5 tipů na netradiční výlety po Česku | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

5 tipů na netradiční výlety po Česku

Letošní rok přeje dovolené v Česku, pokud tedy už teď přemýšlíte, kam během léta vyrazit na výlet, máme pro vás společně s cestovatelkou Verčou z blogu Blond on the road hned několik tipů! Ale nebojte, mezi davy turistů vás nevezmeme. Přinášíme totiž inspiraci na místa, která jsou v Česku prozatím neobjevená nebo naopak zbytečně opomíjená. A právě v tom je jejich kouzlo. 

Český Hobitín

Ať už jste či nejste fanoušky příběhů J. R. R. Tolkiena, věříme, že z tohoto místa budete nadšeni! Českou hobití vesničku najdete v Šedivinách u Dobrušky v Orlických horách. 

Do současné podoby vesnička vyrostla během několika posledních let, kdy ji celou navrhl a postavil majitel pozemku, mladý student Svatoslav Hofman. Ten je velkým obdivovatelem J. R. R. Tolkiena a celého hobitího světa. Ve vesničce najdete tři hobití nory, plůtky a zahrádky s květinami a bylinkami, hospůdku Zelený drak a také obydlí U Sudu. V tom je možné – po předchozí domluvě s majitelem – i přespat. 

Tip: Česká hobití vesnička je oblíbeným útočištěm rodin s dětmi. Pokud tedy plánujete vyrazit i se svými malými raubíři, nezapomeňte jim přibalit Deník Moje prázdniny, do kterého si mohou tento nevšední zážitek zaznamenat. 

5 tipů na netradiční výlety po Česku
Deník Moje prázdniny

Český Hobitín je raritou nejen v Česku, ale také v celé Evropě. Otevřen je od pondělí do pátku od 14:00 do 18:00 hodin, o víkendech je zavřeno. Vstupné do vesničky je dobrovolné. 

5 tipů na netradiční výlety po Česku
Český Hobitín

Kryštofovo údolí

Hobiti vás nelákají a raději byste vyrazili na výlet s nádechem magických příběhů o Harrym Potterovi? Žádný problém! Stačí vyrazit do vesnice Novina u Kryštofova údolí v Libereckém kraji. Právě tam se nachází mohutný kamenný železniční viadukt, velmi nápadný ikonickému viaduktu Glenfinnan ve Skotsku, který se stal neoddělitelnou součástí každé cesty Harryho a jeho přátel do Školy čar a kouzel v Bradavicích.  

Viadukt v Kryštofově údolí má 14 oblouků a na délku více než 200 metrů. Je tedy opravdu impozantní. Zároveň se jedná o kulturní památku

5 tipů na netradiční výlety po Česku
Kryštofovo údolí

Navštívit jej můžete kdykoli, žádné vstupné se tu neplatí. A pokud se k viaduktu vydáte, nezapomeňte se projít také po obci Kryštofovo údolí. Kromě roubených a hrázděných domů tu mají také orloj s pohyblivými figurami. Turističtí a cyklo nadšenci v okolí viaduktu zase najdou hned několik turisticky značených tras a také dvě cyklotrasy, které si mohou rovnou zaznamenat do svého Cyklodeníku

5 tipů na netradiční výlety po Česku
Cyklodeník

Přírodní rezervace Soos

Národní přírodní rezervaci Soos najdete jen kousek od Františkových lázní. A že je opravdu pozoruhodná, zjistíte, jakmile ji spatříte. Rezervace Soos je vyschlé slané jezero, s desítkami bublajících bahenních sopek, jezírek a minerálních pramenů. Je to vlastně takový malý Island. Nezapomeňte si s sebou přibalit korespondenční lístky, ať svým kamarádům a blízkým můžete poslat originální zdravici.

5 tipů na netradiční výlety po Česku
Přírodní rezervace SooS

Přímo po dně vyschlého jezera dnes vede téměř kilometr a půl dlouhá naučná stezka. Návštěvníkům prostřednictvím informačních tabulí přibližuje geologickou činnost, která zde po dlouhá léta probíhala a stále probíhá.

Od března do listopadu je rezervace otevřena každý den, vstup je zpoplatněn. 

Průhonický park a zámek

Chystáte se v létě na výlet do Prahy, ale návštěva Pražského hradu vás už neláká? Vydejte se do Průhonic! Jen pár kilometrů za Prahou se nachází pohádkový Průhonický park a zámek, který je turisty tak trochu opomíjený, což je obrovská škoda. Že je zámek opravdu pohádkový totiž dokazuje i to, kolik filmových pohádek se tu točilo – třeba Popelka, Princezna se zlatou hvězdou nebo S čerty nejsou žerty. 

5 tipů na netradiční výlety po Česku
Průhonický park a zámek

Průhonický park nabízí hned několik procházkových okruhů, záleží tedy na vás, který si podle délky trasy a náročnosti zvolíte. Na 250 hektarech vás mezi stovkami cizokrajných rostlin čekají dechberoucí výhledy na zámek a jeho okolí. Nezapomeňte s sebou na cestu přibalit i něco dobrého na zub, Průhonický park doslova láká k malému pikniku v trávě. 

Tiské stěny

Přírodní památku Tiské stěny najdete v CHKO Labské pískovce v Ústeckém kraji. Při procházce skalním městem budete obdivovat labyrinty skalních věží, mohutných sloupů, úzkých soutěsek, převisů a roklí. A co víc – můžete se těšit na úchvatné výhledy!

Tiské stěny se dělí na dvě velké části – Velké a Malé stěny, jimiž vedou prohlídkové trasy. Obě spojuje naučná stezka. Na Malé stěny si vyčleňte minimálně hodinu, Velké stěny prozkoumáte minimálně za dvě. 

5 tipů na netradiční výlety po Česku
Tiské stěny

A když už tu budete, vydejte se také na procházku malebným údolím Sněžnického potoka (německy Dürre Biele). Podél potoka vede lesní cesta, která je dobře značená, nemusíte se tak bát, že byste se tu ztratili. Kromě skalních věží si po cestě můžete užívat také několika tůní, v čele s Tůní víl, která je opředena pověstí o vílách, které se v ní prý o úplňku koupou. Jestli to tak skutečně je, už musíte zjistit sami.