10 tipů na vlastní nadupanou mindmapu od Gábiny

10 tipů na vlastní nadupanou mindmapu od Gábiny

Kdo sleduje můj instagram (@instagabisek), tak asi ví, že jsem tak trochu mindmap geek. Na myšlenkové mapy jsem narazila na začátku třeťáku na medicíně, onen inkriminovaný patologický rok. A tak jsem si je velmi rychle osvojila a ihned je na tisíce nových názvů všeho špatného v těle aplikovala. Osvědčilo se to. A tak jsem je začala používat dál a dál a vylepšovala si je, až je dneska používám téměř na většinu toho, co se učím. Ale nejen na to. Dají se použít jako metoda vypisování si na přednáškách nebo seminářích, při čtení klinických studií nebo když potřebuju něco tvořit, vymýšlet a jakkoliv si urovnávat myšlenky.

Na medicíně se učíme spoustu nemocí. A spousta z nich vypadá  dost podobně, ne-li stejně, takže se zákonitě pletou. A přesně na tohle jsou mapy nejvíc super. Uděláte si na jeden list přehled toho, co se vám plete nebo klinických jednotek, které jsou si podobné. Na jednom místě je můžete porovnávat a srovnávat a snáze si to pak zapamatujete. Tohle mě na mapách baví fakt nejvíc.

Bohužel ty, kteří od načrtnutí mapky čekají, že jim sama naskáče do hlavy, zklamu. Alespoň mně nestačí mapu vidět jen jednou, pokud chci informacím na ní nanesených opravdu rozumět, vyznat se v nich a hlavně je umět.  Většinou si každé téma (pro mě určité nemoci řadící se do jednoho soudku) načrtnu, urovnám v hlavě a pak si mapu znova procházím a teprve se ji efektivně učím. Možná se vám to zdá zdlouhavé, ale pro mě není. Umím to rychle a líp si to pamatuju, takže když opakuju, naskakuje mi to rychleji. A když si najdete svůj systém, jak na mapy a jak je dělat rychle, efektivně je projít a zapamatovat si je, máte vyhráno.

No a teď už konečně k tomu, o co se chci s vámi podělit:

TIP #1 – zázemí a nádobíčko

2

Mít dostatek místa je základ. Aby se vám na pracovní plochu vešlo všechno, co k vaši mapce potřebujete. K tomu já používám nejraději bloky sigma s trochu vyšší gramáží než má běžný papír. Nemám ráda, když mi barvy prosvítají na druhou stranu:). Tužky používám Stabila, ale je jen na vás, jaké si vyberete. Určitě je fajn mít alespoň pár barev tučnějších. Jimi můžete zvýraznit obvzláště důležité informace.

TIP #2 – Rozvržení mapy a její velikosti

Tohle je moc důležité. Zkuste odhadnout, kolik textu se vám vejde na papír. Dříve jsem dělala mapy A4, teď dělám spíš A3. Mrknu, co všechno bych chtěla mít na jedné mapce (odhadem je to u mě kolem 6-8 stran textu na mapu A4 a až 15 stran na mapu A3). Zároveň si můžete vzít malý papírek a odhadnout si něm velikosti míst pro jednotlivá podtémata (když má jedno téma 3 strany a další po jedné, tak si samozřejme pro to největší vyhradím nejvíce prostoru). To dělám proto, že mi vyvolává velkou úzkost, když mě tlačí „místo“ :). A aby se mi tohle nestávalo, začla jsem ještě používat malé lepící papírky, kterými si prostor určený pro jedno téma oddělím a nekradu si tak prostor pro téma jiné. Pohlídám si tím, abych byla u všeho stejně stručná.

TIP #3 – Barvy barvičky

Barev se nebojte. Zkuste je měnit a střídat co možná nejvíce. Když dělám mapu, tak stabila ani nezavírám (za tu dobu mi nevyschnou a neotravuje mě neustále otvírání a zavírání). Snažím se každou informaci psát jinou barvou, aby se mi pak těch pár věcí vedle sebe neslilo v hlavě do jednobarevné skvrny – to pak není nic moc. No odhazuju tužky po stole jak holub drobky, ale za ten výsledný efekt mi to stojí.

Pro srovnání, jak moje mapy vypadaly na začátku a jak vypadají teď (podíl barev mluví za vše:)

TIP #4 – Velikost písma

Je dobré měnit tloušťku a velikost šipek a textu samotného. Nezdá se to, ale mozek prostě na větší věci reaguje tak nějak jinak a většinou tam utkví líp než ty petity někde na konci.

