a velmi úspěšnými spočívá v tom, že velmi úspěšní lidé říkají téměř na všechno ne.“ – Warren Buffett

6. Vizualizujte

Je jedno, jestli si vytvoříte vision board nebo svými cíli popíšete volné strany svého diáře. Důležité je mít vše, co chcete dosáhnout, neustále na očích

Pokud své cíle uvidíte, nemůže se stát, že byste na ně zapomněli. Snáze si tedy uděláte čas na jejich realizaci. 

Možná budete překvapení z toho, kolik vysoce výkonných a úspěšných lidí postavilo svůj profesní úspěch právě na vizualizaci. 

A jak vlastně vizualizovat? To se dozvíte v dalším článku, který pro vás již nyní chystáme. Nezapomeňte bedlivě sledovat náš blog, ať vám nic neuteče. 

„Cokoliv si lidská mysl dokáže představit a čemu dokáže uvěřit, toho lze dosáhnout.“ Napoleon Hill

Rada na závěr. Aby pro vás byl rok 2022 rokem skutečných změn, slibte si, že vše budete dělat nejlépe, jak dovedete a do svého seberozvoje dáte skutečně maximum. Určení vize, priorit a cílů je prvním krokem na cestě za vaším lepším já, proto nečekejte na pondělí, nový měsíc nebo nový rok. Zkrátka a dobře – pokud chcete něco změnit, udělejte to hned.