10 tipů, jak si najít více času na čtení | Chytrý blog Clever Minds

Vyrábíme designově jednoduché a elegantní notesy, které přináší neomezený prostor pro vaše myšlenky a nápady.

Naše témata

Sign Up To The Newsletter

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet
[contact-form-7 id="0" html_class="default"]

10 tipů, jak si najít více času na čtení

Ty se máš, že máš tolik času na čtení.“ Tak přesně tohle je ta věta, kterou naštvete každého milovníka knih. Času máme přece všichni stejně a je jen na vás, jestli s tím svým zvládnete hospodařit dostatečně efektivně na to, abyste si každý den našli chvíli klidu a volna na čtení. O tom, že to není nic těžkého, vás přesvědčí naše dnešní tipy.

Deník přečtených knih Knihomol
Deník přečtených knih Knihomol

Knihomolové z celého světa, dnešní den patří vám

Ne náhodou jsme si pro sepsání tipů, jak si najít více času na čtení, zvolili právě dnešní den. 23. duben je totiž vyhlášen Světovým dnem knih a autorských práv

Světová organizace UNESCO si vybrala 23. duben, protože je datem narození či úmrtí velikánů světové literatury jako například Williama Shakespeara nebo Inca Garcilaso. 

Cílem je povzbudit každého k objevení radosti z četby. Zároveň si v tento den připomínáme literární autory, kteří značnou měrou přispěli ke kulturnímu rozvoji. Oslavy probíhají každoročně ve více než 100 zemích světa již od roku 1995.

Proč vám více čtení přinese radost do života?

Čtení by nemělo být ničím, do čeho se budete muset nutit. Z počátku bude možná pro někoho z vás těžké nastavit svému novému rituálu pravidelnost, ale věřte tomu, že po nějaké době se dostaví radost, která vás bude provázet každým příběhem, který se rozhodnete prožít se svými knižními hrdiny

Čtením zlepšíte celou řadu svých dovedností, které se vám budou přirozeně hodit ve všech aspektech vašeho života. Za zmínku stojí především tyto výhody pravidelného čtení:

 • rozšíříte svou slovní zásobu;
 • zdokonalíte svou schopnost soustředit se;
 • zlepšíte svou představivost;
 • posílíte svou paměť.

10 tipů, jak najít více času na čtení a objevit tak radost z četby

 1. Střídejte různé žánry. Asi nikomu by nedělalo radost číst dokola pořád to stejné, co je akorát zabalené v jiné knižní obálce. Někdy sáhněte po beletrii, jindy po detektivce a po ní se pusťte třeba do fantasy. Samozřejmě s přihlédnutím k tomu, o čem rádi čtete.
 1. Využijte hluchá místa. Sáhněte po knize jako po příjemné alternativě k nudě, která vás může přepadnout ve chvílích, kdy cestujete v MHD do / z práce – sedíte v čekárně u doktora – letíte letadlem na vzdálenou dovolenou. 
 1. Odložte telefon. Berete telefon do ruky hned po probuzení a zároveň je i tím posledním co vidíte, než jdete spát? Změňte tento zlozvyk na zvyk sáhnout po knize. Už teď je jasné, že vás překvapí, kolik času na čtení tím denně získáte.
 1. Z chvilky pro čtení si udělejte pravidelný rituál. Uvařte si čaj, zachumlejte se pod deku, připravte si nějakou pochoutku, zapněte tlumené osvětlení a pusťte relaxační hudbu. Jen těžko by se vám mohla taková atmosféra nezamlouvat a když si ji spojíte se čtením, budete se na něj vždy těšit. 
 1. Vytvořte si čtecí koutek. Najděte si u sebe doma místo, kde se vám pohodlně sedí / leží. V ideálním případě by to mělo být v blízkosti vaší knihovny, abyste ji měli neustále na očích. Váš koutek by měl být vybaven také osvětlením (v ideálním případě tlumeným) a odkládacím pultíkem na kávu či čaj.

Tip: Ve vašem čtecím koutku by rozhodně neměla chybět tištěná databáze knih. Zápisník Knihomol slouží všem milovníkům knih a příběhů, kteří si chtějí uchovat vlastní poznatky o přečtených titulech. 

Deník přečtených knih Knihomol
Deník přečtených knih Knihomol
 1. Poslouchejte audioknihy. I při vaření, uklízení, manuálních pracech nebo procházkách si můžete číst. Tedy ne doslova. Tentokrát vám totiž zůstanou obě ruce volné a celý příběh vám převypráví hlas někoho jiného. Audioknihy podle nás nabízejí skvělý způsob, jak vytěžit svůj čas na maximum a zpříjemnit si činnosti, které děláte tak nějak automaticky a svou hlavu chcete zaměstnat jinou činností.
 1. Dávejte si cíle. Stejně jako je vaším cílem ujít denně 10 000 kroků a odškrtnout si nejméně tři pracovní úkoly, můžete mít stanovenou metu pro čtení. Stanovte si konkrétní počet minut nebo stránek na den a přistupujte k této dohodě se stejnou zodpovědností, jako kdyby se jednalo o pracovní záležitost.
 1. Vsaďte se. Uzavřete sázku s kamarádkou, nebo s někým v rodině, kdo také rád čte, ale stejně jako vy bojuje s časem. Můžete si stanovit minimální počet přečtených knih na rok nebo sázku omezit na jednotlivé měsíce, abyste v průběhu neztratili motivaci.
 1. Netrapte se s knihou, která vás neoslovila. Občas se zkrátka stane, že při výběru knihy šlápnete vedle a vyberete si příběh, do kterého se nemůžete začíst. To je hlavně v případě, kdy nechcete mít rozečtených více knih, dost omezující. My bychom vám poradili takovou knihu odložit na neurčito a sáhnout po jiné. K té původní se můžete vrátit za pár týdnů, nebo ji rovnou posunout jinému čtenáři ve svém okolí.
 1. Čtěte hodnocení a sbírejte tipy knižních influencerů. Samozřejmě platí, že kniha, která se jednomu nelíbí, může být pro druhého poutavým čtením, a proto vždy berte veškeré recenze publikované veřejností s nadhledem. V každém případě je dobré si přečíst knižní anotaci, po které se snáz rozhodnete, jestli pro vás bude daná kniha tím pravým ořechovým.

Čtete s takovou vervou, že se pomalu, ale jistě, začínáte topit v přečtených knihách? V tom případě vám doporučujeme kouknout na našich 5 tipů, jak naložit s použitými knihami.

Doufáme, že vás dnešní článek přesvědčil o tom, že čas na čtení není těžké najít – stačí jen chtít.