5 tipů jak udržet přehled ve svých poznámkách | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

5 tipů jak udržet přehled ve svých poznámkách

Je neděle. Krásné odpoledne. Jaro se konečně hlásí o místo na svém trůnu. Sluníčko mě pálí do zátylku, ale já ho nevnímám. Jediné, na co se soustředím, je cesta. Vítr mi šustí kolem hlavy a hraje si svou chvílemi ještě chladnou melodii, kterou přerušuje snad jen vrnění mých kol, běžících po své stopě. Nevnímám nic, než tyhle drobné zvuky. Ponořil jsem se sám do sebe, do této chvíle. Do momentu, kdy jsem sám, na silnici. Cítím uvolnění a obrovskou radost – z pohybu, z probouzející se přírody kolem, z letmého Ahoj!, které vyslal protijedoucí neznámý.

Jsem tu jen já – sám se svými myšlenkami.

Znáte to – když se hlava uvolní od běžného shonu a starostí, stává se z ní docela příjemný společník. Vtipný, sršící nápady. Od úplných hloupostí až po ty, které stojí za zaznamenání. Můj kamarád Jarda říká: Když přijde nápad, nechám ho být. Pokud je skutečně dobrý, bude tu i zítra. Já jsem pravý opak zvyklý si většinu věcí poznamenat. Dělám to tak již od chvíle, kdy jsem poprvé četl knihu Mít vše hotovo (www.mitvsehotovo.cz) od Davida Allena. Autor v ní doporučuje mít u sebe stále nějaký „inbox“ neboli odkládací prostor pro všechny nápady, myšlenky a třeba i úkoly. Metogu GTD používám v různých obměnách již od roku 2008 a jediné, co jsem nikdy nezměnil a nevynechal, je právě tato vstupní schránka – odkladiště nápadů. Naučil jsem se brát si notes prakticky všude sebou – do kina i na to kolo. Měl jsem období, kdy jsem se snažil své nápady a myšlenky házet do nějaké TODO aplikace na telefonu či alespoň do poznámek. Nakonec jsem ale vždy skončil u psaného zápisu v nějakém notesu.

Postupem času se mi podařilo vybudovat si jednoduchý systém v poznámkách, který z části vychází z tzv. Bullet Journalu (www.bulletjournal.com), z části se jedná o můj vlastní systém. V tomto článku chci ukázat 5 mých tipů, jak si organizovat INBOX a jak následně pracovat s poznámkami.

1.TIP: Příprava notesu – INDEX page a stránkování

Vždy, když kupuji nový notes, hledám takový, aby se vešel do kapsy, byl skladný a aby jeho vnitřek neměl rušivý potisk. Následně si ho jednoduše připravím na další používání:

1. vyhradím první 3-4 stránky na tzv. INDEX – slouží k vyznačení čísla stránek důležitých poznámek, na které nechci zapomenout.

2. několik stran dopředu očísluji. POZOR! Nečíslujte celý notes! Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat vytrhnout list, a pak by čísla neseděla. Navíc – komu by se chtělo na začátku celý notes číslovat.

A nyní k samotným poznámkám…

2. TIP: Datum

V mém případě se stává spíše sporadicky, že bych neměl každý den zápis do INBOXu. Většinou je tomu naopak. Proto vždy, když zapisuji první poznámku daného dne, začínám datumem. Díky tomuto logicky při zpětném pohledu vím, kdy jsem danou poznámku učinil, což se může hodit.

3.TIP: Členění stránek

Tento bod není tak důležitý, ale zmíním ho. Dříve jsem stránky ve svém INBOXu popisoval jak bylo potřeba. Nakonec jsem měl v poznámkách zmatek a hůře se mi orientovalo. Dnes to dělám jinak – dvojstranu otevřeného sešitu si rozdělím na 4 kvadranty. Zlepšuje to orientaci a logické členění ve dnech, kdy je poznámek méně. 

4.TIP: Prefix před poznámkou

Poznámky jsou různého druhu. Proto je vždy na začátku řádku označuji různým „prefixem“:

– Tečka značí obyčejnou poznámku – např. zaznamenaný citát. 

– Vykřičník = nápad – většinou se snažím alespoň v několika větách nápad rozvinout, abych později při zpracování věděl, co jsem vlastně myslel.

– Prázdný čtvereček – úkol – čistě popsaný, bez deadliny.

– 31 v kolečku – značí událost nebo záznam, který patří do diáře.

– Dvojitý křížek – pokud vím, že se poznámka váže k nějakému projektu nebo z ní projekt může být

5.TIP: Zpracování poznámek – pravidla

1) Inbox zpracovávám zásadně JEDNOU DENNĚ, a to večer. Pokud si tedy poznámka učiněná někde v terénu či na jednání nevyžaduje dřívější pozornost. Díky tomuto přístupu vím, kdy mám veškeré své denní poznámky hledat a vím, že je nejdéle tentýž večer zpracuji

2) U poznámky a nápadů zhodnotím jejich důležitost a v případě nutnosti zapíši do Indexu stránku a název poznámky či nápadu. Později mám možnost se k nim vrátit. Varianta je stránku vyfotit a uložit do některého z elektronických archivů – např. Evernote.

3) Úkol či projekt zapisuji buď rovnou do diáře, případně odkládám do svého TODO notesu.

4) Kalendářový záznam rovnou přenáším do diáře k příslušnému datu.

5) Jednou za týden svůj INBOX projdu a proškrtám stránky, kde bylo již vše zpracováno a uloženo. Díky tomu vím, že se touto stranou již nemusím zabývat.

Někdo jezdí na kole, jiný do kina, třetí stíhá obojí. Každého z nás napadají miliony myšlenek každý den. Většinou je to pouhý kmit, vteřina. Za chvíli o ní ani nevíme. Ale co když kolem nás najednou proletí geniální nápad?

Snad vám tento můj krátký popis pomůže a jednoho dne přijde TEN nápad s velkým N!