22 tipů pro všechny školou (ne)povinné | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

22 tipů pro všechny školou (ne)povinné

Studenti, dnešní den je váš. Již třetím rokem připadá na 24. leden Mezinárodní den vzdělání, který je oslavou vzdělání a připomínkou jeho důležitosti pro udržitelný rozvoj a mírové snahy. Abychom přispěli svou troškou do mlýna i my, rozhodli jsme se, že vám v dnešní významný den předáme nejrůznější tipy, které vám pomohou na cestě za pokořením zkoušky dospělosti nebo získáním akademického titulu. Zkouškové je v plném proudu a vysvědčení klepe na dveře, takže věříme, že je pro vás toto téma více než aktuální. Tak pojďme rovnou na to!

22 tipů pro všechny školou (ne)povinné
Školní zápisník Maturant

16 tipů, které vám usnadní studentský život

 1. Sežeňte si včas studijní materiály. Pokuste se nezačít učící maraton tím, že teprve začnete shánět materiály. Představte si, kolik času ušetříte, pokud už budete mít na začátku zkouškového nebo pár dnů před důležitým testem vše připravené.
 1. Najděte si parťáka, který míří ke stejnému cíli jako vy. Pravděpodobně se bude jednat o spolužáka, se kterým máte stejného učitele, a tím pádem i studijní materiály. Můžete se společně učit a zkoušet, abyste si ověřili, kde máte mezery. Vaší vzájemné kooperace můžete využít i při shánění materiálů. 
 1. Čerpejte z ověřených zdrojů. Neztrácejte čas učením chybných informací, které vám akorát popletou hlavu. Internet je studnicí informací, které nebývají vždy pravdivé, proto se raději spoléhejte na oficiální učebnice, skripta a vlastní poznámky z průběhu vyučovacích hodin. 
 1. Studijní materiály si vytiskněte. Jedině tak si můžete zvýraznit nejdůležitější části a doplnit vlastní poznámky.
 1. Učte se průběžně. Poslouchejte v hodinách své učitele a cestou do školy si pročítejte látku, která se má právě probírat – díky tomu budete mít při samotném učení náskok, protože vám nic nebude připadat, jako kdybyste to viděli poprvé.
 1. Pro každý den si stanovte jasné cíle. Na začátku studijního maratonu byste měli mít jasno v tom, co všechno vás čeká. Abyste měli jistotu, že vše zvládnete projít, musíte si stanovit na každý den jasný cíl. Vždy by měl být konkrétní a uzpůsobený předmětu, na který se učíte. Může se jednat o množství stránek, které ve skriptech přečtete, počet příkladů, který vyřešíte apod. Využijte k tomu zápisník na úkoly TODO.
22 tipů pro všechny školou (ne)povinné
Zápisník na úkoly TODO
 1. Nespoléhejte se na štěstí. Představte si situaci, při které se naučíte vše kromě jedné kapitoly. Jako na potvoru se přesně na tu jednu váš učitel zaměří. Asi je vám jasné, že s výmluvami byste nepochodili, proto si vždy projděte vše. Nikdy se pak nestane, že by po učitelově otázce následovalo vaše ticho.
 1. Odstraňte všechny rušivé elementy. Těmi jsou v dnešní době hlavně sociální sítě. Nenechte se rozptylovat tím, co se děje kolem vás nebo ve vaší online bublině. Najděte si místo, kde budete mít klid na učení a ponořte se do něj. Telefon si dejte v ideálním případě do letového režimu a použijte ho jen ke stopování bloků pro hlubokou práci. 
 1. Látku se snažte pochopit nikoliv zapamatovat. Máte pocit, že se vám ihned po dopsání testu nebo získání zkoušky vykouří všechny informace z hlavy? Pravděpodobně je to tím, že se látku nesnažíte skutečně pochopit. Prolomte tento začarovaný kruh díky čtyřem krokům k pochopení složitých témat podle Richarda Feynmana.
 1. Učte se v době, kdy jste nejvíce produktivní. To, že se většina vašich spolužáků začíná učit od brzkého rána ještě neznamená, že vy to musíte dělat stejně. Naslouchejte vlastnímu biorytmu a k učení zasedněte v čase, kdy jste skutečně produktivní. Abyste tento čas využili na maximum, důkladně si ho naplánujte. Využít k tomu můžete některý ze školních diářů a zápisníků CLEVER MINDS.
 1. Vždy začněte tím nejhorším. Motivační řečník Brian Tracy radí, že bychom měli náš den začít tím, že sníme žábu. Díky tomu se nám už nic horšího v daném dni nestane. Tento výrok si samozřejmě můžete upravit podle toho, jestli jste skřivan nebo sova. 
 1. Učte se v časových blocích. Sedět nad učením od nevidím do nevidím není efektivní. Mnohem více práce uděláte, pokud si dopřejete pravidelné pauzy. Samozřejmě za předpokladu, že mimo ně dáte svou plnou pozornost do učení. Skvěle se vám v této oblasti osvědčí pomodoro metoda.
 1. Nezapomeňte, že opakování je matkou moudrosti. Jestli se vám těsně před testem či zkouškou stává, že máte pocit, že nic neumíte, může to být způsobené nedostatečným opakováním. Kvůli tomu se vám v hlavě všechny nově nabyté vědomosti popletly a vy začínáte panikařit. Abyste se vyhnuli zbytečnému stresu, vždy si nechte dostatek času na opakování, díky kterému si v nově přijatých informacích uděláte pořádek a vštěpí se vám do paměti. 
 1. Jeden den před testem či zkouškou už se neučte nic nového. Tento den si vyhraďte pro odpočinek, ať máte v rozhodující okamžik dostatek sil. 
 1. Odměňujte se. I v období, kdy nevíte, kam dřív skočit, se nezapomeňte odměňovat za úspěchy. Vyhlídka lákavé odměny pro vás může být zároveň i motivací nepolevit ve svém úsilí.
 1. Nikdy se nevzdávejte. Pokud vás na chvíli opustí motivace, spoléhejte na svou disciplínu a dostojte všem svým závazkům. Nedovolte, aby vás chvilková demotivace připravila o vše, co jste do současné chvíle dokázali. 

