5 kroků jak nastartovat novou etapu v životě | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

5 kroků jak nastartovat novou etapu v životě

Nedávno náš atelier navštívila zákaznice, která si přišla spíše pro radu, než pro konkrétní výrobek, jak se ukázalo. Nachází se v situaci, kdy jakožto samoživitelka tak tak vyjde.Chce udělat změnu. Ráda by rozjela vlastní podnikání. Zpočátku v malém při práci, ale tak aby postupně mohla odejít ze současného zaměstnání, kde nemá perspektivu.Ano, i podobná témata řešíme se zákazníky, kteří si původně přišli “jen pro notes”.Nakonec si odnesla 2 výrobky, které by jí mohly být v současné situaci jistou oporou – Pilota a Amose.Její touha po změně je skutečně veliká a potřebuje nasát nové informace, získat větší jistotu v čase a rozvinout své znalosti a dovednosti.

Trh dnes nabízí celou řadu možností, kde se vzdělat, něco naučit. Získat dovednosti, které pomohou životní změnu provést.Jsem velmi rád, že tomu tak je, neboť celoživotní sebevzdělávání je podle mého jednou z cest k osobní svobodě.
Se zákaznicí jsme si nakonec prošli 5 kroků, které ji pomohou si vůbec ujasnit, co, kdy a jak se chce učit a v jakém sledu. Říkal jsem si, že možná je vhodná chvíle se o těchto 5 kroků podělit. Pokud budete mít chuť, zavěnujte tento týden několik minut sami sobě a projděte každý den jeden z nich a sledujte výsledek. A nebo je udělejte všechny najednou.

1. V jakých oblastech vůbec chci růst?

Pokud se chcete někam posunout, je dobré znát směr a cíleně jít po informacích.Sepište si maximálně 4 základní oblasti, ve kterých se nyní chcete vzdělávat. Mohou být čistě pracovního rázu nebo naopak kombinace s osobními oblastmi.Záleží na tom, jaké dovednosti chcete získat.

2. Jakým se chci věnovat tématům?

Když víte, v jakých životních oblastech se chcete posunout, je dobré se zaměřit na stanovení konkrétních témat. Zkušenějšího angličtináře také nebudou zajímat témata prvních lekcí, a proto dá přednost třeba obchodní konverzaci. Projděte si možná témata (podoblasti chcete-li), kterým chcete věnovat pozornost a seřaďte si je podle jejich důležitosti pro váš aktuální život.

3. Kde se budu vzdělávat?

Zdánlivě banální krok, nicméně nesmírně důležitý. Vzdělávání něco stojí. Vždy určité úsilí a někdy peníze, které musí někdo vydat. Buď vy sami na různých otevřených kurzech nebo váš zaměstnavatel, který vás chce posunout. Ve druhé variantě následuje většinou požadavek vyššího výkonu v dané oblasti, a tedy jsme opět u zvýšeného úsilí. Proto pečlivý výběr kde, jak a u koho se budu vzdělávat, patří k základním krokům, který je dobré promyslet.

4. Úklid aneb už toho dost vím?

Pokud máte za sebou již nějaké vzdělávání, pak jej logicky využijte pro svůj posun dále. Vytáhněte veškeré zdroje, poznámky a materiály, které jste v minulosti získali na seminářích, workshopech, a to jak firemních, tak i mimopracovních. Seřazené materiály projděte a vyberte ty, které se budou nyní hodit. Zopakujte si, co jste se naučili a ověřte si, zda jste to již aplikovali v praxi a jak. Možná objevíte slabá místa a předejte tak budoucím chybám.

5. Jděte do akce a nebojte se toho!

Slabým místem osobního růstu bývá realizace. Teoreticky rozumíme spoustě oblastí. Ze seminářů odcházíme nažhavení něco nového zavádět. Do chvíle, než nás každodenní rutina vrátí zpět na zem. Čím delší čas mezi seminářem a zaváděním poznatků uběhne, tím větší je naděje, že k ničemu nedojde. Potřebujete Akční plán konkrétních kroků sestavený tak, jak je chcete zavádět. Tento akční plán je třeba udělat co nejdříve, ideálně hned, po absolvovaném semináři.Všechny uvedené kroky se dají udělat v jeden den. Já ovšem doporučuji z vlastní zkušenosti jiný postup – rozložte si je na několik dnů. Každý z kroků obnáší jinou míru úsilí a lepšímu výsledku rozhodně prospějí pauzy. Nejenže naporcovaný slon se dá sníst jednodušeji, ale nechat věci uzrát alespoň 24 hodin také není od věci.Tak a teď již vzhůru do práce! A pokud byste chtěli, můžete si na svou novou cestu pořídit skvělého parťáka, který v sobě výše uvedené kroky zahrnuje. Tedy až na ten úklid samozřejmě. Najdete ho tady.