5 milníků na cestě k myšlenkovým mapám | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

5 milníků na cestě k myšlenkovým mapám

Při vašich návštěvách v našem ateliéru jsem s několika z vás při osobním setkání narazil na využití myšlenkových map v každodenní pracovní praxi. Většinou jsme řešili bariéry, proč je třeba nepoužíváte a co vám vlastně brání v zavedení tohoto skvělého nástroje do vašeho života.

Takže ihned na začátku bych rád rozptýlil určité bariéry, protože skutečně se nemusíte bát a zkuste to.

Nemusíte umět malovat!

Nemusíte vytvářet sofistikované obrazce!

Stačí použít zdravý rozum a zapsat myšlenky, co vás napadnou!

Ano, tak jednoduché a přitom účinné to je!

Všichni jsme tvůrci myšlenkových map, jen o tom možná ani nevíme.

Řešíte ve svém životě nějaké problémy či složitější situace? Jak nalezené řešení zpracováváte? Tvoříte si nějakou osnovu, plán postupu či realizace? I kdyby jen v hlavě, právě jste vytvořili myšlenkovou mapu.

Když jsem se s myšlenkovými mapami setkal poprvé někdy v roce 2008, vůbec jsem nerozuměl jejich účelu a vlastně ani nevěděl, jak bych je mohl využít. Jak mi později došlo – má nechuť s tímto nástrojem pracovat vznikla jako vše z neznalosti, ale také z jisté “potřeby to dělat správně”. Ta nás koneckonců provází v mnoha jiných oblastech, ne? Až později jsem pochopil, že myšlenková mapa je v podstatě rozkreslenou osnovou určitého příběhu. Je jedno, zda plánujete rodinnou dovolenou či byznysový projekt, myšlenková mapa pomůže zasadit vše do správného rámce, určit kritická místa a slabiny projektu, ale také kreativně rozvinout nápady, o kterých jste třeba dosud neměli ani ponětí. Myšlenková mapa může skutečně pomoci vyřešit i zdánlivě neřešitelnou situaci.

Cílem tohoto krátkého článku je ukázat 5 milníků či principů (nevím jak to přesně nazvat), které mi pomohly si myšlenkové mapy zamilovat a nasadit do praxe jako jeden ze základních nejen pracovních nástrojů. Bez ohledu na to, zda je mé řešení to “správné”, či nikoliv.

1) Zvolte si správné médium!

Když vyšel na trh iPad, první, nač jsem se těšil, bylo kreslení map a jejich elektronické sdílení. Tehdy ještě nebylo moc s kým, ale přesto jsem se těšil :-). Možnost úprav, oprav, jednoduchého barevného ladění, atd. mě nesmírně lákala. Pracoval jsem tak cca 3 měsíce. Nakonec jsem se ale vrátil k papíru a udělal si vlastní systém. Přes všechna omezení a nedokonalost. Proč?

  • své myšlenky raději zpracovávám na papíru
  • poskytuje mi silnější zpětnou vazbu při tvorbě mapy
  • více se při tvorbě mapy soustředím – na papíru „Delete“ není…
  • jsem kreativnější = mám mnohem více nápadů

2) Dělejte to jednoduše!

Podle některých světových lídrů a “otců myšlenkových map” by měla platit hlavní zásada v jednoduchosti. No jo, ono se to řekne. Zkuste se držet návodu, že každý bod mapy má být vyjádřen jedním až dvěma slovy… jenže to pak trávíte čas přemýšlením o formulaci, nikoliv přemýšlením o tom, čeho se mapa týká.

Nejsem v tomto ohledu ortodoxní. Mapy tvořím tak, abych i po několika měsících dokázal pochopit, co jsem myslel. Nemám problém použít delší slovní spojení nebo i větu.

Jednoduchost vnímám tedy v tom si sám sobě nekomplikovat život návody a sestavovat mapu tak, jak ji mysl na papír přinese.

A když už náhodou narazím na podproblém, který je složitější, klidně si na něj udělám mapu samostatnou.

3) Nesvazujte se návody a pravidly!

V bodě 2 jsem to již naznačil – pokud s mapou neumíte pracovat a tak nějak byste si to rádi vyzkoušeli, protože cítíte potenciál v jejím využití, tak si jen sedněte, vezměte čistý papír a zkuste to.

Nechte být návod návodem a prostě jen zapisujte větvení toho, co vás napadne. Vezměte si jakékoli téma a zkuste jej rozpracovat. Můžete to zkusit například na plánu na víkend. Je pátek, co vše byste o víkendu rádi udělali, zažili, zkusili a proč?

Co vám brání plán uskutečnit? Nebojte se rozepsat detaily – jako lenost, nedostatek zdrojů (čas, peníze)… prostě pusťte svou mysl na špacír a nechte ji tvořit.

4) Nebojte se chyb! Vysoce pravděpodobně nejste Michelangelo…

Někoho odrazuje od tvorby mindmapy pocit, že “neumí malovat”. Dejme stranou motivační pohled, že překonáním překážky se můžete jen posunout, a podívejme se na to zdravým selským rozumem – no a? Mapu tvoříte sami pro sebe. Nebudete s ní tapetovat, ani ji rámovat do obrazu v kanceláři. I když i to jsem již viděl. 

Důležité je, abyste sami sobě rozuměli. A jen si to zkusili. Mé mapy jsou většinou směsicí prostých linek, odkazů a textů. Používám v zásadě většinou jen 2 barvy a zvýrazňovač. A když mám náladu, “domaluji si” i nějaký obrázek či ikonku.

5) Mapy ukládejte na jedno místo!

Ať již v éře, kdy jsem používal elektroniku, tak i papírové mapy se snažím ukládat na jedno místo – mít pro ně jeden prostor.

Důvody jsou ryze praktické a jsou dva:

  • nikdy nemusím mapu hledat, protože vím přesně, v jaké hromadě/adresáři leží
  • při procházení této hromady většinou najdu již zapomenuté nápady nebo rozpracované věci, které se nepohnuly z místa, protože je něco přeskočilo

Já osobně mapy nevyhazuji. Ani ty, které jsem použil na právě dokončený projekt. Mnohdy totiž podobný postup lze zvolit rovněž u nějakého dalšího projektu. To se samozřejmě týká možných opakovaných událostí – pracovní projekt, dovolená, apod. Těžko budete stavět 2 pergoly na zahradě.

Prohlížení map mě zároveň motivuje. Nedokončené věci reviduji a buď je posunu nebo uložím do “Někdy/Možná” šuplíku.

Nakonec jsem skončil u toho, že jsem si vytvořil samostatný sešit, ve kterém si mapy schraňuji dle tématu / oblasti / role. Není nic jednoduššího, než potom popadnout konkrétní sešit a listovat již jen daným tématem.

K tomuto účelu vám stačí obyčejný školní sešit nebo si pořiďte náš speciálně upravený zápisník MindMap Manager. Najdete ho ZDE.