TIP #5 – Stromečkování  

:)

Asi jedna z nejzákladnějších principů mapování. Vezmu si papír a doprostřed napíšu téma, o kterém to celé bude. Pak si na mapu zanesu jednotlivé podbody. Ty spojím s hlavním tématem. Pak si oddělím prostor a začnu u jednoho z podbodů. A odtud jdu svojí cestičkou zase dál. Většinou kombinuju nějaký postupný tok myšlenek a stromečkování. Udělám si další podbody a jedu dál. Takže se mi mapa rozvíjí okolo různých podbodů podle toho, jak se mi to hodí. Někdy je více jednotlivých fakt a někdy více hierarchické posloupnosti, takže to volím podle toho, o co zrovna jde. Anebo prostě na co mám více náladu.  

TIP #6 – Unikátnost

Každá mapa by měla být svým způsobem unikátní. Já to dělám tak, že měním, zda je mapa na šířku/výšku, měním rozložení jednotlivých podbodů, měním odkud mapa začíná a kde končí. Nezačínám okolo podbodů na podobných místech, toky myšlenek kreslím jinými směry. Prostě se snažím, aby byla každá trochu jiná a nesmotávaly se mi v hlavě dohromady (to se mi někdy stávalo, když jsem se tímto neřídila a když jsem málo měnila barvy).

TIP #7 – Asociace

Jo, tak ty dají leckdy více než 1000 slov. U mě je žlutá – neuro, červená – kardiovaskulár nebo něco s teplotou, tmavě růžová – ledviny, modrá – dýchák, hnědá – kůže. Samozřejmě ne úplně vždy, ale ta asociace tam je. Mimo barvy jsou to i jákekoliv věci, situace, lidi, zkrátka cokoliv. Každý je máme jiné (no někdy i trochu sprosté, ale tak znáte to, to k tomu prostě patří). Mnemotechnické pomůcky nevyjímaje (aktuálně teď na zkoušce z dermatologie mi jedna houbička Trichophyton rubrum připomněla Krytona z trpaslíka, no a už tam byla červená vesmírná loďka). Zkrátka jakékoliv představivosti se meze nekladou.

TIP #8 – Využívat prostoru

Pokuste se co nejvíce využívat prostoru. Snažím se nepsat fakta pod sebe nebo vedle sebe ale spíš dokola, okolo, tam anebo tam. Křížem krážem, tam a zpět. Ať to má šťávu a není to nůďo.

TIP #9 – Zdůraznění

Když dopíšu jednotlivé podtéma nebo třeba až po dopsání celé mapy, přijdou na řadu tlusťandy. Vezmu si do parády to nejdůležitější a nejzásadnější a pěkně si to ještě zvýrazním. Opět můj mozek celkem hezky zareaguje a informaci si uchová líp.

TIP #10 – Rychlost vs. Estetika

A to nejdůležitější na konec. Nerada vám kazím iluze, ale kašlete na nějakou velkou estetiku. Pro tu tu mapu neděláte. Děláte ji pro to, abyste měli přehled. Takže nevadí, když má ruka čtyři prsty. Důležité je, že vy víte, že to je ruka a že teda s ní asi něco je, když ji tam máte namalovanou. Když mám čas a náladu si s tím pohrát, tak to samozřejmě udělám, ale spíš čárám a moc neřeším, že noha vypadá  jako kopyto. Není čas ztrácet čas, tak se moc nezaobírejte tím, aby vaše mapa byla dokonalá. Zkuste to načrtnout co nejrychleji a na detajly se vykašlete. Dovolte si udělat neforemné hlavy a bezkrké postavičky, vždyť o tom to není:).

Nakonec jsem pro vás ještě udělala speciální mapu na sasanku hajní (:D nevím, proč mě napadla zrovna tato). Začla jsem vpravo a šla jsem proti směru ručiček doleva, se snahou o to aplikovat co nejvíce z výše uvedeného a pomohlo vám to ještě trochu víc si některé tipy představit.

Věřím, že se vám tipy budou hodit a využijete je. Za váš feedback budu moc ráda, ať už mapičkový nebo psaný. Když je přidáte na instagram a označíte #mojemindmap, určitě se k nim dostanu a bude pro mě radost se na ně podívat.

@instagabisek

Podobné články

Naučte své děti vařit vaše dobroty

Naučte své děti vařit vaše dobroty

Udělejte si domácí filmový festival

Udělejte si domácí filmový festival

Maturita se dá zvládnout lehce, když víš jak, říká student Honza

Maturita se dá zvládnout lehce, když víš jak, říká student Honza

Jste na homeoffice nováčkem? Nabízíme 7 tipů, jak s ním naložit.

Jste na homeoffice nováčkem? Nabízíme 7 tipů, jak s ním naložit.