Hledáte papírového asistenta, který vám pomůže zvládnout studijní léta? V naší nabídce jich najdete hned několik, tak na ně mrkněte. Zároveň vám doporučujeme přečíst si článek o tom, jak vám naše školní diáře pomohou zvládnout všechny studijní výzvy.

22 tipů pro všechny školou (ne)povinné
Vysokoškolský diář Student’s assistant

6 tipů, jak zvládnout distanční výuku a nezbláznit se z toho

Poslední měsíce nás naučily, že nic není samozřejmé. Studenti museli prakticky ze dne na den přejít z prezenční výuky na distanční, která byla přirozeně výzvou nejen pro ně, ale i pro vyučující. Ani současná situace nenasvědčuje tomu, že by byl tento způsob výuky minulostí, a tak je dobré připomenout si zásady, díky kterým si udržíte zdravý rozum.

 1. Dodržujte režim. Držte se stejných pravidel jako doposud. Vstaňte ve stejný čas, nasnídejte se a oblečte, jako byste se chystali do školy. 
 1. Zařiďte si studijní koutek. Ten by vám měl nabízet především dostatek soukromí a klidu na učení. Kromě toho se snažte zaměřit na umístění celého koutku. Nejlépe se vám bude učit v blízkosti okna, jak kvůli přirozenému světlu, tak i čerstvému vzduchu. Na stůl umístěte opravdu jen to nejdůležitější. Velké množství předmětů by akorát odpoutávalo vaši pozornost. 
 1. Zůstaňte informovaní. Pravidelně si zjišťujte aktuální informace o dění ve vaší škole a třídě. Zároveň se informujte o studijních materiálech, které budete k výuce potřebovat. 
 1. Spolupracujte se spolužáky. Neváhejte se na ně obrátit, pokud si s něčím nebudete vědět rady. Zároveň tu pro ně buďte ve chvílích, kdy budou potřebovat pomoc oni. 
 1. Ke studiu přistupujte zodpovědně. K času strávenému před obrazovkou se stavte se stejnou vážností, jako kdyby jste seděli ve třídě se spolužáky a vyučujícím. Na online výuku se pečlivě připravujte. Vždy si nachystejte učebnice a zápisník na poznámky. 
 1. Hýbejte se. Pamatujte, že ve zdravém těle je zdravý duch. V pauzách mezi výukou se nezapomeňte protáhnout a zacvičit. Pusťte si do pokoje čerstvý vzduch a vždy, když můžete, vyrazte na procházku. 

Tip: Přečtěte si i náš článek Desatero studenta v době koronavirové. Je rovněž plný tipů, které vám nenásilným způsobem dopomohou k lepší organizaci studentského života v období pandemie.