4 důvody proč jsem s papírovým seznamem produktivnější | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

4 důvody proč jsem s papírovým seznamem produktivnější

Je neděle něco po půl 5 podvečer a já usedám ke svému každotýdennímu rituálu – týdennímu plánování. Během roku tak většinou činím až kolem 18. hodiny, ale protože se začíná daleko dříve stmívat, využívám toho k hodince pro sebe sama. Během posledních dnů jsem byl dost vytížený a papírový diář trochu dlel samotou. Zajímavostí je, že jsem dostal několik osobních, ale i mailových dotazů, jak to tedy je, když píši o papírových diářích a přitom o Evernote, co vlastně používám… Tento aspekt startu nového projektu jsem podcenil, to se přiznám a přátelé, jsem stále papírový, i když Evernote využívám velmi intenzivně. Do jaké míry, ukážu z části dnes a z části i v budoucích článcích na LifeNotes i zde. Nicméně – při svém psaní využívám výhradně osobní zkušenosti, tzn. články čerpají buď ze současnosti nebo z minulých období mého života.

Jsem uživatelem poněkud “ohnutého” GTD, jako asi většina jejích uživatelů a týdenní plánování (weekly review) je základem mého života. Dnes si již prakticky nedokáži představit, že bych bez něj fungoval. Resp. představit si to dokáži a vím, jak moc “funkční” následující týden je. Tedy spíše není.

V minulosti jsem několikrát zkoušel přejít na elektronický systém organizace. Vyzkoušel jsem většinu známých aplikací – od free až po ty nejdražší včetně mého velmi oblíbeného Omnifocusu. Pokaždé jsem ale po několika dnech či maximálně týdnech sklouznul k papíru a tužce. Nedávno jsem se nad tím zamýšlel čím to asi je. Vím, že podobné dilema zná mnoho lidí, proto se již touto otázkou netrápím a používám prostě to, co je mi bližší.

Proč papír? Vždyť ho můžeš ztratit, nezálohuješ ho a je to tak trochu “stará vesta”…

Když jsem začal pracovat s prvním skutečným diářem (v roce 1994 Time Manager), učarovala mi ta hravost. Již tehdy byla na formulářích zobrazena “sovička”, jejíž levé oko se mělo vyplnit při startu projektu, pravé při jeho dokončení.

Důvod č. 1 – Hravost

Možná tady někde se utvořil můj pocit, že je to hra. A mě to prostě baví! Zatímco v aplikacích jsem nikdy nenalezl “tu pravou”. Přes všechny možnosti personalizace a úprav jsem nevytvořil řešení pro mě odpovídající. Nejspíš je to má slabá stránka, ale na papíru mě ze všeho nejvíce baví jeho variabilita. Vezmeš čistou stránku, je prázdná jako každý nový začátek. Co na ní napíšeš, je jen a jen na tobě…vytvoříš si vlastní formulář, nakreslíš barvami, uděláš si to přesně podle sebe…nepotřebuješ nikoho, kdo by ti kreslil kolonky, ukazoval co kam napsat.

Důvod č. 2 – Osobitost

Raději vynechám takové ty mnohokrát omílané důvody, že papír nepotřebuje baterku, apod. Ostatně – nebylo by to vůči elektronice spravedlivé, protože papír skutečně pokulhává v mnoha oblastech, především v oné synchronizaci, zálohování, atd. Přesto mohu-li si vybrat, volím papír. Papír pro mě symbolizuje mé myšlenky. Vše, co na něj napíšu, jakoby vstoupilo do dějin. Zkrátka má to pro mě daleko větší váhu, než sebelepší poznámka uložená v počítači.

Důvod č. 3 – Co si zapíšu, lépe si pamatuji

Princip – co ruka napíše, hlava si lépe pamatuje – u mě funguje naprosto přesně. Vím, že cílem organizačního systému by mělo být, aby hlava pokud možno nemusela na nic myslet. Přesto je toto pro mě neocenitelným benefitem a důvodem, proč preferuji papír!

Důvod č. 4 – Vizualizace hotové práce

Při týdenním plánování požívám tzv. Týdenní kartu – formulář, který jsem si navrnul sám pro své potřeby. Právě tento formulář mi vždy připomíná, co ještě mám udělat a především – co je již hotovo! Nevím, jak to máte vy, ale já když vidím odškrtnuté úkoly, které jsem splnil, vždy mi to vleje do žil optimismus a radost z toho, že jsem udělal kus práce a posunul se dál.

Kartu mám zpracovanou ve dvou verzích – simple A5 – tedy oboustranná A5 s poznámkami na straně druhé. Druhá verze je Full – A4, kdy vnitřek karty tvoří jednotlivé dny týdne s možností poznámek přímo ke dni. Tuto verzi používám právě v týdnech, kdy je “mnoho práce přede mnou”.

Karty na konci týdne v rámci Weekly review zpracuji – úkoly přepíši dále a kartu uložím do šanonu k případné budoucí potřebě.

Honza Straka