4 jednoduché tipy pro vyšší produktivitu | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

4 jednoduché tipy pro vyšší produktivitu

Proč toho někdo v jednom dni dokáže tolik, zatímco jiní stráví nesmírné množství času prací bez viditelných výsledků? V čem je rozdíl? Nejde o žádné tajemství – někdo jen dokáže svůj čas vyplnit efektivně, zkrátka má vysokou produktivitu práce. Produktivita je kombinací chytrého plánování a organizace času a soustředěné práce. Pokud máte na konci každého dne pocit, že jste toho nestihli, tolik kolik jste mohli, máme pro vás pět tipů, kterými můžete svou produktivitu jednoduše a okamžitě zvýšit.

Rozlišujte krátkodobé a dlouhodobé cíle

Většina lidí se při plánování svého programu soustředí pouze na ty krátkodobé, okamžité úkoly, které je potřeba splnit. Plánuje tak pouze na další den, maximálně na několik dní dopředu. A ačkoli jsou každodenní schůzky, porady, reporty a další běžné úkoly důležité, snadno mohou odpoutat vaší pozornost od větších, důležitějších cílů.

Proto při plánování rozlišujte co je krátkodobý a co dlouhodobý cíl, co má okamžitou prioritu, ale na čem chcete pracovat dlouhodobě a v čem se chcete posunout. Neplánujte pouze na dny – stanovte si čeho chcete dosáhnout v dalším týdnu, měsíci, nebo semestru. Použijte třeba náš Week Planner, který má sekci na plánování každého dne a týdne, ale stejně tak měsíce, nebo celého roku.

Neztrácejte čas na nekonečných schůzkách

Ať už se pohybujete v jakémkoliv oboru a na jakékoliv pozici, s největší pravděpodobností máte denně alespoň jednu, nebo spíše více schůzek. A ačkoliv můžete mít pocit, že čím víc schůzek absolvujete, tím víc toho stihnete, výsledný efekt může být úplně opačný. Právě to může být důvodem, proč po dni plném porad a schůzek zjistíte, že jste se v žádné z důležitých záležitostí neposunuli, ačkoliv jste strávili v práci celý den.

Čas je naší nejdůležitější komoditou a je potřeba s ním taky tak zacházet. Jedním ze způsobů, jak ho ušetřit je tak vyhradit si během týdne na schůzky pouze určité dny – například úterý a čtvrtek – a zbytek věnovat své samostatné práci. Schůzky samotné pak svolávejte pouze tehdy, když je k nim reálný důvod – ve chvíli, kdy máte jasnou agendu, kterou chcete na schůzce projít a problémy, které je potřeba vyřešit. A pokud si chcete ve vašich schůzkách udělat pořádek, zkuste náš Meeting Manager.

Soustřeďte se

V dnešní době, ve chvíli kdy jsme online a na dosah 24 hodin denně sedm dnů v týdnu, je pokušení nechat se vyrušit z vaší momentální činnosti silnější než kdykoli dříve. Ať už je to novou zprávou na mobilu, došlým emailem, nebo upozorněním na Facebooku, časté odbíhání od práce může znamenat, že ačkoliv na něčem sedíme několik hodin, reálný čas, který jsme dané činnosti věnovali je mnohem nižší.

Když pracujete, pracujte. Vyhraďte si pevně daný časový úsek na kontrolu a vyřizování emailů, jiný naopak na kreativní a tvořivou činnost, další na pracovní hovory. Nesnažte se multitaskovat a vyřizovat vše najednou – nejenže, budete ve výsledku mnohem pomalejší, utrpí přitom i kvalita toho, na čem pracujete. Zkuste psát rukou – třeba do našeho Idea Makeru – na počítači jsme přirozeně náchylnější k tomu, nechat se vyrušit novými vjemy, než v klidu se sešitem v ruce.

Odpočívejte

Paradoxně je právě umění odpočinku to, co nejčastěji odlišuje skutečně produktivní jedince od věčných nestíhačů. Kvalitní práce vyžaduje určitou energii a soustředění zvládneme udržet pouze po určitý čas. Pokud se tak něčemu intenzivně věnujeme, musíme pravidelně doplňovat baterky, jinak opět brzy utrpí kvalita naší práce.

Po každé hodině, kterou věnujete intenzivní práci, si dejte alespoň pět minut odpočinku, při kterých nebudete nad žádnou z vašich povinností uvažovat. Běžte se projít, protáhněte se, zavřete oči a soustřeďte se jen na svůj vlastní dech. Stejně tak si dostatek odpočinku hlídejte i v dlouhodobějším měřítku. Nikdo nemůže odvádět dlouhodobě kvalitní práci sedm dní v týdnu. Vyhraďte si alespoň jeden den týdně, kdy se zcela odpojíte a nad pracovními záležitostmi nebudete vůbec přemýšlet. Právě tehdy k nám totiž přicházejí ty nejlepší nové nápady, inovace a řešení našich problémů.