5 tipů, jak naložit s použitými knihami | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

5 tipů, jak naložit s použitými knihami

I přesto, že digitální čtečky jsou stále více populární, zájem o tištěné knihy ani v nejmenším neohrožují. Čtenáři totiž nabízí jedinečný low-tech zážitek, při kterém se vzduch promísí s vůní nově vytištěných stránek, nebo naopak těch, které by mohly vyprávět vlastní příběhy. V životě každého čtenáře ovšem nastane moment, kdy i sebevětší knihovna začne praskat ve švech. V dnešním článku vám přinášíme hned 5 způsobů, jak to vyřešit a zároveň udělat radost někomu dalšímu. 

5 tipů, jak naložit s použitými knihami
Deník přečtených knih Knihomol

Pošlete své použité knihy dál

Ne náhodou pro vás sepisujeme tyto tipy právě teď. Dne 23. 4. totiž proběhl Světový den knih a autorských práv, který oslavuje všechny literární velikány a milovníky čtení. K této příležitosti bychom vás rádi vyzvali k protřídění vaší knižní sbírky. Zaměřte se na tituly, které vám akorát zabírají místo a již pro ně nenajdete využití. Právě takové mohou mít nevyčíslitelnou emocionální či uměleckou hodnotu pro jiného čtenáře. 

Tip: Vytvořte si tištěnou databázi knih plnou poznatků o přečtených titulech. Při třídění knihovny budete na první pohled vědět, jaké knihy poslat dál, a ke kterým se ještě chcete vrátit.

1. Reknihy

Pokud stojíte před rozhodnutím, kde prodat své knihy, doporučujeme vám českou platformu Reknihy, která věnuje z každého prodeje peníze na ochranu deštných pralesů. S tímto udržitelným knihkupectvím si kápnete do noty, pokud je vaše knihovna plná aktuálních titulů, po kterých je stále vysoká poptávka. 

Jak to funguje? Reknihy se postarají o vše za vás. Knížky nafotí a zařídí i veškeré záležitosti spojené s prodejem. Po prodeji máte nárok na 50% podíl z prodejní ceny knihy. Tyto peníze si můžete nechat vyplatit, použít na nákup knih, nebo pomáhat spolu s Reknihami přírodě a přispět svou provizí na ochranu deštných pralesů. 

5 tipů, jak naložit s použitými knihami
Tým Reknihy

2. Veřejné knihovny

Ministerstvo kultury eviduje aktuálně více než 6,5 tisíce veřejných knihoven. Řada z nich přitom přijímá knihy přímo od lidí. Neváhejte jim proto udělat radost těmi svými. Zvláště pak v případě, kdy disponujete knihami ze seznamu maturitní četby, po kterých je mezi studenty vysoká poptávka.

Jak to funguje? Vyhledejte knihovny ve svém okolí a informujte se, jestli náhodou nepřijímají knihy od široké veřejnosti. Pak už jen stačí odnést veškeré tituly na místo určení. 

Tip: Pátrejte po programech, které byly přímo spuštěny s cílem najít využití pro staré knihy. Například Městská knihovna v Praze má vlastní program Dejte knihám další šanci

3. Bazar knih

Žádná z knih nepatří do koše, ale na poličku. I proto se pořádají různé knižní bazary spojující milovníky psaného slova. Bazary bývají mnohdy spojené s charitativní akcí. Z takové si tedy neodnášíte jen zajímavé čtení, ale i dobrý pocit z toho, že jste pomohli tam, kde je to skutečně třeba. 

Jak to funguje? Princip bazarů je jednoduchý. Zkrátka jen přinesete knihy, které již nechcete a odnesete si ty, které vás zaujmou.

4. Darování

To by bylo, abyste ve svém okolí nenašli alespoň z poloviny tak vášnivého čtenáře jako jste vy sami. Své knihy můžete nechat kolovat v rodinném kruhu, nebo je poslat daleko za něj a udělat radost svým kolegům, kamarádům nebo spolužákům. 

Jak to funguje? Najděte zapáleného čtenáře ve svém okolí a pošlete své knihy do oběhu. Aby to bylo zajímavější, dejte obdarovanému jednu podmínku. A sice, že až všechny tituly přečte, zase je pošle dál. Třeba se tak vaše knihy dostanou i na místa, která jste zatím ani vy sami nenavštívili.  

Tip: Své knihy můžete darovat i do dětských domovů, rodinných center a domovů pro seniory. Stačí se jen podívat, kde všude ve svém okolí můžete udělat svými knihami radost. Nezapomeňte se u vybrané instituce vždy informovat, jestli má o vaše knihy skutečně zájem. V opačném případě byste totiž mohli způsobit více škody než užitku.

5. Budka s knihami

Další možností jsou budky s knihami neboli KnihoBudky, které již vdechly nový život nejedné telefonní budce. Jedná se o neziskový projekt spočívající v budování sdílených knihoven na veřejných prostranstvích. 

Jak to funguje? KnihoBudky jsou bezplatné pouliční knihovny fungující na principu výměny či vypůjčení. Je tedy jen na vás, jestli své staré knihy pouze přinesete, nebo je vyměníte. Nejbližší KnihoBudky ve svém okolí najdete v podrobném seznamu.

Věříme, že jste díky tomuto článku našli nový domov pro své knihy. Zároveň jste si tím vytvořili volné místo, které můžete zaplnit tituly z vašeho listu přání. Nezapomeňte si o svých novinkách v knihovně udělat zápis do Knihomola. Díky tomu bude vaše databáze stále aktuální.

5 tipů, jak naložit s použitými knihami
Deník přečtených knih Knihomol

Napadají vás i další způsoby, jak a kde udělat starými knihami radost? Inspirujte svými tipy nás i další zapálené čtenáře, jejichž knihovny praskají ve švech. Napsat nám můžete třeba na našich sociálních sítích.